Kalkulator lokat 2024 | Jak obliczyć zysk z lokaty?
Kalkulator lokat to bardzo proste w obsłudze narzędzie, które stworzyliśmy po to, aby każdy z naszych czytelników mógł w prosty i szybki sposób obliczyć zysk z lokaty. Dzięki prostemu formularzowi zrobisz to w kilka sekund!
Jakie dane są potrzebne, aby obliczyć zysk z lokaty?
W celu obliczenia zysku z lokaty będziemy potrzebować kilku niezbędnych danych. Koniecznie musimy znać kwotę lokowanych środków, oprocentowanie lokaty oraz okres lokaty. Wystarczy wpisać te dane w formularzu poniżej i sprawdzić wynik:
Szukasz najlepszej lokaty? Zobacz nasz ranking: najlepsze lokaty – grudzień 2024
Lokaty bankowe – jak wybrać najlepsze?
W przypadku lokaty zysk jest kluczowy. Aby wybrać najlepszą lokatę dostosowaną do naszych potrzeb, warto wykorzystać ranking lokat bankowych. Często zakładana w ramach promocji lokata bankowa może nam zapewnić nawet kilkukrotnie wyższy zysk od standardowej lokaty, którą założylibyśmy w banku, w którym obecnie posiadamy konto osobiste. Najlepsze lokaty pozwalają nam na naprawdę solidny zysk. Często nie trzeba zakładać kolejnego konta bankowego, aby wygodnie założyć online lokatę. W przypadku lokat bez konta możemy to zrobić wygodnie w bankowości internetowej.
Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze lokaty?
Koniecznie musimy sprawdzić, jaka jest maksymalna kwota lokaty. Często bowiem w przypadku lokat zdarza się, iż atrakcyjne oprocentowanie obowiązuje tylko do niskiej kwoty. Pamiętajmy, iż w większości przypadków zerwanie lokaty oznacza utratę wszystkich wypracowanych odsetek. Jeśli potrzebujemy produktu o większej elastyczności, warto rozważyć konto oszczędnościowe. Częstsza kapitalizacja odsetek (zazwyczaj co miesiąc) sprawia, iż wysokość odsetek w rozliczeniu końcowym jest nieco wyższa niż w przypadku tradycyjnego depozytu w postaci lokaty. Nie będziemy musieli wtedy martwić się o ewentualny ból związany z utratą całych odsetek na wypadek, jeśli potrzebowalibyśmy nagłego dostępu do naszych pieniędzy.
Kluczowe będzie oczywiście także oprocentowanie lokaty. Oczywiście im wyższe – tym lepiej. Warto jednak sprawdzić, czy utrzymania podwyższonego oprocentowania nie wiąże się z koniecznością spełniania dodatkowych warunków, np. przelewania swojego wynagrodzenia do danego banku.
Okres lokaty – jaki jest najkorzystniejszy?
To zależy. Jeśli spodziewamy się, że stopy procentowe będą w najbliższych miesiącach spadać, zdecydowanie opłaca nam się założyć lokatę, której oprocentowanie nominalne będzie oczywiście jak najwyższe, ale także okres trwania depozytu będzie wielomiesięczny. Jeśli z kolei spodziewamy się wzrostu stóp procentowych, w przypadku tradycyjnej lokaty zakładajmy ją na tylko kilka najbliższych miesięcy.
Odsetki z lokaty – kiedy są naliczane?
W zdecydowanej większości przypadków odsetki naliczają się przez cały czas trwania lokaty a następnie odsetki kapitalizowane są na koniec jej trwania. Stałe oprocentowanie depozytu pozwala nam w prosty sposób obliczyć, ile zarobimy po odjęciu podatku.
W jaki sposób działa kalkulator lokat?
Nasz kalkulator po podaniu trzech danych wejściowych: kwoty, okresu trwania lokaty oraz czasu jej trwania zwraca wartość zysku pomniejszonego o należny podatek Belki (19%).
Jak obliczyć zysk z lokaty samodzielnie?
Jeśli chcemy sami policzyć zysk z lokaty jaką obecnie posiadamy lub jaką chcemy założyć, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. W pierwszej kolejności należy pomnożyć kwotę depozytu przez jego oprocentowanie oraz okres lokaty (w miesiącach), na jaki jest zakładany. Następnie należy wynik podzielić przez 12. Finalnie konieczne będzie jeszcze pomnożenie wyniku przez 0,81 – w ten sposób odejmiemy należny podatek Belki. Otrzymana wartość stanowi zysk z naszej lokaty! Najwygodniej natomiast jest oczywiście skorzystać z naszego kalkulatora lokat!
Podatek od zysków kapitałowych, czyli podatek Belki
Podatek Belki jest oczywiście uwzględniany przez nasz kalkulator lokat. Czym jest ten podatek? To potrącenie 19% od wartości naszych zysków. Obejmuje on nie tylko lokaty, ale także takie produkty jak obligacje, konta oszczędnościowe, papiery wartościowe czy fundusze kapitałowe. Podatek ten obowiązuje od 2002 roku. Ostatnio coraz głośniej można usłyszeć w mediach o planach likwidacji tego zobowiązania. Czy to się uda – czas pokaże.
Ostatnio popularne na blogu: