Jesteś tutaj
Główna > Konto dla dziecka – jak założyć? Dlaczego warto?
Oceń tego posta!
[Głosów: 3 Średnio: 5]

Konto dla dziecka – jak założyć? Dlaczego warto?

założenie konta dziecka - otwarcie konta - prowadzenie konta

Świat idzie do przodu a wraz z tym nasze wyobrażenie o bankowości. Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie nie zakładało się kont dla dzieci a dziś staje się to coraz bardziej popularne. To ruch zdecydowanie w dobrą stronę, ponieważ nauka finansów od najmłodszych lat będzie znaczącą procentować na przyszłość!

Konto bankowe to dla nastolatka jeden z ważniejszych kroków w stronę dorosłości. Posiadanie rachunku daje dużo możliwości. Wiele osób dorosłych nie wyobraża sobie funkcjonowania na co dzień bez niego. Dlaczego nie dać takiej możliwości także swoim dzieciom?

Za pomocą rachunku bankowego młodzi ludzie mogą podobnie operować swoim kontem, jednak z pewnymi ograniczeniami. Dziś przyjrzymy się czym jest konto bankowe dla dziecka i czym się różni od konta dla osób dorosłych.


Jak założyć konto dla dziecka?

Założenie konta dziecka jest bardzo proste. Możemy to zrobić wygodnie przez internet, zyskując przy tym bardzo atrakcyjną premię na start. Przed wysłaniem wniosku przygotujmy dowód osobisty.

Otwarcie konta i uzyskanie kilkuset złotych możliwe jest po kliknięciu w jeden z poniższych linków.


👉 Konta dla dzieci 13-18 lat – załóż online!

mBank – eKonto możliwości

 • 0zł za prowadzenie konta i karty – bezwarunkowo!
 • bezpłatne bankomaty w Polsce na i świecie
 • możliwość zamówienia karty z własnym wzorem!

Załóż eKonto możliwości w mBanku dla osób w wieku 13-18 lat!

Zobacz warunki promocji konta rodzica z premią 650 zł w mBanku!


Pekao SA – Konto Przekorzystne Dla Młodych

 • 0zł za prowadzenie konta i karty – bezwarunkowo!
 • bezpłatne bankomaty w Polsce na i świecie
 • Uwaga. Po założeniu konta dla rodzica z poziomu bankowości internetowej będziemy mogli otworzyć rachunek dla dziecka.

Załóż Konto Przekorzystne rodzica w Pekao z premią 200 ZŁ!

Zobacz warunki promocji konta rodzica z premią 200 zł w Pekao SA!


Santander Bank Polska – Konto Jakie Chcę 480 ZŁ premii - recenzja

 • 0zł za prowadzenie konta – bezwarunkowo!
 • 0zł za kartę, jeśli dziecko wykona min. 1 transakcję kartą miesięcznie
 • bezpłatne bankomaty w Polsce na i świecie
 • Uwaga. Po założeniu konta dla rodzica z poziomu bankowości internetowej będziemy mogli otworzyć rachunek dla dziecka.

Załóż Konto Jakie Chcę rodzica i odbierz nawet 480 ZŁ premii!

Zobacz warunki promocji konta rodzica z premią 480zł w Santander Bank Polska!
👉 Konta dla dzieci poniżej 13 lat – załóż online!

W celu założenia konta dla dzieci poniżej 13 lat, należy najpierw założyć konto rodzica. Polecam skorzystanie z jednego z poniższych linków!

🤚 Uwaga. Po założeniu konta dla rodzica z poziomu bankowości internetowej będziemy mogli otworzyć rachunek dla dziecka.

mBank – eKonto Junior

 • 0zł za prowadzenie konta i karty – bezwarunkowo!
 • bezpłatne bankomaty w Polsce na i świecie

Załóż eKonto rodzica w mBanku z premią 650 ZŁ!

Zobacz warunki promocji konta rodzica z premią 650 zł w mBanku!


Pekao SA – PeoPay KIDS

 • 0zł za prowadzenie konta i karty – bezwarunkowo!
 • bezpłatne bankomaty w Polsce na i świecie

Załóż Konto Przekorzystne rodzica w Pekao z premią 200 ZŁ!

Zobacz warunki promocji konta rodzica z premią 200 zł w Pekao SA!


Bank Millennium – Konto Millennium 360 Junior

 • 0zł za prowadzenie konta i karty – bezwarunkowo!
 • darmowe wypłaty z bankomatów Millennium, Santander i Planet Cash!

Załóż konto rodzica Millennium 360° z premią 360 ZŁ!

Zobacz warunki promocji konta rodzica z premią 360 zł w Santander Bank Polska!


Dlaczego warto założyć konto dla dziecka?

Powierzenie konta bankowego dziecku przy jednoczesnym kontrolowaniu rachunku to doskonały sposób na uczenie naszej pocieszy zarządzania finansami osobistymi.

Z kolei jeśli dziecko jest młodsze (poniżej 13 lat), konto dla dziecka możemy wykorzystywać jako magazyn oszczędności, z których w przyszłości będzie mogła korzystać nasza pociecha. Warto byłoby wtedy, aby ten rachunek był połączony z atrakcyjnie oprocentowanym kontem oszczędnościowym.

Jakie mamy typy kont dla dzieci?

Zasadniczo konta dla dzieci dzielimy na dwa rodzaje:

konta dla dzieci w wielu od 13 do 18 lat – oferowane przez większość banków w Polsce,

konta dla dzieci w wieku poniżej 13 lat – tutaj oferta jest ograniczona, ale oczywiście również mamy wybór

Kontem bankowym dla młodzieży określa się konto osobiste, które mogą założyć osoby w wieku od 13. do 18. roku życia.

Banki stale zabiegają o pozyskanie młodych klientów, dzięki czemu nastolatkowie mogą liczyć na atrakcyjne oferty od banku, np. brak opłat za konto czy programy rabatowe. Młode osoby nie mają jednak pełnej kontroli nad swoim kontem z powodu nieosiągnięcia dojrzałości. Nadzór nad ich rachunkiem sprawuje rodzic. Może on w każdej chwili wejść na konto i dokonać weryfikacji stanu finansów swojej pociechy. Pełnomocnik ma również możliwość zarządzania rachunkiem nastolatka, dzięki czemu może m.in. zablokować wypłaty z konta lub zmienić dzienne limity wypłat z bankomatów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta dla dziecka?

Kiedy zakładamy konto dla dziecka, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na opłaty. Zazwyczaj są one dużo niższe niż w przypadku rachunku osobistego. Często nawet nie ma ich w ogólne lub warunki bezpłatności rachunku są bardzo proste (np. wykonanie jednej transakcji w miesiącu za pomocą karty płatniczej).

Dlatego konto dziecka powinno w miarę możliwości charakteryzować się brakiem opłat za prowadzenie rachunku płatniczego płatnika oraz posiadać opcję darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. Usługa bankowości elektronicznej powinna być przyjazna a bankowość internetowa zrozumiała zarówno dla dziecka, jak i rodzica.

Korzystne jest posiadanie konta rodzica i konta dziecka w tym samym banku – przelewy zlecane na te konta bankowe pomiędzy sobą dochodzą wtedy błyskawicznie. Zazwyczaj łatwiej jest też wtedy o brak opłat za prowadzenie konta.

Świadomość finansowa nastolatków

Budowanie odpowiedzialności za swoje finanse już u kilkunastoletnich dzieci jest istotne. Ich odpowiednio wczesna edukacja finansowa zazwyczaj przekłada się na rozsądniejsze dysponowanie przez nich pieniędzmi w dorosłym życiu.

prowadzenie rachunku płatniczego przez nastolatka - zdolność do czynności prawnych - prowadzenie konta

A może konto oszczędnościowe w pakiecie?

Jednym z motywów otworzenia konta dla dziecka jest odkładanie oszczędności na jego przyszłość. Wtedy warto posiadać je w banku, który oferuje atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe. Okazuje się, że w niektórych bankach możemy otrzymać nie tylko darmowe prowadzenie konta rodzica oraz konta dla dziecka, ale także dodatkowe korzyści.

Użytkowanie karty debetowej – konto dziecka

Po 13 roku życia nastolatek samodzielnie może korzystać z karty płatniczej do rachunku. Jednocześnie z poziomu swojego konta zazwyczaj możemy wykonać sprawdzenie salda rachunku płatniczego naszej pociechy. Oczywiście w każdym momencie możliwe jest także w razie potrzeby polecenie przelewu wewnętrznego ze swojego konta z poziomu bankowości internetowej i zasilenie konta dla dziecka.

Wydanie karty debetowej do rachunku jest zazwyczaj bezpłatne. Przy pierwszym użyciu karty debetowej najlepiej jest wykonać transakcję z PIN-em, aby mieć pewność pełnej aktywacji konta dla dziecka.

Możliwości wynikające z posiadania konta bankowego przez nastolatka

Posiadając konto bankowe dla młodzieży, nastolatek może korzystać z bankowości mobilnej oraz internetowej, wpłacać oraz wypłacać środki z konta, dokonywać płatności za pomocą urządzeń mobilnych oraz wykonywać przelewy. Dzięki temu może on zaprzestać noszenia gotówki i dokonywać płatności za pomocą karty. Jest to doskonały wstęp do zarządzania jego domowym budżetem w dorosłym życiu.

Konto bankowe dla młodzieży po osiągnięciu pełnoletności

W przypadku osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, banki stosują różne praktyki. Zdarza się, że po przekroczeniu 18. roku życia nastolatek ma obowiązek zgłoszenia tego faktu bankowi oraz poinformowania o decyzji dotyczącej zmiany lub zamknięcia rachunku bankowego. Zdarza się, że gdy klient jest już dorosły, rodzic ma nadal możliwość nadzoru nad kontem dziecka. Aby w pełni samodzielnie zarządzać swoim rachunkiem, nastolatek powinien po osiągnięciu 18. roku życia wypowiedzieć pełnomocnictwo.

Korzystanie z aplikacji mobilnej

Przy zakładaniu konta dla dziecka oprócz np. opłat za prowadzenie konta powinniśmy także zwrócić uwagę na to, jak oceniana jest aplikacja mobilna banku. Możemy to łatwo zweryfikować na telefonach wyposażonych w system Android lub Apple w ich sklepach z aplikacjami (Google Play lub App Store).

Czy warto założyć konto bankowe dla dziecka?

Dzięki posiadaniu konta osobistego, nastolatek nie musi nosić przy sobie gotówki a za wszelkie płatności będzie płacić bezpiecznie i wygodnie. Fakt, iż rodzic ma możliwość nadzorowania wydatków dziecka sprawia, że pociecha może zmienić swoje podejście do pieniądza i traktować go z większym szacunkiem, co bez wątpienia będzie miało pozytywne skutki w przyszłości.

Top

🔔HIT powrócił! 480zł po założeniu Konta Jakie Chcę Santander!

X