Jesteś tutaj
Główna > Polskie banki 2023
Oceń tego posta!
[Głosów: 10 Średnio: 4.6]

Polskie banki 2023 – czy banki z polskim kapitałem jeszcze istnieją?

polskie banki z polskim kapitałem - banki w polsce - bank pekao - pko bank polski - bank pocztowy - mobile usługi bankowe

Na początku okresu przemian w Polsce, w 1989 roku, banki z polskim kapitałem stanowiły lwią część polskiego rynku finansowego. Posiadaliśmy wtedy aż 9 banków wydzielonych w ramach Narodowego Banku Polskiego. Z biegiem lat kolejne prywatyzacje, głównie za rządów Jerzego Buzka i Donalda Tuska doprowadziły do zawładnięcia polskiego rynku bankowego przez udziałowców z Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Portugalii. Czy to dobrze – ocenę zostawiam Wam do wydania samodzielnie. Z pewnością ruchy te miały zarówno dużo plusów, jak i minusów.

Czy na rynku polskim istnieją jeszcze polskie banki? Sprawdźmy!

Jak w artykule definiujemy polskie banki? Na potrzeby tego opracowania przyjęliśmy, iż są to banki, których największy udziałowiec stanowi podmiot z polskim kapitałem. Idąc tym kluczem kilka z banków obecnych w Polsce jest polskich. Mało tego – mają się one całkiem nieźle!

Konto w polskim banku – jak założyć?

Rozumiem, że część klientów chce mieć konto w banku, który w jak największym stopniu jest bankiem polskim. Między innymi z tego powodu powstał ten artykuł.

Poniżej prezentuje Wam listę banków, których przynajmniej w części kapitał jest polski wraz z linkami do założenia w większości z nich najlepszych kont osobistych.


Banki z polskim kapitałem – ranking banków lista 2023


Bank Pekao SA – kto jest właścicielem? 300 ZŁ premii - recenzja

Bank Pekao SA istnieje od 1929r. Dziś należy on w 32,8% do Skarbu Państwa poprzez PZU oraz Polski Fundusz Rozwoju. W latach 1999-2017 był w części własnością włoskiej grupy Unicredit. Po latach został odkupiony od Włochów przez polski kapitał. Obecnie Bank Pekao posiada konkurencyjną ofertę rachunków bankowych (darmowe Konto Przekorzystne) oraz oszczędnościową. Oferta banku z pewnością jest bardzo atrakcyjna. To jeden z naszych liderów w rankingu banków w Polsce.

Załóż Konto Przekorzystne z premią 200 ZŁ + oszczędzaj na 7%!

Dodatkowo zyskaj 100zł za każde dziecko!

Zobacz warunki promocji Konta Przekorzystnego z premią do 300zł i wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym na 7% w skali roku!


Alior Bank – kto jest właścicielem? 450 ZŁ premii - recenzja

Powstały w 2008r. Alior Bank obecnie w 32% należy do PZU, które to z kolei kontrolowane jest przez Skarb Państwa. Alior Bank dał się poznać jako bank o intuicyjnej bankowości elektronicznej oraz bank przyjazny przedsiębiorcom. W 2020r. podjęto decyzję o połączeniu banku z T Mobile Usługi Bankowe. Promocje bankowe Alior Banku to jedne z najprostszych – bardzo łatwo o dodatkową gotówkę za wykonywanie banalnych czynności:

Załóż Konto Jakże Osobiste i zyskaj 450zł premii!

Zobacz warunki promocji Konta Jakże Osobistego z premią 450zł!


PKO BP – największy polski bank

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych banków w Polsce. Jest to także numer 1 jeśli chodzi o największe banki w Polsce. PKO Bank Polski w 29,43% należy obecnie do Skarbu Państwa. Warto zwrócić uwagę, iż do PKO BP należy także Inteligo – kojarzone głównie z kontami dla młodych. Bank z całą pewnością stabilny (w końcu to największy bank polski), ostatnio zaskakujący coraz atrakcyjniejszą ofertą depozytową.

Załóż Konto za Zero w PKO BP!


Polskie banki – lista pozostałych banków

Oprócz wymienionych powyżej instytucji polskimi bankami można z pewnością nazwać także: BOŚ Bank, Bank Pocztowy, Getin Noble Bank, Getin Bank, Inteligo oraz Plus Bank. Należałoby do tej listy wliczyć także wszystkie zarejestrowane w Polsce banki spółdzielcze. Wiąże się to ze specyfiką działania, o która opiera się każdy bank spółdzielczy. Klient takiego banku jest bowiem w ułamkowej części także jego właścicielem.

Spośród wyżej wymienionych banków, jeden z nich jest w pełni własnością Skarbu Państwa. Jest to Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozkład udziałów w pozostałych bankach przedstawia się następująco (oprócz opisanych szczegółowo wyżej instytucji):


Bank Pocztowy – udziały – kto jest właścicielem?

75% Poczta Polska, 25% PKO BP,

BOŚ Bank (Bank Ochrony Środowiska): 53% Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW, 47% pozostali,

Getin Noble Bank: 56% Leszek Czarnecki, 46% pozostali,

Plus Bank: 49,58% Karswell Ltd. (Solorz-Żak); 51,42% pozostali.

Należałoby wspomnieć także o Idea Bank – dawna część Getin Holding – obecnie przejmowany przez Pekao SA. Obecnie żaden oddział Idea Banku w formie fizycznej już nie istnieje, natomiast wszyscy klienci zostali “wchłonięci” przez Pekao SA w ramach banków działających na zasadach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).


Banki w Polsce, w których dominuje kapitał zagraniczny


Santander Bank Polska (dawne BZ WBK) – właściciel 600 ZŁ premii - recenzja

Właścicielem większościowym Santander Bank Polska (wcześniej Bank Zachodni WBK) jest hiszpańska grupa bankowa Banco Santander. Santander Bank Polska kojarzony jest z licznych atrakcyjnych promocji dla klientów indywidualnych i firmowych, prezentowanych na tym portalu.

Załóż Konto Santander z premią 500 zł i oszczędzaj na 6%!

Dodatkowo zyskaj 100 zł za konto dla dziecka!

Zobacz warunki promocji Konta Santander z premią 600 zł!


Bank Millennium – właściciel 500 zł premii - recenzja

Głównym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (kapitał portugalski). Bank Millennium posiada obecnie bardzo atrakcyjną ofertę depozytową.

Załóż Konto Millennium 360° z premią 500 zł i oszczędzaj na 7%!

Zobacz warunki promocji Konta Millennium 360° z premią 500 zł!


Pozostałe banki z kapitałem zagranicznym – lista banków

bank millennium - ing bank śląski - nest bank - banki w polsce z kapitałem zagranicznym - santander bank polska

 • Bank BNP Paribas
 • Bank BPH (obecnie nie prowadzi już typowo obsługi klientów detalicznych, natomiast nadal związany jest z obsługą instytucji kredytowych)
 • Credit Agricole
 • Citi Handlowy
 • Deutsche Bank
 • Eurobank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • Nest Bank
 • Santander Consumer Bank
 • Toyota Bank
 • Volkswagen Financial Services

Banki z kapitałem zagranicznym – oferta

Wiele z wymieniowych banków komercyjnych z kapitałem zagranicznym posiada bardzo interesującą ofertę. Mam tutaj na myśli zarówno Bank Millennium (świetne konto oszczędnościowe), jak i ING Bank Śląski (świetna obsługa) czy też Citi Bank Handlowy (chyba najpopularniejsze karty kredytowe w Polsce). Na uwagę zasługuje także BNP Paribas Bank Polska (cykliczne promocje bankowe i dobre produkty oraz wsparcie dla zielonych inwestycji). Z kolei konto firmowe w Nest Banku jako jedno z nielicznych jest całkowicie darmowe. Ostatnio moją uwagę zwrócił także mBank, oferujący w prosty sposób dostęp do usługi private banking (mKonto Intensive).

Gwarancje bezpieczeństwa środków

Wszystkie wymienione powyżej instytucje bankowe działają na zasadzie Prawa Bankowego. Oznacza to, że środki gromadzone w bankach w Polsce chronione są przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Do kwoty 100.00 EUR nasze środki są całkowicie bezpieczne, ponieważ gwarantowane są przez Skarb Państwa – zarówno w przypadku klientów indywidualnych, jak i klientów firmowych.

BFG – zasady działania

Narodowy Bank Polski posiada stałą umowę z BFG w razie konieczności ewentualnej wypłaty środków. Środki zgromadzone w Narodowym Banku Polskim mogą być w razie potrzeby wypłacane w różnych formach dla poszczególnych podmiotów. Dzieje się tak nienależnie od tego, czy “na tapecie” mamy bank komercyjny czy też bank gdzie głównym udziałowcem jest polski kapitał. Banki komercyjne są w Polsce w taki sam sposób zabezpieczone (poprzez Bankowy Fundusz Gwarancyjny) co banki z polskim kapitałem. Więcej o zasadach działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego znajdziesz pod tym linkiem.

Repolonizacja banków – czy banki z polskim kapitałem będą dominować?

Chociaż sporo obecnie mówi się o repolonizacji sektora bankowego w Polsce, realnych działań w tej sferze nie widzimy zbyt wiele. Wszystkie zagraniczne banki zarejestrowane w naszym kraju generują rocznie ponad 15 mld złotych zysku. To z pewnością kwota, która nie zachęca prezesów zagranicznych banków do sprzedawania swoich udziałów na polskim rynku. Niemniej jednak warto bacznie obserwować polski rynek bankowy. Być może banki z polskim kapitałem kiedyś będą stanowiły nieco większy procent całego sektora niż obecnie.


Ostatnio popularne na blogu:

millennium konto firmowe - promocja rankomat 2

Ponad 3000 zł i darmowe konto firmowe Mój Biznes od Banku Millennium! Ostatnie dni promocji!

Bank Millennium ostro walczy o klientów firmowych - a my możemy na tym tylko skorzystać! Obecna edycja promocji jest wyjątkowa, ponieważ oprócz premii od Millennium zgarniemy bardzo łatwą ...
Polskie banki 2023

Znów dostępny! Zegarek Garmin o wartości 700 zł po założeniu karty kredytowej Citibank! Proste warunki!

Hit ostatnich miesięcy powrócił! Citibank oferuje po założeniu karty kredytowej zegarek Garmin Venu Sq o wartości 700 zł! Warunki są naprawdę banalne (wykonywanie płatności kartą)! Promocja posiada ograniczoną ...
Top