Jesteś tutaj
Główna > Najlepsze konta osobiste – ranking kont osobistych 2022
Oceń tego posta!
[Głosów: 14 Średnio: 4.6]

Najlepsze konta osobiste – ranking kont osobistych 2022

najlepsze konta osobiste - ranking kont osobistych 2022

RANKING KONT OSOBISTYCH – SIERPIEŃ 2022

Ranking kont osobistych, który znajduje się na naszej stronie, pozwala na przefiltrowanie wyników według wielu różnych kryteriów, np. darmowych bankomatów w Polsce, braku opłat za kartę czy też bezpłatnego prowadzenia rachunku. Najlepsze konta osobiste – ranking 2021 – zaczynamy!

Chciałbym jednak oprócz serwowania suchych danych, przybliżyć temat kont osobistych. Konto osobiste, inaczej rachunek osobisty lub konto indywidualne to najprostszy produkt bankowy. Bardzo trudno jest wybrać optymalny produkt, dlatego też powstał ranking kont osobistych, zestawiający najlepsze konta bankowe, według wielu przyjętych kryteriów.

Co to jest konto osobiste?

Zgodnie z definicją NBP, konto osobiste jest imiennym rachunkiem bankowym, zakładanym przez osobę fizyczną na potrzeby obsługi finansowej. Należy podkreślić, że rachunek taki może być zarówno kontem indywidualnym, jak i rachunkiem wspólnym. Rachunek dla dwojga prowadzony jest zazwyczaj dla małżonków, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby bez zawartego związku małżeńskiego takie konto posiadać, o czym szerzej w tym artykule.

Czym się kierować przy wyborze optymalnego rachunku osobistego?

Rachunek osobisty przede wszystkim powinien odpowiadać naszym potrzebom. Powinien on posiadać system bankowości elektronicznej, który będzie łatwy w użyciu. Oprócz tego w miarę możliwości powinniśmy mieć możliwość prowadzenia go oraz utrzymywania karty debetowej za darmo. Jasnym jest, że miesięczny koszt prowadzenia rachunku powinien być jednym z głównych kryteriów. Darmowe konto, z możliwością usługi darmowe bankomaty to naprawdę świetna sprawa.

Darmowe wypłaty z bankomatów

Koniecznie zwróćmy też uwagę na to, czy za wypłaty z bankomatów innych niż bankomaty banku nie będzie od nas pobierana dodatkowa prowizja. Rachunek osobisty powinien też w łatwy sposób obsługiwać płatności mobilne (np. BLIK) oraz posiadać intuicyjną, bezpieczną i sprawnie działającą aplikację mobilną.

Jak najłatwiej otworzyć konto?

Obecnie najprostszym sposobem na otworzenie konta jest procedura online. Konto bankowe przez internet bez kuriera możemy obecnie otworzyć w kilku bankach. W zależności od instytucji, będziemy mieli do czynienia z różnymi metodami weryfikacji naszej tożsamości. Będą to m.in. przelew weryfikacyjny, otworzenie konta na selfie – poprzez wysłanie zdjęcia naszej twarzy (selfie konto), wideo weryfikacja czy też przesłanie zdjęć dowodu osobistego. Oczywiście możemy także założyć konto poprzez wniosek internetowy i następnie wizytę kuriera w naszym mieszkaniu lub miejscu pracy lub też skorzystać z wizyty w oddziale banku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze konta indywidualnego?

Oprócz podstawowych funkcji opisanych wyżej, podczas wyboru konta bankowego warto także zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia, jakie może nam zaoferować bank. Mogą to być np. korzystne kursy przewalutowania transakcji płaconych w innych walucie niż złotówkach lub dodatkowe funkcje w bankowości internetowej, jak np. analizatory finansów. Niewątpliwie potrzeby użytkowników kont bankowych są bardzo zróżnicowane, dzięki temu jednak mamy wybór bardzo wielu opcji rachunków na rynku.

Karta debetowa do rachunku

Karta debetowa jest integralną częścią większości rachunków osobistych. Służy nam ona do płatności zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jeśli potrzebujesz informacji, w jaki sposób możesz płacić kartą przez internet, polecam ten artykuł.

Niemniej jednak nie ma obowiązku posiadania karty debetowej do konta osobistego. Możemy posiadać rachunek bankowy bez karty, jednak wtedy wpłynie to na ograniczenie funkcjonalności naszego produktu (nie będziemy mogli np. zapłacić w sklepie środkami z konta). Jedyną metodą płatności z takiego konta bankowego pozostanie przelew bankowy.

Najlepsze konta osobiste – prowadzenie konta za 0zł? Za co możemy ponieść opłaty?

Rząd polski konsekwentnie wprowadza kolejne podatki, nakładane na banki. Koszty tych obwarowań podatkowych są oczywiście przenoszone na nas, klientów. Z tego też powodu zwiększają się sukcesywnie opłaty za prowadzenie konta bankowego, użytkowanie karty debetowej, wypłaty z bankomatów czy nawet za smsy potwierdzające wykonanie przez nas przelewu do innego użytkownika. Na szczęście jednak opłat tych możemy w łatwy sposób uniknąć, jeśli spełnimy warunki banku. Zazwyczaj jest to wpływ na konto raz w miesiącu na określoną kwotę i wydanie kartą średnio 300zł. Wydaje się to niedużo, jednak to, czy ostatecznie nie zapłacimy za dane konto w dużej części zależy od naszych nawyków oraz dyscypliny.

Inne produkty bankowe

Niejednokrotnie po otwarciu konta osobistego mamy dostęp do tzw. oferty promocyjnej banku. Często jest to na przykład podwyższone oprocentowanie konta oszczędnościowego lub lokaty albo też promocyjne warunki użytkowania karty kredytowej. Każdą taką propozycję należy odrębnie rozważyć. Najlepsze konta osobiste dają nam wiele tego typu możliwości.

Większy procent na lokacie może być dla nas korzystną opcją, ale posiadanie kolejnej karty kredytowej może z kolei napędzać nas do wydawania nadmiernej ilości ciężko zarobionej gotówki.

Konto walutowe – o to też warto zapytać!

Wraz z kontem osobistym możemy także otworzyć konto walutowe. Opcja ta jest szczególnie przydatna dla osób, które wiele podróżują za granicę. Pamiętajmy, że w przypadku płacenia kartą prowadzoną w PLN za granicą, gdzie obowiązującą walutą jest na przykład EUR, poniesiemy niemały koszt przewalutowania. W przypadku posiadania konta walutowego możemy sporo oszczędzić. Walutę możemy bowiem wymienić w takim przypadku w kantorze internetowym i bezpośrednio wpłacić na nasze konto walutowe prowadzone w EUR. Prowizja banku za przewalutowanie, która zazwyczaj nie jest niska, zostanie w takim przypadku w mądry sposób przez nas ominięta. Pozostanie oczywiście do zapłacenia prowizja kantoru internetowego, jednak zazwyczaj jest ona znacznie niższa niż prowizja banku.

Ranking kont osobistych a promocje bankowe

Pamiętajmy, że otwierając konto (mam nadzieję, że przy wykorzystaniu naszego rankingu kont osobistych) możemy jednocześnie skorzystać z atrakcyjnej promocji bankowej. Banki bardzo często organizują różnego typu akcje, aby przyciągnąć do siebie nowych klientów. Organizacja promocji jest zazwyczaj tańszym sposobem na nowego klienta dla banku niż na przykład reklama  w telewizji. W przypadku atrakcyjnej promocji możemy na tym zyskać nawet kilkaset złotych, a instytucja bankowa nowego klienta!

Może jakaś zniżka?

Część banków prowadzi specjalne konta dla studentów lub innych grup społecznych. Dzięki temu możemy użytkować rachunek osobisty na korzystniejszych warunkach. Na przykład w przypadku produktu Konto 360 Student (Bank Millennium) studenci są zwolnieni z warunku comiesięcznego przelewu na konto w celu uniknięcia opłat za prowadzenie rachunku i karty. Wystarczy tylko jedna płatność kartą w miesiącu i możemy cieszyć się darmowym prowadzeniem konta i karty oraz darmowymi wypłatami z bankomatów w całej Polsce. Patrząc na ranking kont osobistych regularnie – Bank Millennium to często jeden z jego liderów.

Czy jedno konto wystarczy?

Część osób myśli, iż jeden rachunek bankowy jest dla nich wystarczający. Niestety, przez swoją wygodę mogą oni tracić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Stare konta bardzo często generują koszty. Płacimy w nich za każdy przelew lub też bezwarunkowo za użytkowanie karty. Dodatkowo, niestety starsi klienci są zazwyczaj gorzej traktowani od nowych. Rzadko można spotkać promocyjne oprocentowania np. kont oszczędnościowych dla obecnych klientów. Zazwyczaj jest to „promocja na start”. Warto więc od czasu do czasu przeprowadzić analizę rynku i zmienić swoje konto osobiste. Mówi się, że najlepsze konto osobiste nie istnieje, ponieważ każdy użytkownik ma inne potrzeby. Całkowicie się z tym stwierdzeniem zgadzam.

Ranking kont osobistych- jakie konto wybieram ja?

Dla mnie najważniejsze jest, aby było to tzw. konto za zero. W naszym rankingu kont osobistych możecie odszukać takie konta osobiste (odpowiednio filtrując). Najlepsze konto to według mnie takie, w którym opłata za prowadzenie konta wynosi zero złotych, przy zachowaniu odpowiedniej jakości obsługi klienta oraz standardu bankowości internetowej i mobilnej. Nie mam nic przeciwko, jeśli bank wymaga ode mnie wykonania operacji w stylu przelewu na konto czy 1 płatność kartą w miesiącu. Zakładam, że miesięczne wpływy na konto osobiste, którekolwiek z posiadanych, będą wynosić minimum 1000zł. W wielu bankach wykonując kilka transakcji kartą na kwotę ok. 300zł i zapewniając wpływ na konto możemy cieszyć się rachunkiem określanym jako darmowe konto osobiste. Transakcja kartą w miesiącu (tym bardziej 1 płatność kartą) w mojej opinii nie powinna stanowić dla nikogo problemu, jeśli konto jest za 0zł.

Ważne jest dla mnie również to, aby płatność kartą lub BLIK była obsługiwana. Płatność kartą to standard, jednak system BLIK obsługuje większość banków, ale nie wszystkie. Samo korzystanie z takich funkcji jak np. apple pay czy google pay nie stanowi problemu, ponieważ każda karta będzie do nich odpowiednia.

Kiedy decyduję się założyć konto w danym banku oczekuję także, że oprócz powyższych kryteriów bank oferował będzie także darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów, bez konieczności ponoszenia opłat i prowizji przy wypłatach z pozostałych bankomatów, innych niż bankomaty banku. Zdarza się, że banki oferują darmowe wypłaty z bankomatów pod warunkiem, że zapewnimy wpływy na konto lub wykonamy określone płatności kartą. Nie mam z tym problemu, o ile nie okazuje się, że dodatkowa pula bankomatów poza urządzeniami banku to np. tylko urządzenia Planet Cash lub Euronet.

Najlepsze konta osobiste – które konto jest dla nas?

Jeśli jesteś w stanie zapewnić regularne wpływy na konto, możesz wykonać min 1 transakcję kartą w miesiącu to najprawdopodobniej znajdziesz w naszym rankingu kont osobistych kilka kont bankowych pasujących do Twoich potrzeb. Nie powiem Ci, które konto jest najlepsze. Ranking kont pozwoli Ci przefiltrować nasze zestawienie według różnych parametrów. Musisz sam odpowiedzieć sobie na pytanie, czy bardziej priorytetowe są dla Ciebie darmowe bankomaty czy zerowy miesięczny koszt prowadzenia rachunku i zerowa opłata za kartę. Ranking kont osobistych to oferty kont osobistych z całego rynku bankowego. Mamy tutaj zarówno produkty rodzimych banków w polskim kapitałem (jak np. Konto Przekorzystne Banku PEKAO), a także świetne produkty zagraniczne (jak np. Konto Direct ING Bank Śląski czy też Konto Osobiste w Nest Banku lub Konto Jakie Chcę Santander Bank Polska).

Wielość ofert kont osobistych może przyprawić o zawrót głowy, jednak po ich odpowiednim przefiltrowaniu wybór optymalnego rachunku osobistego będzie znacznie prostszy. Dzięki niemu łatwiej będzie Ci znaleźć najlepsze konta osobiste. Wierzę, że ranking kont osobistych będzie dla Ciebie bardzo pomocnym narzędziem!


Ostatnio popularne na blogu:

Najlepsze konta osobiste - ranking kont osobistych 2022

450zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas + lokata na 7,1%!

BNP Paribas powrócił z kolejną świetną promocją, w której mamy do odbioru 450zł w gotówce! Wystarczy założyć konto osobiste i spełnić kilka bardzo prostych warunków. Do tego będziemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Najlepsze konta osobiste - ranking kont osobistych 2022

Bezpłatny CANAL+ z Netflix o wartości 420zł przez 6 miesięcy z Kontem Przekorzystnym Pekao SA!

WOW! Szansa na skorzystanie z darmowego pakietu CANAL+ z Netflix przez pół roku za darmo! Taka okazja nadarza się po założeniu Konta Przekorzystnego Pekao SA. Wystarczy wykonać 10 ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Top

🔔HIT powrócił! 480zł po założeniu Konta Jakie Chcę Santander!

X