Jesteś tutaj
Główna > Wspólne konto bankowe – konto dla dwojga
Oceń tego posta!
[Głosów: 8 Średnio: 4]

wspolne konto bankowe

Wiele par po zawarciu związku małżeńskiego decyduje się na wspólne konto bankowe. Wbrew obiegowej opinii jednak, tego typu rachunek możemy także założyć praktycznie bez żadnych dodatkowych warunków, nie tylko jako małżeństwo. Wspólne konto mogą otworzyć zarówno pary bez ślubu, jak i dowolni członkowie rodziny, np. matka i córka. Osoby otwierające konto nie muszą być ze sobą w żaden sposób spokrewnione. Wyłączone są jedynie osoby małoletnie oraz ubezwłasnowolnione.

Istotne, by użytkownicy decydujący się na wspólny rachunek mieli ten sam status dewizowy, byli pełnoletni oraz mieli pełną zdolność do czynności prawnych. Co ważne, muszą także posiadać ten sam kraj rezydencji podatkowej. Nie jest więc możliwe zawarcie umowy rachunku wspólnego przez osobę pracującą w Polsce oraz obywatela innego kraju Unii Europejskiej lub np. Stanów Zjednoczonych.

Konto dla dwojga – czy warto?

W zdecydowanej większości przypadków jednak wspólne korzystanie z rachunku bankowego dotyczy par, a najczęściej małżeństw. Każda para powinna zastanowić się i podjąć decyzję, które rozwiązanie prowadzenia finansów będzie dla niej najbardziej opłacalne. Możemy wybierać spośród trzech opcji: dwóch odrębnych kont osobistych, konta wspólnego oraz hybrydy: konta wspólnego oraz dwóch odrębnych kont osobistych.

Posiadanie dwóch osobnych kont to pełna autonomia w decyzjach na temat swojego budżetu. Wypadałoby jednak w jakiś ustalony sposób rozliczać wtedy pomiędzy żyjącymi wspólnie osobami wydatki na czynsz, media czy zakupy.

Tego problemu teoretycznie nie powinno być w przypadku konta wspólnego. W takim przypadku wynagrodzenia współposiadaczy konta wpływają na ten sam rachunek i za jego pomocą mogą oni je rozdysponowywać. Samo posiadania konta wspólnego ma swój aspekt społeczny. Rachunek, którym dysponujecie na równych prawach obydwoje buduje w Was wzajemne zaufanie i poczucie odpowiedzialności za wspólny budżet i podejmowane decyzje finansowe.

Możemy także wypróbować model 2+1, czyli konto wspólne oraz dwa odrębne konta osobiste. W takim przypadku para może przelewać comiesięcznie stałą kwotę na wydatki całkowicie wspólne, jak np. opłaty za mieszkanie i media na konto dla dwojga, ale resztę pieniędzy rozdysponowywać w ramach rachunków osobistych w zależności od potrzeb i możliwości.

Jak przebiega podpisanie umowy i nadanie dostępów?

Podczas podpisania umowy o konto (w obecności kuriera bądź w oddziale banku) muszą być obecne obydwie osoby. Dane dostępowe (identyfikator użytkownika) oraz hasło do bankowości internetowej będą odrębne dla każdej z nich. Konieczne będzie także na dalszym etapie nadanie kodów PIN do dwóch osobnych kart.

Rozdzielność majątkowa a wspólne konto bankowe

Czy rozdzielność majątkowa jest przeszkodą w posiadaniu wspólnego konta bankowego? Nie, ponieważ konto wspólne mogą prowadzić nawet osoby niebędące w małżeństwie. Niemniej jednak zdeponowane środki obejmuje wspólność ustawowa. W przypadku podpisania intercyzy wspólność ustawowa jest przekształcana we wspólność ułamkową.

Śmierć współmałżonka – wspólne konto

W przypadku śmierci jednego ze współmałżonków mamy swobodny dostęp do środków zgromadzonych na rachunku wspólnym. Jeśli posiadamy z kolei dwa odrębne konta osobiste- w momencie śmierci jednego z partnerów należy zmierzyć się z szeregiem procedur w celu przejęcia jego oszczędności. Chodzi między innymi o okazanie aktu zgonu. Zdarza się nawet jednak, że banki blokują aż połowę kwoty zgromadzonej na rachunku współmałżonka do czasu zakończenia postępowania spadkowego!

Opłaty za konta – pamiętajmy o tym

Aspekt ekonomiczny jest tutaj z pewnością także bardzo istotny. Pamiętajmy, iż im mniej posiadamy kont, tym też mniejsza jest całkowita kwota potencjalnych opłat, które możemy ponieść za ich posiadanie i użytkownie. Oczywiście obecnie większość rachunków jest darmowych, jednak musimy spełnić określone warunki dla każdego z nich, aby rzeczywiście nic nie zapłacić w danym miesiącu za konto i kartę. Zazwyczaj jest to określona kwota, jaką trzeba wydać kartą do konta w ciągu miesiąca, czasami także przelew o danej minimalnej kwocie na konto (może być to oczywiście wynagrodzenie). Bardzo często w przypadku, kiedy klienci posiadają kilka kont bankowych, zapominają o obowiązku obrotów kartą i niepotrzebnie muszą płacić za użytkowanie rachunków. Jeśli prowadzenie większej ilości rachunków przez nas ma sens, wcale nie musimy ich zamykać. Warto wtedy jednak trzymać samodyscyplinę w kwestii spełniania warunków bezpłatności kont.

Więcej kont znaczy bezpieczniej?

Biorąc pod uwagę możliwość zablokowania dostępu do bankowości elektronicznej, ewentualne kłopoty techniczne banku czy włamanie do bankowości internetowej posiadanie tylko jednego wspólnego konta może okazać się ryzykowne. Dlatego w mojej opinii najrozsądniejszy jest model 2+1, bo pozwala na wspólne zarządzanie budżetem w kluczowych kwestiach przy zachowaniu częściowej autonomii finansowej parterów i zabezpieczeniu dostępu do chociaż części zgromadzonych w bankach środków w przypadku ewentualnej sytuacji kryzysowej.

Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, iż środki w polskich bankach chronione są przez BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100.000 EUR. W przypadku upadku banku pieniądze powyżej tej kwoty nie podlegają gwarancjom państwa. Doświadczeni czytelnicy wiedzą jednak, iż tak dużych kwot zdecydowanie nie warto trzymać zarówno na koncie osobistym, jak i koncie wspólnym. Jeśli nie posiadamy żyłki inwestora, możemy skorzystać z rankingu lokat bankowych i wybrać ofertę dostosowaną do naszych potrzeb.

Konto zarządzane we dwoje – czy mamy takie same prawa?

Chociaż współwłaściciele konta wspólnego posiadają odrębne loginy i hasła do bankowości internetowej, to ich uprawnienia do korzystania z rachunku są identyczne. Nie są potrzebne żadne pełnomocnictwa, każdy z właścicieli w sposób zupełnie swobodny może dysponować całością kwoty środków zgromadzonych na rachunku wspólnym.

Konto wspólne przez internet 2019r. – jak złożyć wniosek?

Kilka banków udostępnia możliwość złożenia wniosku o konto wspólne przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale banku:

ZŁÓŻ WNIOSEK! Nest Konto Wspólne – Nest Bank

ZŁÓŻ WNIOSEK! Konto Wspólne (Konto Za Zero) – PKO BP

ZŁÓŻ WNIOSEK! Konto Wspólne Inteligo – Inteligo

ZŁÓŻ WNIOSEK! Konto Wspólne mBank (eKONTO) – mBank


Wspólne Konto w Nest Banku możemy założyć przez internet, jeśli jako sposób podpisania umowy wybierzemy kuriera lub wizytę w oddziale banku. Konto bankowe przez internet bez kuriera możemy w tym przypadku założyć tylko jako rachunek osobisty. Przy wybraniu rodzaju konta należy na następnej stronie formularza wybrać rodzaj rachunku, zaznaczając „Konto wspólne (2 osoby)”. Podkreślam, że konto wspólne w Nest Banku to jedyne całkowicie darmowe konto w zestawieniu. Nie zapłacimy nic za prowadzenie konta oraz utrzymanie karty do niego. Będziemy mieli także możliwość skorzystania z darmowych wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce. Zapłacić za to będzie trzeba za drugą kartę do konta dla współposiadacza – 25zł.

ZŁÓŻ WNIOSEK!


Konto Wspólne w PKO BP (Konto Za Zero) zakładamy poprzez wybranie w formularzu w sekcji typ konta opcji „Konto wspólne”. Co ciekawe, bank wprowadza ulgę w postaci braku opłaty za konto w przypadku pobierania  świadczenia 500+ (normalny koszt to 8zł miesięcznie). Dodatkowym benefitem z tego tytułu jest także obniżka opłat za korzystanie z karty debetowej do rachunku do kwoty 1,90zł z bazowej opłaty 8zł miesięcznie. Niemniej jednak każda osoba może uniknąć opłaty za obsługę karty, jeśli w danym miesiącu rozliczeniowym wykona transakcje na kwotę minimum 300zł (200zł w przypadku osób pobierających 500+). Niestety w przypadku Konta Wspólnego w PKO BP darmowe wypłaty mamy tylko z bankomatów PKO BP. Pozostałe to koszt 3% od wypłaty.

ZŁÓŻ WNIOSEK!


Konto Wspólne w Inteligo zakładamy poprzez wybranie w formularzu początkowym typu konta: „Wspólne dla osób dwóch osób prywatnych”. Bank dopuszcza także możliwość trzech współposiadaczy – w takim przypadku klikamy „Wspólne dla trzech osób prywatnych”. Samo prowadzenie rachunku jest darmowe, a za kartę zapłacimy tylko w przypadku niewykonania transakcji na kwotę minimum 100zł miesięcznie (opłata wyniesie wtedy 4zł). Korzystać możemy z darmowych wypłat z bankomatów PKO BP i Santander, pozostałe urządzenia to koszt 5zł od wypłaty.

ZŁÓŻ WNIOSEK!


Konto Wspólne w mBanku (eKONTO) przekształcamy z rachunku indywidualnego poprzez dopisanie współposiadacza, korzystając z usługi dyspozycji i następnie „złóż wniosek – dopisanie współposiadacza” w menu bankowości internetowej. mBank nie pobiera opłat za prowadzenie rachunku. Karta będzie darmowa, jeśli wykonamy nią przynajmniej 1 transakcję w miesiącu – w przeciwnym wypadku opłata wyniesie 7zł. W całej Polsce możemy za darmo wypłacać z bankomatów kwoty minimum 100zł. W przypadku niższych wolumenów zapłacimy 1,30zł od wypłaty.

ZŁÓŻ WNIOSEK!


Wspólne konto bankowe w innych bankach – konieczna wizyta w oddziale

Konto wspólne w pozostałych bankach możemy założyć tylko poprzez wizytę w oddziale. Niemniej jednak już teraz warto otworzyć konto indywidualne i potem przekształcić je w konto dla dwojga podczas wyzyty. W ten sposób ograniczymy czas spędzony w placówce oraz formalności na miejscu do minimum. Warto skorzystać z rankingu kont osobistych i wybrać interesujący nas najbardziej produkt.


Ostatnio popularne na blogu:

konto 360 200

200zł po założeniu Konta 360 i 2,7% na koncie oszczędnościowym!

200zł premii możemy zyskać w kolejnej edycji promocji Konta 360 w Millennium! Oferta bardzo prosta, do tego w banku, w którym sam mam konto od lat. Premię otrzymamy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
200 pekao

200zł za otwarcie Konta Przekorzystnego PEKAO!

Promocja Konta Przekorzystnego w poprzedniej edycji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zapewne nie inaczej będzie także tym razem! ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Top