Zamykanie konta w banku: Jak zamknąć konto w 2025 | Poradnik

jak zamknąć konto w banku poradnik 2024

Oferta kont osobistych na polskim rynku bankowym jest bardzo bogata. Oczywistym jest, że co jakiś czas musimy zmienić bank lub otworzyć po prostu kolejny rachunek. Dzieje się to na przykład dlatego, że zobaczyliśmy atrakcyjną promocję bankową lub też zainteresowało nas promocyjne oprocentowanie konta oszczędnościowego w konkurencyjnym banku.

Tym samym ilość kont bankowych, którymi dysponujemy zwiększa się. Warto się jednak zastanowić, czy na pewno potrzebujemy konta również w „starym banku”. A może po prostu posiadamy tylko jeden rachunek i płacimy co miesiąc za jego prowadzenie? Zdecydowanie warto przemyśleć zmianę. Wiele banków proponuje obecnie darmowe konta bankowe!

Jak zamknąć konto bankowe – Spis treści

Zmiana konta na lepsze

Jakie są metody zamknięcia konta bankowego?

Dlaczego warto zamknąć konto bankowe?

Dlaczego trzeba posiadać kilka kont bankowych?

Czy da się zamknąć konto bankowe przez internet?

Zamknięcie konta bankowego przez telefon

Wypowiedzenie umowy rachunku listownie

Co musi zawierać wniosek o zamknięcie konta?

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego – wzór

Zamknięcie konta bankowego w oddziale

Zamknięcie konta a okres wypowiedzenia

Kiedy można zamknąć rachunek natychmiast?

Wypowiedzenie umowy ramowej – także istotne!

Cofnięcie zgód marketingowych przy zamykaniu konta

Zamknięcie konta poprzez inny bank

Jak można potwierdzić, że konto zostało zamknięte?

Gdzie mam konta bankowe – jak sprawdzić?

Zmiana konta na lepsze

Zdecydowanie nie warto trzymać konta, które generuje tylko koszty. Na rynku jest mnóstwo ofert, gdzie oprócz darmowego rachunku bankowego otrzymujemy także sporą premię pieniężną. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać zmiany na lepsze i zamknąć konto w danym banku! Zamknięte konto może przynieść dodatkowe korzyści, takie jak uniknięcie opłat i uporządkowanie finansów.

Zobacz także: Aktualne promocje bankowe – styczeń 2025 

Jakie są metody zamknięcia konta bankowego?

Standardowo jest kilka metod zamknięcia konta bankowego:

  • poprzez formularz online,
  • listownie,
  • telefonicznie,
  • osobiście w oddziale banku.

Niestety, nie wszystkie banki oferują zamknięcie konta online poprzez bankowość internetową. Czy jest to działanie celowe? Nie wiem, ale się domyślam. Zazwyczaj możemy jednak skorzystać na szczęście z pozostałych metod zamykania rachunku bankowego, w tym osobiście w oddziale banku.

Warto również pamiętać, że bank może wypowiedzieć umowę z ważnych powodów, takich jak brak aktywności na koncie przez określony czas lub nieprzestrzeganie warunków umowy, co jest regulowane przez odpowiednie przepisy prawne. W kontekście prawnym, umowę rachunku bankowego można wypowiedzieć zgodnie z określonymi warunkami i procedurami.

Dlaczego warto zamknąć konto bankowe?

Stare konto bankowe warto zamknąć wtedy, jeśli go rzeczywiście nie używamy. Niewątpliwie rosnące opłaty za konto i kartę pobierane co miesiąc są zupełnie niepotrzebnym wydatkiem. W skali roku może już nam się z tego uzbierać solidna kwota. Obecnie sumaryczne opłaty za nieużytkowane konto osobiste wraz z kartą debetową potrafią bowiem sięgać nawet 20zł miesięcznie!

Jeśli zmieniliśmy bank, bo na przykład spodobała nam się oferta konkurencji połączona z atrakcyjną promocją bankową – także powinniśmy zdecydować, co zamierzamy zrobić ze starym kontem bankowym.

Prawo bankowe określa zasady dotyczące zamykania kont bankowych oraz wymagań związanych z aktywnością na tych kontach. Jeśli konto nie jest aktywne i saldo nie przekracza kwoty minimalnej określonej w umowie konta, bank może zdecydować o jego zamknięciu. Warto zapoznać się z procedurami wypowiedzenia umowy konta, aby uniknąć niepotrzebnych opłat i formalności.

Jeśli z kolei zdecydujemy się powrócić do naszego starego banku za kilka lat, to jest spora szansa, że uznani zostaniemy za nowego klienta. To już może wiązać się z konkretnymi premiami pieniężnymi do zdobycia w licznych promocjach bankowych.

Dlaczego trzeba posiadać kilka kont bankowych?

Z jednej strony warto zamknąć nieużywane konta. Z drugiej jednak – zdecydowanie polecam Ci posiadanie więcej niż jednego konta bankowego z uwagi na Twoje bezpieczeństwo. Czasowa niedostępność bankowości elektronicznej, problemy z aplikacjami mobilnymi czy płatnościami kartą – to czasami może zdarzyć się w każdym banku! Do tego oczywiście dochodzi skrajna sytuacja, czyli kłopoty finansowe banku. Bezpieczeństwo zgromadzonych środków w polskich bankach zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty równowartości 100.000 EUR. W przypadku bankructwa banku środki są wypłacane poprzez inny bank w ciągu 7 dni.

Dlatego warto zawsze pomyśleć o dodatkowym koncie. Ten rachunek może być dla Ciebie całkowicie darmowy! Wystarczy co jakiś czas zerkać na ranking kont osobistych, by mieć pewność najlepszej oferty!

Zobacz także: Najlepsze konta bankowe – styczeń 2025 

Czy da się zamknąć konto bankowe przez internet?

Owszem, w części banków możemy zamknąć konto bankowe przez internet. Niejednokrotnie jednak na pytanie „Czy można zamknąć konto bankowe przez internet”? usłyszymy od banku odpowiedź przeczącą. Dlaczego? Nie oszukujmy się, banki po prostu nie mają w interesie ułatwiać nam procesu zamknięcia rachunku. Klient w bazie z otwartym kontem osobistym i udzielonymi zgodami marketingowymi to bardzo dobry target dla działu marketingu banku. Z pewnością wielokrotnie odbieraliście telefony od swoich banków z propozycją atrakcyjnych pożyczek i innych promocji.

Coraz częściej jednak zamknięcie konta bankowego za pośrednictwem bankowości internetowej jest możliwe. Banki z czasem zaczynają rozumieć, że utrudnianie procesu zamknięcia rachunku bankowego, zwłaszcza w przypadku zwykłego konta osobistego może nas zrazić na przyszłość do danej instytucji. Być może będziemy wtedy poszukiwać na przykład kredytu hipotecznego w innym banku, tylko z powodu takiej drobnej niedogodności, która powstała z winy instytucji finansowej. Warto także zwrócić uwagę na strony internetowe banków, gdzie często dostępne są formularze wypowiedzenia umowy konta oraz informacje o wymaganych dokumentach do zamknięcia rachunku bankowego.

Pamiętajmy, że umowa rachunku bankowego może wygasnąć z powodu braku aktywności, a banki są zobowiązane do monitorowania takich „martwych” kont i ich likwidacji zgodnie z regulacjami prawnymi.

Zamknięcie rachunku przez telefon

Na szczęście zamknięcie rachunku bankowego przez telefon jest możliwe w większości banków. Oczywiście konieczna będzie na wstępie weryfikacja naszej tożsamości. Następnie zostaniemy zapewne przekierowani do tzw. działu utrzymania klienta banku. Całkiem możliwe, że zostanie nam przedstawiona alternatywna oferta prowadzenia konta i karty, np. brak opłat przez rok lub też promocja ze zwrotami za płatności kartą. Oczywiście każdą z tych ofert warto poddać analizie, jednak z doświadczenia wiem, iż zazwyczaj banki najlepiej i tak potraktują nowego klienta. Taki mamy klimat.

Wypowiedzenie umowy rachunku listownie

Oczywiście możemy także zamknąć nasze konto bankowe poprzez wysłanie wypowiedzenia umowy prowadzenia rachunku na adres banku. Warto pamiętać, że zarówno bank, jak i klient mogą wypowiedzieć umowę rachunku bankowego, przy czym bank musi mieć ważny powód, a klient może to zrobić bez podania przyczyny.

Co musi zawierać listowny wniosek o zamknięcie konta?

Jeśli chcesz wysłać wypowiedzenie pocztą koniecznie zweryfikuj, czy zostały na nim podane następujące informacje:

  • pełne dane osobowe posiadacza rachunku (imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz PESEL),
  • określenie, z jakich produktów banku zamierzamy zrezygnować (pamiętajmy zarówno o koncie, jak i karcie debetowej do rachunku),
  • podanie numerów rachunków, które mają zostać zamknięte,
  • podanie numeru rachunku, na który mają zostać środki znajdujące się obecnie na koncie,
  • podpis odręczny, zgodny ze wzorem podpisu złożonym w banku.

Warto również zaznaczyć, że umowa rachunku bankowego wygasa z dniem śmierci posiadacza rachunku, co jest określone w Prawie Bankowym.

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego – wysyłka

Warto wypowiedzenie umowy rachunku bankowego wysłać listem poleconym, za potwierdzeniem odbioru (to ten żółty druczek na poczcie). Wtedy mamy zwrotnie informację od Poczty Polskiej o otrzymaniu formularza przez bank i pewność, że list został dostarczony.

Zamknięcie konta bankowego w placówce banku

Oczywiście konto możemy także zamknąć w oddziale banku. Dyspozycję zamknięcia rachunku powinniśmy złożyć osobiście. To najbardziej pewna procedura, jednak wymagająca od nas nieco czasu i cierpliwości. Po pierwsze, z uwagi na erę bankowości internetowej, oddziałów stacjonarnych banków jest coraz mniej. Po drugie – w tych, które pozostały – nierzadko tworzą się spore kolejki. Może jednak będziemy mieli szczęście i uda nam się szybko załatwić sprawę.

Zgodnie z regulaminem rachunków bankowych, który opisuje zasady dotyczące rozwiązania umowy rachunku w przypadku braku obrotów lub aktywności na tym rachunku przez określony czas – bank ma również prawo zamknąć rachunek w szczególnych okolicznościach.

Okres wypowiedzenia umowy

Jeśli chcemy zamknąć konto osobiste, standardowo w przypadku wypowiedzenia umowy rachunku bankowego obowiązuje okres wypowiedzenia wynoszący 30 dni. Z uwagi na to, iż przez ten czas konto będzie jeszcze aktywne, warto na nim zostawić niedużą kwotę na pokrycie opłat za konto, które w tym końcowym okresie mogą się jeszcze pojawić, jeśli nie spełnimy odpowiednich warunków. Bank nie zamknie konta, jeśli znajduje się na nim choćby 1 grosz, a pozostawienie rachunku konta bez odpowiedniej kwoty może prowadzić do naliczania opłat w okresie wypowiedzenia lub za usługi bankowe. Oczywiście środki, które pozostaną na koncie na koniec okresu wypowiedzenia zostaną nam przelane na wskazany w wypowiedzeniu rachunku rachunek bankowy. Tym samym likwidacja konta z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia zostanie wtedy zakończona.

Kiedy można zamknąć rachunek natychmiast?

Na pewno spotkaliście się z sytuacją, kiedy Wasz bank podwyższył opłaty za prowadzenie konta lub użytkowanie karty debetowej. Warto wiedzieć, że w momencie kiedy instytucja finansowa zmienia warunki korzystania z produktu – możemy wypowiedzieć umowę rachunku bankowego ze skutkiem natychmiastowym. Wystarczy w wypowiedzeniu umowy rachunku powołać się na fakt zmiany tabeli opłat i prowizji lub wprost wyrazić sprzeciw na nowe warunki. Umowa zostanie wtedy bardzo szybko rozwiązana.

Wypowiedzenie umowy ramowej – także istotne!

Bardzo często oprócz standardowej umowy rachunku mamy w banku zawartą także tzw. umowę ramową. Jest to ogólna umowa, dzięki której w łatwiejszy sposób możemy otwierać kolejne produkty banku, np. kartę kredytową. Przy wypowiadaniu umowy rachunku osobistego i karty warto także tą umowę ramową wypowiedzieć. Dlaczego? Zdarza się, że wracając po kilku latach do danego banku i ponownie zakładając w nim konto zachęceni na przykład świetną promocją bankową okazuje się, że dla banku nadal jesteśmy starym klientem. Powodem jest właśnie wtedy ciągle trwająca umowa ramowa.

Cofnięcie zgód marketingowych przy zamykaniu konta

Istotne jest również to, aby przy zamykaniu konta wypowiedzieć także wyrażone zgody marketingowe. Unikniemy wtedy dalszego użytkowania naszych danych przez bank i ewentualnie podmioty z nim współpracujące (jeśli wyraziliśmy taką zgodę).

Zamknięcie konta poprzez inny bank

Ciekawą opcją dostępną w niektórych bankach po założeniu rachunku jest możliwość zamknięcia konta w innym banku. Dokładnie. Zdarza się, iż możemy zamknąć konto poprzez bankowość elektroniczną innego banku. Jest to jednak rzadka opcja na polskim rynku bankowym.

Jak można potwierdzić, że konto zostało zamknięte?

Podczas wnioskowania o zamknięcie rachunku, niezależnie od tego, na jaki sposób zamknięcia się zdecydujemy, warto poprosić o przesłanie przez bank potwierdzenia likwidacji konta po upłynięciu okresu wypowiedzenia.

Zdarza się jednak, że taka usługa jest płatna. Dlatego alternatywnie możemy także zastosować prosty zabieg. Wystarczy na naszym starym koncie zostawić o parę złotych za dużo i cierpliwie poczekać na przelew tych środków na wskazane w wypowiedzeniu konto bankowe. Jeśli otrzymamy środki na nasze obecne konto – będzie to dla nas potwierdzenie, iż nasz stary rachunek został skutecznie zamknięty.

Gdzie mam konta bankowe – jak sprawdzić?

Coraz częściej mamy konta w kilku bankach. Zdarza się, że o niektórych z nich zapominamy lub przypominamy sobie dopiero w momencie naliczenia opłat za konto i wysłania przez bank ponaglenia do zapłaty. Warto takich sytuacji unikać.

W takim przypadku możemy skorzystać z możliwości, jakie daje Centralna Informacja o Rachunkach. Wystarczy pobrać ze strony odpowiedni formularz i wybrać się do dowolnego banku.

Po złożeniu dokumentu w ciągu 3 dni otrzymamy informacje odnośnie wykazu podmiotów, które prowadzą lub prowadziły dla nas rachunek bankowy (wraz z numerami kont oraz przypisanymi rodzajami tych rachunków). Dostaniemy także informacje o umowach, które zostały rozwiązane.

Niestety po złożeniu takiego wniosku nie otrzymamy informacji na temat wysokości sald na poszczególnych kontach bankowych. W celu uzyskania takich danych trzeba będzie udać się do poszczególnych banków wskazanych na wykazie, który otrzymamy.


Wiedza w pigułce: zamknięcie konta osobistego

Zamknięcie konta osobistego jest procesem, który może być wykonany na kilka sposobów, w zależności od procedur danego banku. Przed podjęciem decyzji o zamknięciu konta, warto upewnić się, że na rachunku nie ma żadnych zobowiązań ani środków, które mogłyby zostać przeniesione na inne konto. W niektórych przypadkach może być konieczne wypełnienie formularza wypowiedzenia umowy rachunku bankowego lub złożenie wniosku o zamknięcie konta w oddziale banku. Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić wymagania swojego banku, aby proces zamknięcia konta przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

Co warto wiedzieć przed zamknięciem konta?

Przed zamknięciem konta warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, okres wypowiedzenia umowy rachunku bankowego może wynosić do 30 dni, w zależności od banku. Dodatkowo, warto zweryfikować dostępne metody zamknięcia konta – czy można to zrobić listownie, wizytą w oddziale banku czy też przez internet. Znajomość tych informacji pozwoli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i sprawi, że proces zamknięcia konta będzie bardziej przejrzysty.

Jak zastrzec karty i zrezygnować z innych produktów bankowych?

Aby zastrzec karty i zrezygnować z innych produktów bankowych, takich jak kredyty czy lokaty, należy skontaktować się z bankiem i poinformować o swojej decyzji. W niektórych przypadkach może być konieczne wypełnienie formularza rezygnacji z produktów bankowych lub złożenie wniosku o zastrzeżenie kart w oddziale banku. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić procedury swojego banku, aby upewnić się, że wszystkie produkty zostały skutecznie zamknięte i nie będą generować dodatkowych kosztów w przyszłości.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja konta osobistego citibank citikonto - konto oszczędnościowe styczeń 2025

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,1% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 1100 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank! To kolejna wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 8 Średnio: 4.5]