Płatności zbliżeniowe w praktyce: jak płacić telefonem z technologią NFC?
Jeszcze kilka lat temu idąc do sklepu musieliśmy pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą portfel. Teraz coraz częściej nie jest to potrzebne – możemy bez problemu zapłacić smartfonem. Większość urządzeń posiada wbudowaną specjalną funkcję, która umożliwia płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem naszego telefonu. Aby to było możliwe, smartfon musi mieć antenę NFC oraz zainstalowaną aplikację bankową, która umożliwi płatności zbliżeniowe.
Co to są płatności zbliżeniowe?
Płatnością zbliżeniową nazywamy taką płatność, która umożliwia dokonywanie transakcji bez fizycznego kontaktu z terminalem płatniczym. Tego typu transakcje są realizowane za pomocą modułu NFC (Near Field Communication), wbudowanego w smartfon. Co warto podkreślić, płatności zbliżeniowe są szybkie, bezpieczne i wygodne. Płatności te wykonuje się z wykorzystaniem technologii HCE, która działa w połączeniu z NFC.
Płatności zbliżeniowe telefonem – HCE
Płatności zbliżeniowe telefonem z wykorzystaniem technologii HCE (Host Card Emulation) to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia szybkie i bezpieczne płatności za pomocą telefonu. Dzięki HCE dane transakcji są przechowywane na serwerach banku, co eliminuje konieczność przechowywania ich na karcie SIM. To sprawia, że płatności zbliżeniowe telefonem stają się jeszcze bardziej wygodne i bezpieczne. Technologia ta pozwala na płatności zbliżeniowe bez potrzeby posiadania fizycznej karty, co jest dużym udogodnieniem dla użytkowników.
Płatności zbliżeniowe telefonem – Google Pay
Google Pay to popularna aplikacja mobilna, która umożliwia płatności zbliżeniowe telefonem. Dzięki niej możemy dodać nasze karty płatnicze i korzystać z nich w sklepach, restauracjach i innych miejscach, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe. Aplikacja Google Pay jest dostępna na wszystkie urządzenia z systemem Android, co czyni ją bardzo uniwersalnym rozwiązaniem. Aplikacja ta zapewnia szybkie, bezpieczne i wygodne płatności, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z niej na co dzień.
Sprawdź naszą grupę na FACEBOOKU! Bądź zawsze na bieżąco!
Wymagania sprzętowe do płatności telefonem
Wymaganiem dla płatności zbliżeniowej jest posiadanie telefonu z modułem NFC oraz zainstalowanie aplikacji bankowej, która umożliwi płatności zbliżeniowe. Odpowiedni smartfon jest niezbędny do płatności z wykorzystaniem Google Pay lub Apple Pay. Jeśli mowa o płatności BLIK (o ile nie jest to płatność BLIK zbliżeniowa) – moduł NFC nie będzie konieczny. Jak widać, płacenie telefonem może być bardzo proste – wystarczy odpowiednia aplikacja mobilna!
Włączanie funkcji NFC w telefonie
Aby włączyć funkcję NFC w telefonie, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Otwórz ustawienia telefonu.
- Wybierz opcję “Łączność” lub “Udostępnianie”.
- Znajdź opcję “NFC” i włącz ją.
- Potwierdź, że funkcja NFC jest włączona.
Po włączeniu funkcji NFC, telefon będzie gotowy do płatności zbliżeniowych. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z wygodnych i bezpiecznych płatności mobilnych w każdym miejscu, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe.
Jak płacić telefonem?
Najpopularniejszą formą płatności telefonem są płatności realizowane za pomocą aplikacji Google Pay, Apple Pay oraz operatora BLIK. Co istotne, aplikacja Google Pay jest dostępna dla urządzeń z systemem Android i iOS, natomiast aplikacji Apple Pay udostępniania jest tylko użytkownikom iOS, czyli np. iPhone. Z kolei BLIK jest odrębnym systemem, w którym płatność wykonujemy poprzez aplikację banku. Tym samym zakładając nowe konto w promocji bankowej, zyskujemy także nową metodę płatności na wypadek, gdyby standardowa zawiodła.
Bezpieczeństwo płatności telefonem
W przypadku płatności zbliżeniowych nasze dane są bardzo bezpieczne z uwagi na wielopoziomową ochronę. Należy pamiętać, iż płatność taka wymaga każdorazowo naszego potwierdzenia, np. w formie kodu PIN, kodu BLIK czy też odcisku palca. Dodatkowo nasze telefony najczęściej również posiadają zabezpieczenie kodem PIN lub odciskiem palca. Cześć z ich posiada nawet czytnik geometrii twarzy, który nie pozwala na ich użycie osobom nieuprawnionym. Wszystkie te cechy sprawiają, że płatności zbliżeniowe stają się coraz bezpieczniejsze.
Jak płacić telefonem? Jak zacząć?
Płatność telefonem możemy wykonać, jeśli zalogujemy się do aplikacji Google Pay lub Apple Pay i dodamy w niej naszą kartę płatniczą. Ważne jest, aby nasz telefon posiadał antenę NFC oraz zainstalowaną aplikację bankową, która umożliwi płatności zbliżeniowe. Płatności telefonem są szybkie i bezpieczne. W zależności od tego, czy posiadamy telefon z systemem Android czy też iOS, proces dodania naszej karty będzie wyglądał nieco inaczej. W obu przypadkach jednak możemy już po kilku chwilach płacić zbliżeniowo telefonem.
Płatności telefonem w Polsce – z wykorzystaniem terminala płatniczego
Wszędzie tam, gdzie można płacić zwyczajną kartą debetową z funkcją płatności zbliżeniowych, płacenie telefonem również będzie działać. Z tego też powodu płatności kartą są coraz mniej popularne w Polsce, a płatności telefonem systematycznie powiększają liczbę swoich użytkowników.
Płatności zbliżeniowe telefonem – zalety i wady
Płatności mobilne mają wiele zalet, takich jak szybkość, bezpieczeństwo i wygoda. Praktycznie jedyną wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania smartfona z modułem NFC. Tą wadę jednak również można właściwie pominąć, płacąc z wykorzystaniem BLIK i aplikacji naszego banku.
Różnice między płatnościami telefonem a kartą płatniczą
Chociaż era płatności zbliżeniowych dopiero nadchodzi to już teraz jest to bardzo popularna forma regulowania należności, zwłaszcza w Polsce. Co ważne, płatność zbliżeniowa uznawana jest za bezpieczniejszą niż płatność kartą płatniczą. Płatności telefonem nie wymagają fizycznego kontaktu telefonu z terminalem płatniczym, co czyni je bardzo wygodnymi.
Sprawdź naszą grupę na FACEBOOKU! Bądź zawsze na bieżąco!
Terminal płatniczy – jak działa?
Terminal płatniczy to urządzenie, które bardzo dobrze znamy niemal ze wszystkich sklepów. Umożliwia ono dokonywanie transakcji płatniczych bez użycia gotówki. Terminal płatniczy działa za pomocą komunikacji radiowej pomiędzy kartą płatniczą lub telefonem.
Płatności BLIK – nowa forma płatności zbliżeniowych
Coraz popularniejsze w ostatnim czasie stają się także płatności BLIK. Dzięki nim możemy z wykorzystaniem 6-cyfrowego kodu i następnie potwierdzając transakcję w aplikacji mobilnej banku komfortowo zapłacić w coraz większej ilości punktów handlowych. Warto podkreślić, iż BLIK to polska technologia, która być może zacznie niedługo upowszechniać się w kolejnych państwach Europy.
Jak płacić telefonem z wykorzystaniem terminala płatniczego – to proste!
Płatności zbliżeniowe telefonem są szybkie, bezpieczne i wygodne. Zapłacić z wykorzystaniem płatności zbliżeniowej możemy wszędzie tam, gdzie standardowo płacimy kartą. Ta cecha czyni rozwiązanie płatności zbliżeniowych bardzo dostępnym.
Jak przyjmować płatności zbliżeniowe telefonem?
Aby przyjmować płatności zbliżeniowe telefonem, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Upewnij się, że telefon ma włączoną funkcję NFC.
- Zainstaluj aplikację mobilną banku lub Google Pay.
- Dodaj kartę płatniczą do aplikacji.
- Wybierz kartę płatniczą, którą chcesz użyć do płatności.
- Przyłóż telefon do terminala płatniczego.
- Potwierdź płatność za pomocą kodu PIN lub odcisku palca.
Po przyjęciu płatności, telefon wyśle potwierdzenie transakcji do banku. Dzięki temu procesowi możesz szybko i bezpiecznie przyjmować płatności zbliżeniowe telefonem w każdym miejscu, gdzie akceptowane są płatności zbliżeniowe.
Jak wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem?
Aby wypłacić pieniądze z bankomatu telefonem, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:
- Upewnij się, że telefon ma włączoną funkcję NFC.
- Zainstaluj aplikację mobilną banku.
- Wybierz opcję “Wypłata” w aplikacji.
- Wybierz kartę płatniczą, którą chcesz użyć do wypłaty.
- Przyłóż telefon do bankomatu.
- Potwierdź wypłatę za pomocą kodu PIN lub odcisku palca.
Po wypłacie, bankomat wyśle potwierdzenie transakcji do banku. Dzięki tej metodzie możesz wygodnie i bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu bez potrzeby posiadania fizycznej karty płatniczej.