Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Co to jest IBAN i NRB – praktyczny poradnik

Co to jest IBAN i NRB – praktyczny poradnik

co to jest iban i nrb
Oceń tego posta!
[Głosów: 4 Średnio: 4.8]

“Co to jest IBAN?”- pytają podatnicy w kolejce do uzupełnienia wniosku o przekazanie zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego na konto bankowe.

Nasz numer konta bankowego to nie losowy ciąg cyfr. Być może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale z pewnością znane są Ci skróty takie jak IBAN i NRB. Co one oznaczają oraz jak rozszyfrować 26 cyfr rachunku bankowego?

Co to jest NRB (Numer Rachunku Bankowego)?

NRB oznacza polski standard zapisu numeru rachunku bankowego. Składa się on z 26 cyfr. Format zapisu tego numeru można przedstawić w następujący sposób:

AA BBBBBBBB CCCCCCCCCCCCCCCC

Kolejne ciągi cyfr mają swoje znaczenie:

AA (2 cyfry) – suma kontrolna, wyliczana zgodnie z algorytmem IBAN

BBBBBBBB (8 cyfr) – nadawany przez bank centralny numer rozliczeniowy banku

CCCCCCCCCCCCCCCC (16 cyfr) – numer rachunku klienta banku

Co to jest Numer Rozliczeniowy Banku?

Numer Rozliczeniowy Banku został oznaczony w powyższym przykładzie jako BBBBBBBB. Pierwsze 4 cyfry to identyfikator instytucji bankowej. Banki spółdzielcze identyfikowane są przez 4 cyfry, pozostałe przez 3 cyfry z dopiskiem 0 na końcu. Kolejne 3 cyfry to identyfikator oddziału banku. Ostatnia pozycja to cyfra kontrolna. Służy ona do sprawdzenia poprawności całego numeru rozliczeniowego.

Co to jest IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego)?

IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. IBAN w systemach transakcyjnych zapisywany jest bez użycia spacji. W korespondencji stosuje się 4-znakowe ciągi ze względu na łatwość odczytu numeru rachunku.

Numer IBAN zaczął w Polsce obowiązywać od lipca 2004 roku. Jest to znaczące usprawnienie, mające na celu ułatwienie rozliczeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Polska bankowość została tym samym dostosowana do wymogów europejskich i międzynarodowych. Obecnie standard IBAN obowiązuje w większości krajów Europy, ale także w krajach Afryki, Azji oraz Ameryki Łacińskiej.

Z numeru rachunku bankowego w formacie NRB wprost można przejść na numer IBAN. Wystarczy dodać oznaczenie PL na początek numeru NRB.

PL AA BBBB CCCD EEEEEEEEEEEE

Poszczególne elementy numeru IBAN mają swoje znaczenie zgodnie z wyszczególnieniem:

PL – kod kraju

AA – suma kontrolna

BBBB – numer identyfikujący instytucję, która jest operatorem rachunku

CCC – numer identyfikujący oddział banku/ instytucji

D – cyfra kontrolna

EEEEEEEEEEEEEEEE – numer rachunku klienta banku

Teraz już wiesz, co to jest IBAN i NRB. Wiedza taka może przydać się szybciej niż myślisz. Numer IBAN jest potrzebny na przykład przy przesyłaniu pieniędzy za granicę lub z zagranicznego konta.


Ostatnio popularne na blogu:

konto 360 200

200zł po założeniu Konta 360 i 2,7% na koncie oszczędnościowym!

200zł premii możemy zyskać w kolejnej edycji promocji Konta 360 w Millennium! Oferta bardzo prosta, do tego w banku, w którym sam mam konto od lat. Premię otrzymamy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
200 pekao

200zł za otwarcie Konta Przekorzystnego PEKAO!

Promocja Konta Przekorzystnego w poprzedniej edycji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zapewne nie inaczej będzie także tym razem! ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top