Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Co to jest IBAN i NRB – praktyczny poradnik

Co to jest IBAN i NRB – praktyczny poradnik

co to jest iban i nrb
Oceń tego posta!
[Głosów: 5 Średnio: 4.8]

“Co to jest IBAN?”- pytają podatnicy w kolejce do uzupełnienia wniosku o przekazanie zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego na konto bankowe.

Nasz numer konta bankowego to nie losowy ciąg cyfr. Być może nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale z pewnością znane są Ci skróty takie jak IBAN i NRB. Co one oznaczają oraz jak rozszyfrować 26 cyfr rachunku bankowego?

Co to jest NRB (Numer Rachunku Bankowego)?

NRB oznacza polski standard zapisu numeru rachunku bankowego. Składa się on z 26 cyfr. Format zapisu tego numeru można przedstawić w następujący sposób:

AA BBBBBBBB CCCCCCCCCCCCCCCC

Kolejne ciągi cyfr mają swoje znaczenie:

AA (2 cyfry) – suma kontrolna, wyliczana zgodnie z algorytmem IBAN

BBBBBBBB (8 cyfr) – nadawany przez bank centralny numer rozliczeniowy banku

CCCCCCCCCCCCCCCC (16 cyfr) – numer rachunku klienta banku

Co to jest Numer Rozliczeniowy Banku?

Numer Rozliczeniowy Banku został oznaczony w powyższym przykładzie jako BBBBBBBB. Pierwsze 4 cyfry to identyfikator instytucji bankowej. Banki spółdzielcze identyfikowane są przez 4 cyfry, pozostałe przez 3 cyfry z dopiskiem 0 na końcu. Kolejne 3 cyfry to identyfikator oddziału banku. Ostatnia pozycja to cyfra kontrolna. Służy ona do sprawdzenia poprawności całego numeru rozliczeniowego.

Co to jest IBAN (Międzynarodowy Numer Rachunku Bankowego)?

IBAN (International Bank Account Number) to międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. IBAN w systemach transakcyjnych zapisywany jest bez użycia spacji. W korespondencji stosuje się 4-znakowe ciągi ze względu na łatwość odczytu numeru rachunku.

Numer IBAN zaczął w Polsce obowiązywać od lipca 2004 roku. Jest to znaczące usprawnienie, mające na celu ułatwienie rozliczeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Polska bankowość została tym samym dostosowana do wymogów europejskich i międzynarodowych. Obecnie standard IBAN obowiązuje w większości krajów Europy, ale także w krajach Afryki, Azji oraz Ameryki Łacińskiej.

Z numeru rachunku bankowego w formacie NRB wprost można przejść na numer IBAN. Wystarczy dodać oznaczenie PL na początek numeru NRB.

PL AA BBBB CCCD EEEEEEEEEEEE

Poszczególne elementy numeru IBAN mają swoje znaczenie zgodnie z wyszczególnieniem:

PL – kod kraju

AA – suma kontrolna

BBBB – numer identyfikujący instytucję, która jest operatorem rachunku

CCC – numer identyfikujący oddział banku/ instytucji

D – cyfra kontrolna

EEEEEEEEEEEEEEEE – numer rachunku klienta banku

Teraz już wiesz, co to jest IBAN i NRB. Wiedza taka może przydać się szybciej niż myślisz. Numer IBAN jest potrzebny na przykład przy przesyłaniu pieniędzy za granicę lub z zagranicznego konta.


Ostatnio popularne na blogu:

citibank promocja karty kredytowej 1200 2

Hit Citibank powrócił (ale tylko na chwilę)! 1200 zł w najnowszej promocji karty kredytowej! Krótka karencja i powtórka historycznego REKORDU wysokości premii!

Citibank powrócił na kilka dni (tylko do 16.10.2023) ze swoją rekordową promocją karty kredytowej. Do zgarnięcia jest aż 1200 zł, z czego aż 900 zł w gotówce! Kolejne ...
Co to jest IBAN i NRB - praktyczny poradnik

Rekordowe 500 zł po założeniu Konta Jakże Osobistego Alior Bank + 240 zł zwrotu za płatności mobilne + oszczędzaj na 6,5%!

Alior Bank w swojej nowej edycji promocji Konta Jakże Osobistego podbija stawkę i oferuje jeszcze więcej! Teraz do odebrania jest aż 500 zł premii - całość w gotówce! ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top