Jesteś tutaj
Główna > Karty kredytowe > Jak działa karta kredytowa? Jak na niej zarabiać?

Jak działa karta kredytowa? Jak na niej zarabiać?

jak działa karta kredytowa
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Wiedza o tym, jak działa karta kredytowa, jest niezwykle ważna. Jest to produkt coraz bardziej popularny wśród Polaków, jednak nie wszyscy z nich są świadomi zarówno profitów wynikających z jej posiadania, jak i ewentualnych kosztów.

Podstawowe informacje- jak działa karta kredytowa

Kartą kredytową możemy płacić jak zwykłą kartą debetową. Przypomnijmy, karta debetowa to taka karta, jaką bank wydaje nam przy założeniu konta osobistego. Płacąc kartą kredytową możemy przez określony czas korzystać za darmo z pieniędzy banku, natomiast w wypadku karty debetowej musimy korzystać ze swoich własnych środków.

Oczywiście dług zaciągnięty przy wykonywaniu transakcji kartą kredytową należy spłacić przed upłynięciem okresu bezodsetkowego. Okres bezodsetkowy to czas, w którym możemy spłacić zadłużenie na naszej karcie kredytowej bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Zależy on od banku i wynosi zazwyczaj maksymalnie około 50-55dni.

Kiedy i jak spłacić kartę kredytową?

Proces spłacania karty kredytowej jest bardzo prosty, jednak wymaga zrozumienia ogólnych zasad przy rozpoczęciu korzystania z tego typu produktu.

To, jak działa karta kredytowa najłatwiej będzie wytłumaczyć na przykładzie. Otóż załóżmy, że okres rozliczeniowy naszej kredytówki rozpoczyna się 26. lipca, a kończy 25. sierpnia. Bank 31 sierpnia przysłał nam wyciąg z rachunku karty kredytowej, z którego wynika, że łączna wysokość naszego zadłużenia wynosi 1000zł. Jednocześnie na wyciągu podana została data, do której musimy spłacić kredytówkę, czyli przelać należne środki na wskazany przez bank rachunek. W tym przypadku ta data to 20 września. Jeśli nie uda nam się spłacić zadłużenia w terminie, musimy liczyć się z koniecznością spłaty odsetek w wysokości około RRSO 10% lub nieco więcej. Na wyciągu bank zazwyczaj podaje także minimalną kwotę do spłaty. Jest ona zazwyczaj w wysokości 10% należnych środków.

Zwróćmy uwagę na to, iż korzystając z naszej przykładowej kredytówki w sposób najbardziej optymalny, możemy cieszyć się możliwością realnego przesunięcia wydatków o ponad 50 dni! Mowa tutaj o sytuacji, kiedy transakcje wykonywaliśmy na początku okresu rozliczeniowego, a zadłużenie spłacaliśmy w drugiej połowie września. Taka możliwość przesunięcia zobowiązań przyda się z pewnością wielu wśród użytkowników bloga. Wiedza o tym, jak działa karta kredytowa może okazać się kluczowa w celu optymalizacji naszych finansów.

Karta kredytowa – ewentualne koszty

Oprócz wspomnianego wcześniej kosztu późniejszej spłaty zadłużenia niż ten określony przez bank, dodatkowo możemy zostać obciążeni roczną opłatą za korzystanie z karty kredytowej. W wielu bankach w prosty sposób możemy tej opłaty uniknąć. Szczegóły warunków zwolnienia z opłat zawarte są w regulaminie naszej karty kredytowej. Jeśli będziecie zakładali kartę kredytową poprzez ten portal, informacja o możliwości zwolnienia z opłat z pewnością pojawi się w artykule!

Banki kuszą również możliwością wypłaty pieniędzy z karty kredytowej za pośrednictwem bankomatu. Jest to oczywiście możliwe, jednak bardzo kosztowne. Zdecydowanie odradzam korzystanie z tego typu rozwiązań, ponieważ przy wypłacie pieniędzy z karty kredytowej poprzez bankomat dla tych środków nie obowiązuje okres bezodsetkowy! Oznacza to, iż odsetki płacimy już od pierwszego dnia od daty zaciągnięcia zadłużenia! Niejednokrotnie banki kuszą nas dodatkowymi profitami w zamian za wypłacenie kilku tysięcy złotych z karty kredytowej właśnie za pośrednictwem bankomatu. Operacje te w większości przypadków są nieopłacalne, więc warto mieć się na baczności i być świadomym klientem.

Karta kredytowa – Twoje profity

Posiadanie karty kredytowej oznacza bardzo często możliwości uczestnictwa w różnego typu programach promocyjnych. Z doświadczenia najbardziej opłacalne są zniżki do konkretnych sklepów, wynoszące nawet 10-15%! Oprócz tego, zazwyczaj za wykonane transakcje kredytówką otrzymujemy punkty lojalnościowe, które najkorzystniej jest wymieniać na vouchery do popularnych sklepów stacjonarnych i internetowych.

Karta kredytowa umożliwia także wspomnianą wcześniej możliwość optymalizacji naszych wydatków. Jako że może ona także niektóre osoby napędzać do wydawania większych ilości pieniędzy niż powinni, warto zadbać o optymalne ustawienie swojego limitu kredytowego, czyli maksymalnej kwoty zadłużenia na naszej karcie kredytowej. Banki z reguły proponują dość wysokie limity. Potencjalnie może się wiązać z niemożnością spłaty całości zadłużenia przed upłynięciem okresu bezodsetkowego w przypadku części klientów. Właśnie wtedy bank zaczyna zarabiać na kredytówce. Zdroworozsądkowo myślący użytkownik takiej karty powinien moim zdaniem ustawić limit swojej karty kredytowej maksymalnie o wysokości swojej jednej przeciętnej miesięcznej pensji.

Oprócz wspomnianych wyżej zalet, przy założeniu karty kredytowej często możemy skorzystać z promocji dla nowych klientów danego banku. Wiedza o tym, jak działa karta kredytowa w połączeniu z atrakcyjną promocją pozwoli nam w prosty sposób zarobić nawet kilkaset złotych!


Ostatnio popularne na blogu:

santander promocja 2021 10 22

WOW! 350zł za założenie konta osobistego w Santander! Proste warunki!

Santander znów wystartował ze świetną promocją związaną z założeniem konta osobistego. Możemy w bardzo łatwy sposób zgarnąć aż 350zł – całość przelewana bezpośrednio na nasze konto bankowe! Żadnych voucherów ani ...
CZYTAJ WIĘCEJ
350 - Konto Jakie Chcę

HIT! 350zł w promocji Konta Jakie Chcę i szansa na jeszcze więcej! WOW! +70zł do CCC

Absolutnie rekordowa promocja Konta Jakie Chcę Santander Bank Polska. Staram się opisywać na blogu głównie oferty, na których naprawdę można sporo zarobić, a takiej okazji dawno nie było ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top