Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Masz zablokowane środki na koncie? Zobacz, dlaczego!

Masz zablokowane środki na koncie? Zobacz, dlaczego!

zablokowane środki na koncie
Oceń tego posta!
[Głosów: 6 Średnio: 4.8]

Zablokowane środki na koncie bankowym – taka sytuacja spotyka czasem część użytkowników rachunków osobistych. Z czego ona wynika, czy jest groźna i dlaczego występuje – zapraszam do lektury.

Czy bank blokuje środki na koncie?

Niektórzy uważają, że skoro bank zablokował nam środki na koncie, to powinniśmy się właśnie z nim kontaktować w tej sprawie. W wielu przypadkach – nic bardziej mylnego. Okazuje się, że bank jest najczęściej jedynie pośrednikiem w tym procesie, a wykonawcą czynności mogą być następujące podmioty: Urząd Skarbowy, ZUS, Izba Celna, prokuratura, sądy rejonowe oraz komornicy. Instytucje te mają niestety pełne prawo do zablokowania nam środków, ponieważ wynika to z ustaw. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy bank ma podejrzenie, że środki na naszym koncie pochodzą z działalności przestępczej. W takim przypadku bank jest głównym wykonawcą tej operacji, a następnie informuje o swoich obawach odpowiednie władze.

Dlaczego masz zablokowane środki na koncie?

Powodów może być wiele, jednak do najczęściej spotykanych należy niezapłacenie w terminie mandatu lub raty kredytu. Pamiętajmy więc o płaceniu zobowiązań na czas, abyśmy uniknęli przykrych konsekwencji. Pamiętajmy, że komornik również ma prawo zablokować środki na naszym koncie.

Jakie mamy prawa w przypadku zablokowanych środków?

Warto znać nasze prawa w sytuacji, gdy mamy zablokowane środki na koncie. Przede wszystkim bank nie ma obowiązku powiadamiać nas o zajęciu środków. Jest do tego zobligowany podmiot, któremu jesteśmy dłużni. Informację taką wysyła się listem poleconym. Powinniśmy zadbać o to, aby nasz adres korespondencji pokrywał się z adresem zameldowania, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdy na skutek błędnych informacji list wysyłany jest na niewłaściwy adres. Warto nadmienić, że bank nie może zablokować całego rachunku, jeżeli mamy nadwyżkę pieniędzy nad długiem.


SPRAWDŹ AKTUALNE PROMOCJE BANKOWE


Alimenty oraz świadczenia z pomocy społecznej nie podlegają egzekucji komorniczej jedynie w przypadku, gdy posiadamy specjalne konto do odbioru wspomnianych świadczeń. W przeciwnym wypadku komornik nie wie skąd pochodzą dane środki i ma prawo do zablokowania naszych pieniędzy. Warto wiedzieć, że kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co na ten moment wynosi 1575zł.

W jaki sposób odblokować środki na koncie?

Rozwiązanie jest proste: należy po prostu spłacić nasze zobowiązanie. Gdy już rozliczymy się ze wszystkiego, to powinniśmy też dopilnować, aby dana instytucja, wobec której byliśmy dotychczas dłużni zadbała o to, aby powiadomić bank o spłacie przez nas długu. Tylko w takiej sytuacji będziemy mieli do dyspozycji dotychczas zablokowane środki. Jeżeli dany podmiot tego nie zrobi, to niestety nadal będziemy mieć zablokowane środki na koncie pomimo spłaconego długu.

Wystarczy zwykłe niedopatrzenie, aby nasze środki na koncie zostały zablokowane. Starajmy się więc pamiętać o rozliczaniu się z zobowiązań w terminie.

Co z blokadą np. po rezerwacji hotelu na jednym z popularnych serwisów?

Osobną kwestią jest możliwość blokady środków przez serwisy rezerwacyjne i sklepy internetowe. Tam jednak by zablokowane zostały środki, musimy podać dane naszej karty kredytowej lub debetowej. Serwis rezerwacyjny zgodnie z regulaminem ma prawo sprawdzić, czy posiadamy na naszym koncie wystarczającą ilość środków i zablokować je na kilka dni pomimo tego, że realnie za pobyt w hotelu zapłacimy dopiero na miejscu. Dlatego warto tego typ typu rezerwacje przeprowadzać przy użyciu karty kredytowej. Dzięki temu zablokowane środki na koncie nie będą stanowiły dla nas problemu.


Ostatnio popularne na blogu:

citibank promocja karty kredytowej 1200 2

Hit Citibank powrócił (ale tylko na chwilę)! 1200 zł w najnowszej promocji karty kredytowej! Krótka karencja i powtórka historycznego REKORDU wysokości premii!

Citibank powrócił na kilka dni (tylko do 16.10.2023) ze swoją rekordową promocją karty kredytowej. Do zgarnięcia jest aż 1200 zł, z czego aż 900 zł w gotówce! Kolejne ...
Masz zablokowane środki na koncie? Zobacz, dlaczego!

Rekordowe 500 zł po założeniu Konta Jakże Osobistego Alior Bank + 240 zł zwrotu za płatności mobilne + oszczędzaj na 6,5%!

Alior Bank w swojej nowej edycji promocji Konta Jakże Osobistego podbija stawkę i oferuje jeszcze więcej! Teraz do odebrania jest aż 500 zł premii - całość w gotówce! ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top