zablokowane środki na koncie

Masz zablokowane środki na koncie? Zobacz, dlaczego!

Zablokowane środki na koncie bankowym – taka sytuacja spotyka czasem część użytkowników rachunków osobistych. Z czego ona wynika, czy jest groźna i dlaczego występuje – zapraszam do lektury.

Czy bank blokuje środki na koncie?

Niektórzy uważają, że skoro bank zablokował nam środki na koncie, to powinniśmy się właśnie z nim kontaktować w tej sprawie. W wielu przypadkach – nic bardziej mylnego. Okazuje się, że bank jest najczęściej jedynie pośrednikiem w tym procesie, a wykonawcą czynności mogą być następujące podmioty: Urząd Skarbowy, ZUS, Izba Celna, prokuratura, sądy rejonowe oraz komornicy. Instytucje te mają niestety pełne prawo do zablokowania nam środków, ponieważ wynika to z ustaw. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy bank ma podejrzenie, że środki na naszym koncie pochodzą z działalności przestępczej. W takim przypadku bank jest głównym wykonawcą tej operacji, a następnie informuje o swoich obawach odpowiednie władze.

Dlaczego masz zablokowane środki na koncie?

Powodów może być wiele, jednak do najczęściej spotykanych należy niezapłacenie w terminie mandatu lub raty kredytu. Pamiętajmy więc o płaceniu zobowiązań na czas, abyśmy uniknęli przykrych konsekwencji. Pamiętajmy, że komornik również ma prawo zablokować środki na naszym koncie.

Jakie mamy prawa w przypadku zablokowanych środków?

Warto znać nasze prawa w sytuacji, gdy mamy zablokowane środki na koncie. Przede wszystkim bank nie ma obowiązku powiadamiać nas o zajęciu środków. Jest do tego zobligowany podmiot, któremu jesteśmy dłużni. Informację taką wysyła się listem poleconym. Powinniśmy zadbać o to, aby nasz adres korespondencji pokrywał się z adresem zameldowania, ponieważ zdarzają się sytuacje, gdy na skutek błędnych informacji list wysyłany jest na niewłaściwy adres. Warto nadmienić, że bank nie może zablokować całego rachunku, jeżeli mamy nadwyżkę pieniędzy nad długiem.


SPRAWDŹ AKTUALNE PROMOCJE BANKOWE


Alimenty oraz świadczenia z pomocy społecznej nie podlegają egzekucji komorniczej jedynie w przypadku, gdy posiadamy specjalne konto do odbioru wspomnianych świadczeń. W przeciwnym wypadku komornik nie wie skąd pochodzą dane środki i ma prawo do zablokowania naszych pieniędzy. Warto wiedzieć, że kwota wolna od zajęcia wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę, co na ten moment wynosi 1575zł.

W jaki sposób odblokować środki na koncie?

Rozwiązanie jest proste: należy po prostu spłacić nasze zobowiązanie. Gdy już rozliczymy się ze wszystkiego, to powinniśmy też dopilnować, aby dana instytucja, wobec której byliśmy dotychczas dłużni zadbała o to, aby powiadomić bank o spłacie przez nas długu. Tylko w takiej sytuacji będziemy mieli do dyspozycji dotychczas zablokowane środki. Jeżeli dany podmiot tego nie zrobi, to niestety nadal będziemy mieć zablokowane środki na koncie pomimo spłaconego długu.

Wystarczy zwykłe niedopatrzenie, aby nasze środki na koncie zostały zablokowane. Starajmy się więc pamiętać o rozliczaniu się z zobowiązań w terminie.

Co z blokadą np. po rezerwacji hotelu na jednym z popularnych serwisów?

Osobną kwestią jest możliwość blokady środków przez serwisy rezerwacyjne i sklepy internetowe. Tam jednak by zablokowane zostały środki, musimy podać dane naszej karty kredytowej lub debetowej. Serwis rezerwacyjny zgodnie z regulaminem ma prawo sprawdzić, czy posiadamy na naszym koncie wystarczającą ilość środków i zablokować je na kilka dni pomimo tego, że realnie za pobyt w hotelu zapłacimy dopiero na miejscu. Dlatego warto tego typ typu rezerwacje przeprowadzać przy użyciu karty kredytowej. Dzięki temu zablokowane środki na koncie nie będą stanowiły dla nas problemu.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 900 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
pekao promocja konto oszczędnościowe 14

Odbierz 200 zł premii po założeniu Konta Przekorzystnego w Pekao SA + 200 zł za konto dla dziecka + 7% na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy!

Nowa edycja promocji Pekao z wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym! Po założeniu Konta Przekorzystnego i spełnieniu bardzo prostych warunków promocji zgarniemy 200 zł w gotówce. Otwierając rachunek w Pekao ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 6 Średnio: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *