Jesteś tutaj
Główna > Konta osobiste > Banki z polskim kapitałem – czy jeszcze takie są?

Banki z polskim kapitałem – czy jeszcze takie są?

banki z polskim kapitałem
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Na początku okresu przemian w Polsce, w 1989 roku, banki z polskim kapitałem stanowiły lwią część polskiego rynku finansowego. Posiadaliśmy wtedy aż 9 banków wydzielonych w ramach Narodowego Banku Polskiego. Z biegiem lat kolejne prywatyzacje, głównie za rządów Jerzego Buzka i Donalda Tuska doprowadziły do zawładnięcia polskiego rynku bankowego przez udziałowców z Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Portugalii. Polskie banki wciąż jednak jeszcze istnieją i mają się całkiem nieźle!

Poniżej prezentuje Wam listę banków, których przynajmniej w części kapitał jest polski wraz z linkami do założenia w większości z nich najlepszych kont osobistych.

Banki z polskim kapitałem – lista:


ZŁÓŻ WNIOSEK! Alior Bank – Konto ZEROzłotowe

ZŁÓŻ WNIOSEK! Alior Bank – Konto Jakże Osobiste

ZŁÓŻ WNIOSEK! Getin Noble Bank – Konto Proste Zasady

ZŁÓŻ WNIOSEK! PKO BP – Konto Dla Młodych

ZŁÓŻ WNIOSEK! PKO BP – Konto Za Zero

ZŁÓŻ WNIOSEK! PKO BP – Konto Bez Granic


Oprócz wymienionych powyżej, polskie banki to także: Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Pocztowy oraz BOŚ Bank. Wliczane są także wszystkie zarejestrowane w Polsce banki spółdzielcze. Wiąże się to ze specyfiką działania tych instytucji. Klient takiego banku jest bowiem jest ułamkowej części także jego właścicielem.

Spośród wyżej wymienionych banków, jeden z nich jest w pełni własnością Skarbu Państwa. Jest to Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozkład udziałów w pozostałych bankach przedstawia się następująco:

Alior Bank: 32% PZU S.A., 68% pozostali,

Bank Pocztowy: 75% Poczta Polska, 25% PKO BP,

BOŚ Bank: 53% Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW, 47% pozostali,

Getin Noble Bank: 56% Leszek Czarnecki, 46% pozostali,

PKO BP: 30% Skarb Państwa, 70% pozostali.

Chociaż wiele obecnie mówi się o repolonizacji sektora bankowego w Polsce, realnych działań w tej sferze nie widzimy zbyt wiele. Wszystkie zagraniczne banki zarejestrowane w naszym kraju generują rocznie 15 mld złotych zysku. To z pewnością kwota, która nie zachęca prezesów zagranicznych banków do sprzedawania swoich udziałów na polskim rynku. Niemniej jednak warto bacznie obserwować polski rynek bankowy. Być może banki z polskim kapitałem kiedyś będą stanowiły nieco większy procent całego sektora niż obecnie.


Ostatnio popularne na blogu:

konto 360 200

200zł po założeniu Konta 360 i 2,7% na koncie oszczędnościowym!

200zł premii możemy zyskać w kolejnej edycji promocji Konta 360 w Millennium! Oferta bardzo prosta, do tego w banku, w którym sam mam konto od lat. Premię otrzymamy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
200 pekao

200zł za otwarcie Konta Przekorzystnego PEKAO!

Promocja Konta Przekorzystnego w poprzedniej edycji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zapewne nie inaczej będzie także tym razem! ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top