Jesteś tutaj
Główna > Konta osobiste > Banki z polskim kapitałem – czy jeszcze takie są?

Banki z polskim kapitałem – czy jeszcze takie są?

banki z polskim kapitałem
Oceń tego posta!
[Głosów: 4 Średnio: 2]

Na początku okresu przemian w Polsce, w 1989 roku, banki z polskim kapitałem stanowiły lwią część polskiego rynku finansowego. Posiadaliśmy wtedy aż 9 banków wydzielonych w ramach Narodowego Banku Polskiego. Z biegiem lat kolejne prywatyzacje, głównie za rządów Jerzego Buzka i Donalda Tuska doprowadziły do zawładnięcia polskiego rynku bankowego przez udziałowców z Niemiec, Francji, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych czy Portugalii. Polskie banki wciąż jednak jeszcze istnieją i mają się całkiem nieźle!

Poniżej prezentuje Wam listę banków, których przynajmniej w części kapitał jest polski wraz z linkami do założenia w większości z nich najlepszych kont osobistych.

Banki z polskim kapitałem – lista:


ZŁÓŻ WNIOSEK! Alior Bank – Konto ZEROzłotowe

ZŁÓŻ WNIOSEK! Alior Bank – Konto Jakże Osobiste

ZŁÓŻ WNIOSEK! Getin Noble Bank – Konto Proste Zasady

ZŁÓŻ WNIOSEK! PKO BP – Konto Dla Młodych

ZŁÓŻ WNIOSEK! PKO BP – Konto Za Zero

ZŁÓŻ WNIOSEK! PKO BP – Konto Bez Granic


Oprócz wymienionych powyżej, polskie banki to także: Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Pocztowy oraz BOŚ Bank. Wliczane są także wszystkie zarejestrowane w Polsce banki spółdzielcze. Wiąże się to ze specyfiką działania tych instytucji. Klient takiego banku jest bowiem jest ułamkowej części także jego właścicielem.

Spośród wyżej wymienionych banków, jeden z nich jest w pełni własnością Skarbu Państwa. Jest to Bank Gospodarstwa Krajowego. Rozkład udziałów w pozostałych bankach przedstawia się następująco:

Alior Bank: 32% PZU S.A., 68% pozostali,

Bank Pocztowy: 75% Poczta Polska, 25% PKO BP,

BOŚ Bank: 53% Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW, 47% pozostali,

Getin Noble Bank: 56% Leszek Czarnecki, 46% pozostali,

PKO BP: 30% Skarb Państwa, 70% pozostali.

Chociaż wiele obecnie mówi się o repolonizacji sektora bankowego w Polsce, realnych działań w tej sferze nie widzimy zbyt wiele. Wszystkie zagraniczne banki zarejestrowane w naszym kraju generują rocznie 15 mld złotych zysku. To z pewnością kwota, która nie zachęca prezesów zagranicznych banków do sprzedawania swoich udziałów na polskim rynku. Niemniej jednak warto bacznie obserwować polski rynek bankowy. Być może banki z polskim kapitałem kiedyś będą stanowiły nieco większy procent całego sektora niż obecnie.


Ostatnio popularne na blogu:

400 bnp paribas 2

TOP OFERTA: 400zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas!

Lubimy promocje bankowe, a najbardziej takie, które oferują nam wysoką premię w gotówce. Taka właśnie okazja pojawia się obecnie w ofercie BNP Paribas – w prosty sposób możemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
santander 500

WOW! HIT ROKU? 500zł w promocji Santander po założeniu Konta Jakie Chcę!

Takiej promocji Santander w tym roku jeszcze nie było. Mamy okazję w bardzo prosty sposób zyskać 500zł, z czego 350zł w gotówce a kolejne 150zł w formie bonu ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top