Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Jak zostać rolnikiem i płacić KRUS? Teraz to trudniejsze niż kiedyś

Jak zostać rolnikiem i płacić KRUS? Teraz to trudniejsze niż kiedyś

jak zostać rolnikiem i płacić krus
Oceń tego posta!
[Głosów: 4 Średnio: 4.8]

Do niedawna każda osoba, która wyraziła taką chęć, mogła kupić grunt pod uprawę. Od 1 maja 2016r. sprawa niestety się nieco się skomplikowała. Przyczyną powstania bardziej restrykcyjnych przepisów jest chęć uniemożliwienia przez państwo nabywania gruntu rolnego w prosty sposób przez obcokrajowców. Niestety w rzeczywistości nawet obywatele naszego kraju mogą mieć spory problem, aby formalnie móc zostać rolnikiem.

Osoby, które zajmują się rolnictwem, mogą liczyć na  ulgi podatkowe, nazywane KRUS. Dzisiaj zastanowimy się właśnie nad tym jak zostać rolnikiem i płacić KRUS.

Jak zostać rolnikiem i płacić KRUS?

Kim jest rolnik? Jest to osoba fizyczna, która jest właścicielem gruntów, których łączna powierzchnia nie przekracza 300 hektarów. Od rolnika wymaga się posiadania odpowiednich kwalifikacji.

Zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego za osobę posiadającą kwalifikacje rolnicze uznaje się taką, która uzyskała:

  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe, lub
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie.

Warto nadmienić, że za staż pracy uznaje się taki okres, w którym podlegało się pod ubezpieczenie KRUS. Oznacza to, że żona rolnika, która pracuje ze swoim mężem automatycznie również staje się rolnikiem, ponieważ płacono za nią KRUS i nie musi kończyć żadnej szkoły.

Czy przedsiębiorca może płacić KRUS?

Płacenie KRUS staje się nieco bardziej skomplikowane dla przedsiębiorcy. Rolnik rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej może nadal być ubezpieczony w KRUS, jeśli podlegał takiemu ubezpieczeniu przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi gospodarstwo rolne lub też w nim pracuje. Oprócz tego konieczne jest spełnienie wymogu maksymalnej kwoty podatku dochodowego należnego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej– w 2018 roku kwota ta wyniosła 3376zł. Osoba taka musi złożyć w KRUS oświadczenie o kontynuacji ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W momencie przekroczenia wyżej wspomnianego limitu podatku dochodowego konieczna jest zmiana Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zostań rolnikiem i płać KRUS

Wiesz już, jak zostać rolnikiem i płacić KRUS. Jak widać, po wprowadzonych przepisach z dnia 1 maja 2016r. nie jest to takie proste jak wcześniej. Warto jednak się trochę natrudzić, ponieważ wtedy mamy możliwość uzyskania licznych ulg podatkowych.


Ostatnio popularne na blogu:

400 bnp paribas 2

TOP OFERTA: 400zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas!

Lubimy promocje bankowe, a najbardziej takie, które oferują nam wysoką premię w gotówce. Taka właśnie okazja pojawia się obecnie w ofercie BNP Paribas – w prosty sposób możemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
santander 500

WOW! HIT ROKU? 500zł w promocji Santander po założeniu Konta Jakie Chcę!

Takiej promocji Santander w tym roku jeszcze nie było. Mamy okazję w bardzo prosty sposób zyskać 500zł, z czego 350zł w gotówce a kolejne 150zł w formie bonu ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top