Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Sprzedaż mieszkania z kredytem – jak to wygląda?

Sprzedaż mieszkania z kredytem – jak to wygląda?

sprzedaz mieszkania z kredytem
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Kupno nieruchomości to znaczący wydatek. Często musimy zaciągnąć kredyt hipoteczny, aby pozwolić sobie na zakup mieszkania. Zdarzają się jednak sytuacje, że z różnych powodów musimy opuścić swoje lokum. Czy w tym wypadku sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa?

Sprzedaż mieszkania z kredytem – wystawienie ogłoszenia

Procedurę należy rozpocząć od wystawienia ogłoszenia. Warto w tym celu skorzystać z paru stron internetowych, które to umożliwiają. Dodanie wielu zdjęć przedstawiających mieszkanie oraz szczegółowy opis nieruchomości i okolicy z pewnością uwiarygodnią ofertę. W ogłoszeniu należy oczywiście również wspomnieć o tym, że mieszkanie jest objęte hipoteką. Dzięki temu unikniemy nieporozumień, a zainteresowana naszym mieszkaniem osoba będzie miała świadomość kupna nieruchomości obciążonej kredytem.

Dopełnienie formalności z bankiem

Następnie należy wystąpić do banku o zaświadczenie dotyczące tego, jaka część kredytu została jeszcze do spłacenia. Dzięki tej informacji łatwiej jest nam oszacować, za ile powinniśmy sprzedać mieszkanie, aby nam się to opłaciło. Poprośmy również pracownika banku o promesę, dzięki której po otrzymaniu przelewu przez bank od kupującego, nasze imię i nazwisko zostanie wykreślone z księgi wieczystej. Pamiętajmy jednak o tym, że promesa wystawiona przez bank jest ważna jedynie przez 30 dni.

Wizyta u notariusza

Sprzedaż mieszkania z kredytem odbywa się przy udziale notariusza, który sporządzi akt notarialny. W pierwszej kolejności będzie to jednak umowa przedwstępna.

Po otrzymaniu przez kupującego kredytu hipotecznego, ponownie udajemy się do notariusza, który sporządza końcowy dokument. Kopię aktu notarialnego należy dostarczyć do banku kupującego, aby kwota została prawidłowo rozdysponowana pomiędzy rachunek banku, na który należy wpłacić kwotę kredytu a nasz rachunek, na który zostanie przelana reszta pieniędzy.

W chwili, gdy na nasze konto oraz na rachunek banku, z którego zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny wpłyną pieniądze, należy udać się do banku po zaświadczenie o uregulowaniu zadłużenia.

W sytuacji, gdy kredyt na mieszkanie został zaciągnięty w obcej walucie, dokonywane jest przewalutowanie pieniędzy. Warto wtedy zasięgnąć rady doradcy finansowego, który udzieli nam informacji dotyczącą tego, jaki termin będzie najkorzystniejszy na dokonanie transakcji z uwagi na niższy kurs waluty.

Sprzedaż mieszkania z kredytem wcale nie jest trudna!

Jak możemy zaobserwować, sprzedaż mieszkania z kredytem wiąże się jedynie z dopełnieniem nieco większej liczby formalności niż w przypadku, gdy lokum nie było obciążone hipoteką. Tak naprawdę w chwili, gdy znajdziemy nabywcę, to reszta formalności nie powinna stanowić większego wyzwania.


Ostatnio popularne na blogu:

millennium konto firmowe - promocja rankomat 2

Ponad 3000 zł i darmowe konto firmowe Mój Biznes od Banku Millennium! Ostatnie dni promocji!

Bank Millennium ostro walczy o klientów firmowych - a my możemy na tym tylko skorzystać! Obecna edycja promocji jest wyjątkowa, ponieważ oprócz premii od Millennium zgarniemy bardzo łatwą ...
Sprzedaż mieszkania z kredytem – jak to wygląda?

Znów dostępny! Zegarek Garmin o wartości 700 zł po założeniu karty kredytowej Citibank! Proste warunki!

Hit ostatnich miesięcy powrócił! Citibank oferuje po założeniu karty kredytowej zegarek Garmin Venu Sq o wartości 700 zł! Warunki są naprawdę banalne (wykonywanie płatności kartą)! Promocja posiada ograniczoną ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top