faktoring co to

Faktoring – co to takiego i czy Twoja firma na nim skorzysta?

Pomimo relatywnie trudnych warunków rynkowych, przedsiębiorcy już od kilku lat mają bardzo szerokie możliwości finansowania zarówno swoich inwestycji długoterminowych, jak i bieżących wydatków. Wprawdzie najpopularniejszymi formami zewnętrznego pozyskiwania środków wciąż są kredyty firmowe i leasingi, to jednak faktoring staje się coraz szerzej znaną i docenianą przez przedsiębiorców usługą.

Czym dokładnie jest faktoring? Jakie są jego rodzaje i w jaki sposób przedsiębiorca może czerpać korzyści ze współpracy z faktorem?

Faktoring – co to tak naprawdę znaczy?

Wyobraźmy sobie prosty scenariusz- mała, rodzinna firma z branży budowlanej, która działa jako podwykonawca dużej międzynarodowej firmy deweloperskiej ma zgodnie z umową wystawiać faktury o dłuższych terminach płatności – 60, 90, a czasem nawet 180 dni. W przypadku, gdy na przestrzeni ostatnich miesięcy wszystkie faktury są wystawiane z tak długimi terminami, a żaden z klientów nie reguluje swoich zobowiązań wcześniej, firma może być zagrożona widmem utraty płynności finansowej, a w skrajnej sytuacji bankructwem. Czy istnieje rozwiązanie tego problemu? Owszem, jest nim faktoring.

Faktoring to usługa umożliwiająca natychmiastowe pozyskanie przychodów z tytułu wystawionej faktury, bez potrzeby oczekiwania na płatność od klienta. Jak to działa? Firma korzystająca z usług firmy faktoringowej zwraca się z wnioskiem o pokrycie kwoty do zapłaty na fakturze do firmy pośredniczącej (faktoringowej). Faktor przedstawia warunki tej usługi z uwzględnieniem prowizji, a w przypadku akceptacji, pieniądze natychmiast trafiają na konto firmy. W tej sytuacji firma ma pieniądze, które posłużą do dalszej działalności operacyjnej, a faktor otrzymuje prawo wierzytelności wobec klienta.

Umowa faktoringowa – podstawa prawna

Postawą prawną do zawarcia umowy na świadczone usługi faktoringowe przez faktora jest art. 353 Kodeksu Cywilnego. Umowa faktoringu składa się w standardzie z kilku elementów: cesji wierzytelności, dyskonta wierzytelności oraz umowy sprzedaży. Stronami umowy faktoringu są: faktor i faktorant. Umowa faktoringowa ma tym samym charakter dwustronny, pomimo tego, że w praktyce w umowie faktoringowej obecne są: faktor, faktorant (sprzedawca towarów i usług) oraz odbiorca towarów, nazywany kontrahentem.

Jakie wyróżniamy rodzaje faktoringu?

Z każdym rokiem rynek usług faktoringowych poszerza się, dlatego firmy świadczące takie formy finansowania wychodzą z coraz to nowymi, skrojonymi na miarę rozwiązaniami dla firm. Stąd wyróżnić możemy kilka rodzajów faktoringu:

Faktoring jawny – Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, w którym po złożeniu wniosku o sfinansowanie faktury, nasz klient otrzymuje informację o dokonanej cesji wierzytelności, czyli przeniesieniu praw wierzyciela. W tym obszarze możemy również wyróżnić 2 podtypy – faktoring pełny uwzględniający przejęcie potencjalnego ryzyka niewypłacalności kontrahenta lub faktoring niepełny (faktoring mieszany), w którym to my jako firma będziemy musieli wziąć odpowiedzialność za niewypłacalność płatnika faktur.

Faktoring cichy – Jeśli nie chcemy informować klienta o korzystaniu z usług firmy faktoringowej, mamy możliwość skorzystania z usługi cichego faktoringu, w ramach którego płatnik faktury za nasze usługi nie jest informowany o wykonaniu cesji wierzytelności.

Faktoring zaliczkowy – Faktoring zaliczkowy to innowacyjna usługa, która umożliwia przedsiębiorcy zawnioskowanie o zaliczkę na wykonanie danej usługi lub realizacji zamówienia. Zwrotu środków dokonamy już po otrzymaniu pieniędzy od kontrahenta.

FV z odroczonym terminem płatności – problem przedsiębiorców

Faktoring jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które ze względu na wymagania branży są zmuszone do wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Nagromadzenie tego typu transakcji może negatywnie wpłynąć na ich płynność finansową.

Wykorzystując usługę faktoringu, firma małym kosztem może swobodnie poszerzać swoją działalność operacyjną i świadczyć najlepszej jakości usługi, bez potrzeby zamartwiania się o potencjalne braki środków na wykonanie kolejnych zleceń.

Na co zwrócić uwagę, wybierając idealną firmę faktoringową dostosowaną do swoich potrzeb?

Rynek usług faktoringowych rozwija się dynamicznie, w związku z tym każda firma może obecnie nawiązać współpracę z wieloma faktorami. Z jednej strony jest to bardzo pozytywny objaw, z drugiej może rodzić wątpliwości dotyczące jakości współpracy. Dlatego przed rozpoczęciem współpracy z firmą faktoringową, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą zaważyć na słuszności współpracy. Na co zwrócić uwagę, kiedy wiemy już, na czym polega działalność faktora?

Rodzaje faktoringu – to trzeba wiedzieć

Czas otrzymania środków od faktora – to bardzo istotny czynnik, który może wpłynąć na stan naszej płynności finansowej. Poszukując firmy faktoringowej, zweryfikujmy, w jakim czasie od wysłania faktury, środki są przelewane na nasz rachunek. Najlepsze firmy cechują się błyskawiczną realizacją transakcji – nawet w ciągu 24 godzin środki w ramach umowy faktoringowej wpływają na nasze konto firmowe.

Cena usługi faktoringowej – W momencie zawierania transakcji, faktor informuje nas o opłacie lub prowizji, która zostanie pobrana z tytułu realizacji usługi faktoringowej. Ceny różnią się od siebie w zależności od firmy, dlatego warto jest nawiązać współpracę z faktorem, który nalicza rozsądne, niskie opłaty za współpracę. Tą kwestie musimy najlepiej mieć uzgodnioną już na etapie umowy faktoringowej, przed zawarciem umowy.

Zakres usług faktoringowych – W zależności od specyfiki branży lub preferencji firmy, możemy zechcieć skorzystać z jednego z dostępnych wariantów faktoringu. Przed rozpoczęciem współpracy dokładnie sprawdźmy, czy faktor ma w ofercie rodzaj faktoringu, który spełni nasze oczekiwania otrzymywania należności za sprzedaż towarów i usług dla firm lub innych podmiotów .

Jakie są zalety związane z wdrożeniem usługi faktoringu w swojej firmie? 

Z punktu widzenia przedsiębiorcy to faktor przejmuje w pierwszej kolejności egzekucję należności. Wpłatę faktury otrzymujemy bezpośrednio na konto, bez odroczonego terminu zapłaty płatności należności. Faktor posiada swoje źródła finansowania naszej umowy, za co pobiera oczywiście stosowną prowizję. W zamian za to zazwyczaj przejmuje ryzyko nieterminowej wpłaty należności. My z kolei możemy dbać w tym czasie o utrzymywanie dobrych relacji biznesowych z dużą liczą kolejnych kontrahentów.

Faktoring to usługa, która umożliwi firmom utrzymać optymalną kondycję finansową bez względu na specyficzne oczekiwania, z jakimi wiąże się aktywność w różnych branżach. Firma, otrzymując płatność za fakturę bezpośrednio po zrealizowaniu zlecenia, może czuć się na rynku pewnie i stabilnie, a swoją uwagę zwrócić ku rozwojowi.

W wielu przypadkach faktoring pozwala znieść ryzyko niewypłacalności kontrahenta, z którym musieliśmy się borykać samodzielnie. Jeśli poszukujemy elastycznej usługi finansowej, która pozwoli nam zachować dobre stosunki z kontrahentami przy jednoczesnym stałym dopływie środków, powinniśmy pomyśleć o skorzystaniu z usług faktoringowych.

Faktoring a kredyt 

Faktoring jako recepta na faktury, które posiadają odroczony termin płatności może być ciekawym sposobem na zapewnienie płynności finansowej wielu firm i zakładów. Dzięki temu konto faktora na bieżąco uzupełnia nasze zasoby gotówkowe.

Alternatywnym sposobem finansowania dla niektórych przedsiębiorców staje się jednak kredyt. Co ważne, przed jego uzyskaniem następuje badanie zdolności kredytowej. Niestety taka procedura nie musi zakończyć się przyznaniem dla tego przedsiębiorstwa kredytu. Faktor wypłaca z kolei środki bez konieczności spełnienia wyśrubowanych kryteriów.

Faktoring krajowy na terytorium Polski oraz oferowane wraz z nim usługi dodatkowe mogą się różnić. Pod koniec niniejszego artykułu prezentuję listę firm, które mogą zobowiązać się do terminowej zapłaty faktur na warunkach określonych w ramach umowy w danej firmie faktoringowej.

Jakie wady ma zlecenie płatności firmie faktoringowej? 

Faktoring posiada także oczywiście swoje wady. Po pierwsze nie dla każdego przedsiębiorstwa faktoring może być dostępny. W zależności od rodzaju faktoringu oraz jego zakresu część firm faktoringowych chce współpracować z przedsiębiorstwami, które mają już ugruntowaną pozycję rynkową. Nie jest to jednak regułą. Korzystanie z opcji faktoringu wiąże się także z dodatkowymi kosztami. Mogą one być różne, w zależności od faktora.

Dodatkowo trzeba też zaznaczyć, iż pojawiają się opinie o możliwym pogorszeniu relacji biznesowych z naszymi kontrahentami po rozpoczęciu korzystania z usługi faktoringu. Tutaj akurat zazwyczaj wygrywa konieczność zapłaty faktur na czas. Zlecenie faktoringu wcale nie musi być przez naszego partnera biznesowego odebrane negatywnie, jednak zdarzają się takie przypadki.

Faktoring i poprawa płynności finansowej? 

Biorąc jednak pod uwagę wielość rozwiązań, jakie może dać nam firma faktoringowa zdecydowanie warto wziąć pod uwagę faktoring jako sposób na poprawę płynności finansowej swojej firmy przy zachowaniu wartości faktury płatnej bez odroczonego terminu płatności. Środki mogą posłużyć na spłatę bieżących zobowiązań lub stanowić trzon kapitału obrotowego firmy. Co ciekawe, nawet niektóre konta firmowe oferują dodatkowo usługę faktoringu.

Faktoring może być także bezpiecznym wsparciem dla kredytu kupieckiego. Umowa faktoringu pozwala na płatności wierzytelności za pomocą faktoranta zawsze na czas. Dzięki zawarciu umowy faktoringu zyskujemy lepszą płynność finansową oraz błyskawiczne terminy płatności. Faktor jako instytucja finansowa wypłaca środki w ramach produktu faktoringu, oczywiście za odpowiednią opłatą. Przedsiębiorca może w tym czasie zając się pozostałymi sprawami.

FAKTORING – OFERTY DLA TWOJEJ FIRMY


Ostatnio popularne na blogu:

promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 900 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
pekao promocja konto oszczędnościowe 14

Odbierz 200 zł premii po założeniu Konta Przekorzystnego w Pekao SA + 200 zł za konto dla dziecka + 7% na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy!

Nowa edycja promocji Pekao z wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym! Po założeniu Konta Przekorzystnego i spełnieniu bardzo prostych warunków promocji zgarniemy 200 zł w gotówce. Otwierając rachunek w Pekao ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 4 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *