Jesteś tutaj
Główna > Ranking kont firmowych – najlepsze konta firmowe 2021
Oceń tego posta!
[Głosów: 4 Średnio: 4.5]

ranking kont firmowych najlepsze

Efektywne prowadzenie działalności gospodarczej to także skuteczna polityka finansowa. W celu założenia odpowiedniego konta firmowego niezbędny będzie dla nas ranking kont firmowych. Umiejętne zarządzanie aktywami obrotowymi, w tym także środkami pieniężnymi może być nie tylko powodem do satysfakcji, lecz także dodatkowym źródłem nieopodatkowanego przychodu. Stara zasada ekonomii mówi, że pieniądz zaoszczędzony, to pieniądz de facto zarobiony. Niewydane środki finansowe zwiększają przecież ogólny stan posiadania.

Warto zatem poświęcić kilka chwil na analizę dotyczącą korzyści płynących z ofert bankowych w odniesieniu do polityki finansowej przedsiębiorstwa.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze? 

Warunkiem sine qua non powinno być zapewnienie płynności finansowej, jako krwiobiegu wszystkich działań związanych z zarządzaniem. Nikt nie jest w stanie ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że wszelkie należności związane z produkcją, sprzedażą czy usługami zostaną terminowo uregulowane. Trzeba się stale liczyć z niesolidnością partnerów biznesowych, abstrahując już od ich motywacji. Prześledźmy zatem warunki mogące przynieść wymierne korzyści.

Ranking kont firmowych – opłaty za konto

Pierwszym krokiem przy wyborze konta powinna być analiza kosztów związanych z jego szeroko rozumianym posiadaniem. Patrząc ponownie z punktu widzenia ekonomii, nawet niewielkie kwoty miesięczne, w skali roku mogą okazać się całkiem spore. Rachunki bankowe pozwalają na gromadzenie zasobów finansowych firmy. Warto, aby nie odbywało się to kosztem wysokich opłat związanych z kontem firmowym, a bardziej z korzyściami dla nas, np. w postaci darmowych przelewów czy usługi darmowe bankomaty. Pamiętajmy, że nawet godne polecenia konto według naszego znajomego, to niekoniecznie dobre konto dla firmy w naszym przypadku. Warto zwrócić uwagę na wszystkie parametry rachunku bankowego, na których nam zależy.

Oczywiście nikt nie będzie absorbował sił i środków, by przez dwanaście miesięcy czuwać nad kosztami bankowymi, warto tę wiedzę posiąść na początku, choćby po to, by zdobyć niespodziewany przychód, który można przeznaczyć np. na składkę bądź składki ZUS.

Opłaty za konto mogą dotyczyć:

  • Opłaty za prowadzenie;
  • Opłaty za karty płatnicze;
  • Opłaty za przelewy;
  • Opłaty za zlecenia stałe;
  • Opłaty bankomatowe.

Oczywiście są to wartości zmienne, zależne od instytucji oferującej usługę. W przypadku opłat należy wziąć pod uwagę własne priorytety. Liczą się przede wszystkim potrzeby przedsiębiorcy. Ktoś może uznać, iż korzystanie z bankomatów nie znajdzie zastosowania w jego firmie lub zechce opłacać składki ZUS osobiście. Doświadczenie jednak uczy, że klienci banków bardzo szybko przyzwyczajają się do wszystkich wygód oferowanych przez placówki finansowe.

Faktoring jako dodatek do kont firmowych

Warto, aby przyszłe konto oferowało usługę faktoringu. W takiej sytuacji faktor – w tym wypadku bank – wykupuje wierzytelności przedsiębiorcy należne mu od odbiorców. Ważnym warunkiem takiego działania, jest to, by wierzytelności te nie były przeterminowane. W zależności od umowy z bankiem, na konto trafia określona we wspomnianej umowie procentowa wartość nieopłaconej faktury. Przy korzystnych warunkach może to być nawet 90 procent wysokości wierzytelności.

Umowa faktoringowa nie musi wiązać się jedyne z cesją wierzytelności. Bank może podjąć się także monitoringu płatności, prowadzenia rozliczeń we własnym zakresie, a nawet udzielić pomocy w ściągnięciu należności już przeterminowanych. Oczywiście usługę faktoringu możemy także uzyskać poza naszym bankiem- poświeciliśmy tej usłudze osobny artykuł.

Split payment

Mechanizm split payment jest obsługiwany przez wszystkie rachunki firmowe. W takiej sytuacji wpływy za fakturę w ilości netto docierają na rachunek firmy, natomiast VAT kierowany jest do Urzędu Skarbowego.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest – w przypadku niezalegania z zapłatą podatków– znalezienie się na białej liście podatników VAT. Przedsiębiorca przed nawiązaniem współpracy może dzięki niej uzyskać informację na temat rzetelności potencjalnego partnera biznesowego. Są tam uwzględnione wszystkie zdarzenia gospodarcze w zakresie podatkowym dotyczące wybranego kontrahenta.

Jakie są dodatkowe bonusy? Zobacz w rankingu kont firmowych

Banki konkurują nie tylko wysokością opłat i zakresem usług. Coraz częściej pojawiają się także bonusy w postaci premii, bonów lub zniżek na określone produkty. W tym wypadku również należy na tę sprawę spojrzeć przez pryzmat własnych lub firmowych preferencji. Osoby prowadzące sprzedaż detaliczną mogą być zainteresowane premią na terminal płatniczy. Inni mogą zdecydować się na nawet 1000 złotych przy promowaniu ogłoszeń na portalu internetowym. Kiedy indziej można liczyć na pokaźną premię za transakcje kartą płatniczą. W ramach promocji możemy też otrzymać premię pieniężną w zamian za wykonanie określonej ilości transakcji za pomocą karty płatniczej lub też płatności ZUS i US z nowootwartego konta firmowego. Przelewy do ZUS musimy wykonywać zawsze, warto więc zrobić to poprzez nasz nowy rachunek firmowy.

Przy ofercie na start banki bardzo często oferują takie udogodnienia jak: zerowa opłata za prowadzenie konta, darmowe wypłaty z bankomatów lub też wysyłanie kilku przelewów w miesiącu bez opłat i prowizji. Koniecznie zwróćmy też uwagę na takie rzeczy jak opłata za kartę oraz wielość usług dodatkowych, oferowanych przez bank.

W ocenie dostępnych propozycji z pewnością pomoże publikowany ranking kont firmowych. Jest to o tyle istotne, że banki wprost licytują się w ilości pomysłów, a to z kolei jest najprostszą drogą do zagubienia się w różnorodności ofert. Tutaj z pomocą przychodzi nasz ranking kont firmowych, który porządkuje takie kwestie jak opłaty za prowadzenie konta, miesięczna opłata za kartę płatniczą czy też dodatkowe udogodnienia bankowe dla firm.

Konto firmowe i konto osobiste w tym samym banku?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym samym banku posiadać zarówno konto firmowe, jak i konto osobiste. Zwolennicy rozdzielania majątku firmy i własnego, nawet w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej odradzają takie rozwiązanie. Koszty prowadzenia rachunku firmowego nie zależą od ilości kont osobistych posiadanych w przypadku danego banku. Z tego też względu warto założyć konto firmowe w atrakcyjnej ofercie i cieszyć się na przykład brakiem opłat za jego użytkowanie nawet przez 2 lata. Z takiej oferty możemy obecnie skorzystać w Santander Bank Polska. Sam również posiadam tam konto. Jednak nie chciałbym polecać konkretnego rachunku. Mamy naprawdę wiele kont firmowych na rynku, np. iKonto Biznes czy darmowe Konto Przekorzystne Biznes. Musimy samodzielnie zadecydować na podstawie naszych kryteriów, które konto firmowe będzie dla nas najbardziej odpowiednie.

Jak założyć takie konto firmowe przez internet?

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić osobę prowadzącą działalność gospodarczą udającą się osobiście do placówki bankowej w celu założenia konta. Formą preferowaną, chociażby z powodu ograniczeń narzuconych sytuacją pandemiczną, jest kontakt online. Zdając sobie z tego sprawę, instytucje finansowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów, udostępniając swoje usługi za pomocą internetu.

Co będzie potrzebne?

  • Imię i nazwisko;
  • PESEL;
  • Numer telefonu;
  • Adres e-mail;
  • Dane firmy.

W niektórych przypadkach bank będzie chciał potwierdzić tożsamość za pośrednictwem kuriera dostarczającego dokumenty. Nie jest to czynność absorbująca z uwagi na to, że kurier pojawia się w siedzibie firmy w czasie uzgodnionym z przedsiębiorcą.

Wspomnieć wypada, że niejako przy okazji wiele instytucji bankowych oferuje pomoc przy założeniu działalności gospodarczej, również przy wykorzystaniu sieci. Zatem dla wielu będzie to dodatkowy bonus i zachęta, ograniczający konieczność samodzielnego przebrnięcia przez machinę biurokratyczną.

Najlepsze konta firmowe dla Ciebie

Kiedy otwierasz swoją działalność, porównanie kont firmowych będzie dla Ciebie bardzo pomocne. Wielość produktów finansowych na rynku może przyprawić o zawrót głowy. Wybór najlepszego konta z użyciem naszego rankingu kont firmowych będzie dużo prostszy. Zwróć koniecznie uwagę na darmowe prowadzenie rachunku firmowego oraz domyśle limity transakcji bezgotówkowych.

Załóż konto bezpośrednio z linka poniżej!

RANKING KONT FIRMOWYCH – najlepsze konta firmowe 2021

Top