jak kupic dobre ac

Jak wybrać dobre AC – zobacz nasz poradnik!

Wybór ubezpieczenia AC samochodu to dla wielu nie lada wyzwanie. Niestety większość ludzi kieruje się przy jego wyborze wyłącznie ceną, co jest jednym z podstawowych błędów. Jak pokazuje praktyka, to nie cena, lecz zakres ubezpieczenia są kluczowe przy jego właściwym wyborze.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze ubezpieczenia AC?

Kiedy szukamy ubezpieczenia AC dla swojego pojazdu, powinniśmy w pierwszej kolejności zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia). Dokument ten informuje nas, od jakich zdarzeń chroni polisa, którą zamierzamy kupić. Najczęściej wymieniane zdarzenia to uszkodzenie w wyniku wypadku lub kolizji, a także zdarzenia losowe, takie jak pożar, zalanie czy kradzież elementów pojazdu, np. kół.

Warto zwrócić uwagę na to, jaki zakres terytorialny ma polisa. Może ograniczać się ona bowiem tylko do terenów Polski lub obejmować także Europę. Niejednokrotnie jednak niektóre państwa bywają wykluczane z zakresu polisy, na co również powinniśmy mieć czujność.

Ustalanie wartości samochodu

Samochód ubezpieczamy na daną kwotę. Niektórzy ubezpieczyciele bazują na wartości podanej przez klienta, inni przyjmują ją z katalogu, np. Eurotax. Trzeba podkreślić, że jeżeli posiadamy pojazd w bogatej wersji wyposażenia, to przyjęcie ceny średniej z katalogu będzie dla nas krzywdzące i taki fakt należy zgłosić ubezpieczycielowi przed zawarciem umowy o polisę. Jest to podstawa do podwyższenia kwoty ubezpieczenia.

W jaki sposób naprawiamy samochód?

Jeśli samochód zostanie uszkodzony w wyniku kolizji z naszej winy, koszt naprawy pokrywa nasz ubezpieczyciel AC. Warto sprawdzić, w jaki sposób przebiega rozliczenie szkody – w systemie bezgotówkowym lub gotówkowym. W praktyce rozliczenie gotówkowe jest bardziej opłacalne dla starszych modeli samochodów – możemy wtedy na własną rękę zająć się znalezieniem odpowiedniego warsztatu, a nawet części – przy okazji być może trochę zarobić. Rozliczenie bezgotówkowe zwalnia nas natomiast z obowiązku szukania warsztatu i części – wszystkim zajmuje się nasz ubezpieczyciel. Jest to szczególnie opłacalne w wypadku stosunkowo nowych samochodów.

Ubezpieczenie nie tylko bezpośrednio u ubezpieczyciela!

Coraz częściej operatorami ubezpieczeń stają się banki, które za pośrednictwem towarzystw ubezpieczeniowych oferują nam polisy. Liczne analizowane promocje bankowe pozwalają stwierdzić, iż takie oferty także potrafią być atrakcyjne.

Trzeba podkreślić, że przy wyborze ubezpieczenia AC cena nie powinna być podstawowym parametrem porównawczym przy wyborze. Ustalenie zadowalającego nas zakresu ubezpieczenia powinno sprawić, iż będziemy czuć się po prostu bezpiecznie.

Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *