Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

Karta kredytowa a debetowa – czym się różnią?

karta kredytowa a debetowa
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Karta kredytowa a debetowa – jakie są tak naprawdę różnice pomiędzy nimi? Odpowiedź na to pytanie wydaje się bardzo prosta, jednak w rzeczywistości rozróżnienie to wymaga obszerniejszych definicji.

Otóż co do zasady, karta debetowa wydawana jest do rachunku osobistego. Płacąc za jej pomocą, korzystamy z salda dostępnego na naszym rachunku bankowym. Karta kredytowa natomiast jest produktem kredytowym – czyli płacąc nią, korzystamy z pieniędzy banku, które przez określony w umowie karty kredytowej czas są dla nas „darmową pożyczką”.

Charakterystyka karty debetowej

Karta debetowa jest przypisana do konkretnego rachunku bankowego. Słowo „debetowa” może jednak powodować błędne skojarzenie, iż korzystanie z niej wiąże się z zaciąganiem debetu, czyli długu. W księgowości „debet” oznacza jednak operację obciążającą rachunek. Podczas korzystania z karty debetowej nie zaciągamy więc długu, lecz płacimy ze swoich środków zgromadzonych na koncie osobistym.

Odrębną kwestią są oferowane przez banki limity w koncie. Taka opcja dostępna jest dla części kont osobistych na rynku. W praktyce działa ona w ten sposób, że po wykorzystaniu środków z rachunku osobistego, użytkownik korzysta z limitu w koncie, który jednak może być przez określony czas darmowy – wszystko zależy od tego, jaką mamy umowę z bankiem.

Poznaj różnice – karta kredytowa a debetowa

Karta kredytowa różni się od karty debetowej źródłem środków, którymi płacimy. O ile w przypadku karty debetowej są to środki własne zgromadzone na rachunku osobistym, o tyle już przy karcie kredytowej są to środki banku zgromadzone na koncie technicznym przyznane nam w ramach limitu kredytowego.

Płacąc kartą kredytową zadłużamy się wobec banku, ale przy umiejętnym korzystaniu z niej możemy na tym zarabiać. Otóż czas na oddanie środków bez prowizji mamy do końca okresu grace period, czyli czasu, który wynosi zazwyczaj około 20-30 dni i następuje po końcu okresu rozliczeniowego. Przykładowo: jeśli nasz okres rozliczeniowy przypada na 5. dzień miesiąca, a okres grace period to 20 dni – mamy następujący przebieg spłat. Otóż załóżmy, że zadłużenie wobec banku następuje 7. marca. Okres rozliczeniowy kończy się 5. kwietnia, a okres grace period 25. kwietnia. Tego dnia należy najpóźniej spłacić kartę kredytową, jeśli chcemy uniknąć odsetek. Oznacza to, że w tym przypadku niemal 2 miesiące korzystaliśmy z pieniędzy banku całkowicie darmowo!

Nie polecam wypłacać za pomocą karty kredytowej pieniędzy z bankomatów. Wtedy bowiem prowizja dla banku liczona jest od pierwszego dnia od wypłaty!

Karta kredytowa a debetowa – jakie są różnice w wyglądzie?

Podstawową różnicą w wyglądzie pomiędzy kartą kredytową a debetową jest umieszczony zazwyczaj po prawej stronie tuż nad logiem operatora karty płatniczej (np. Visa, MasterCard) napis „debit” lub „credit”. Banki mają obowiązek informowania poprzez taki napis o statusie karty. Nie jest uregulowane prawnie natomiast miejsce jego umieszczenia, dlatego też w zależności od banku, informację tą znajdziemy na awersie lub rewersie karty w różnych jej miejscach, często innych niż wspomniana prawa strona nad logiem operatora karty.

Karta kredytowa – to się może opłacać!

Karty kredytowe bardzo często dostępne są w wielu ciekawych promocjach bankowych, dzięki którym możemy otrzymać atrakcyjne nagrody lub nawet kilkaset złotych w gotówce. Aktualne promocje bankowe zawsze znajdziesz u nas na stronie.

Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top