co to jest google pay

Co to jest Google Pay? Jak płacić tym systemem?

Żyjemy w czasach, w których technologia idzie do przodu w zaskakująco szybkim tempie. Skutkiem tego są między innymi coraz to bardziej nowatorskie rozwiązania w zakresie płatności mobilnych, z których mamy szansę skorzystać. Jednym z nich jest Google Pay.

Co to jest Google Pay?

Wyobraźmy sobie sytuację, że idziemy do sklepu spożywczego. Stoimy przy kasie i mamy już zapłacić sprzedawcy, gdy wtedy przypominamy sobie, że zostawiliśmy portfel w domu. Zwykle w takiej sytuacji nie mielibyśmy innego wyjścia jak wrócić się z powrotem po kartę. Z pomocą może przyjść nam w takiej sytuacji Google Pay, które pozwoli nam zapłacić kartą za pomocą telefonu. Jest to aplikacja dostępna na telefony z systemem Android, którą można zainstalować przy pomocy sklepu Google Play. Aplikacja jest całkowicie darmowa.

Jeśli wiemy, co to jest Google Pay, być może będziemy chcieli przystąpić do jego konfiguracji.

Jak skonfigurować Google Pay?

Po zainstalowaniu Google Pay jedyne co musimy zrobić to podać dane karty debetowej lub kredytowej, tj. jej numer, datę ważności oraz numer CVC/CVV. Istnieje również szybsza opcja – zrobienie zdjęcia karty. Następnie musimy upewnić się, że w telefonie jest włączona funkcja NFC. Wymagana jest również blokada telefonu za pomocą np. kodu lub symbolu w celach bezpieczeństwa, aby nikt inny nie mógł skorzystać z naszej karty.

Jak obsługiwać Google Pay?

Aby płatność przebiegła poprawnie musimy jedynie odblokować nasz telefon, a następnie przyłożyć go do terminala. Obsługa jest zatem wyjątkowo prosta w obsłudze.

Google Pay obsługują również niektóre aplikacje oraz strony internetowe, np. Allegro, iTaxi, Pyszne.pl czy Uber. Tutaj oczywiście płatność jest internetowa, więc telefonu do terminala nie przykładamy. Warto wspomnieć, że usługę Google Pay obsługuje ograniczona lista banków, która z pewnością będzie się sukcesywnie powiększać.

Czy Google Pay jest bezpieczne?

Niejedna osoba pewnie już zadała sobie to pytanie, tym bardziej, że uważa się, iż system Android jest podatny na wirusy. Okazuje się jednak, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie nawet od płatności kartą. Gdy płacimy kartą zbliżeniową, to terminal płatniczy dostaje informację o naszym numerze konta, a w przypadku płatności za pomocą Google Pay wszystko jest szyfrowane przy pomocy tokenizacji. Google twierdzi, że jest to jedna z najbardziej zaawansowanych infrastruktur ochrony danych na świecie.

Wielu użytkowników po dowiedzeniu się, co to jest Google Pay stwierdza, że usługa ta ma w sobie spory potencjał. Tak też było w moim przypadku. Najbliższe lata pokażą, w jakim stopniu tego typu płatności zdobędą rynek.

Niemniej jednak już teraz trzeba stwierdzić, ż oficjalnie skończyły się czasy nerwowego szukania karty  przy płaceniu – dziś wystarczy zbliżyć nasz telefon do terminala. Rewolucja technologiczna nabiera tempa!

Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *