Kod MCC – czym jest i kiedy należy go sprawdzić?
W ostatnich latach banki dość często wprowadzają promocje bankowe, które przyciągają klientów procentowym zwrotem z transakcji bezgotówkowej. Wystarczy robić zakupy w sklepach posiadających dany kod MCC, aby otrzymać zwrot.
Czym jest kod MCC?
Kodem MCC nazywamy czterocyfrowe oznaczenie nadawane przedsiębiorstwu działającemu w danej branży w chwili zainstalowania terminalu płatniczego u jednego z globalnych operatorów: Mastercard, Visa i American Express.
W jakim celu nadaje się kod MCC?
Oznaczenia te zostały wprowadzone przez firmy obsługujące płatności kartami, jednak najbardziej z tego rozwiązania korzystają banki. Wykorzystują czterocyfrowy numer w celu profilowania klientów, poznania ich nawyków zakupowych, a następnie wykorzystują tę wiedzę w praktyce, m.in. w planowaniu promocji. Jednym z przykładów takich promocji może być moneyback.
Moneyback a kod MCC
Moneyback jest to procentowy zwrot wartości przeprowadzonych transakcji. Zwykle taka promocja wymaga od klienta banku, żeby dokonywał on transakcji w konkretnych sklepach np. w aptekach i drogeriach. Jest jednak pewien haczyk, otóż w regulaminie promocji możemy znaleźć wzmiankę o tym, że aby promocja została uznana, musimy dokonywać płatności w sklepach o konkretnym kodzie MCC. Może zdarzyć się tak, że pewien przedsiębiorca prowadzi działalność wielobranżową i posiada dwie drogerie oraz drukarnię. W takiej sytuacji w każdym terminalu powinien być nadany kod MCC głównej działalności biznesowej, którą może się okazać drukarnia. Bank w tym przypadku nie może uznać promocji klientom, którzy zrobili zakupy we wcześniej wspomnianej drogerii, ponieważ jej czterocyfrowe oznaczenie nie jest zgodne z oznaczeniem drogerii, lecz drukarni. Wobec tego powinniśmy najpierw sprawdzić jaki kod MCC ma sklep, w którym robimy zakupy.
Jak możemy sprawdzić jaki kod MCC ma dany sklep?
Mogłoby się wydawać, że powinno to byś stosunkowo proste, jednak niestety trzeba się trochę napocić. Kod MCC mogliśmy niegdyś sprawdzić na potwierdzeniu transakcji z terminala, jednak na dzień dzisiejszy tej informacji nie ma i wg Rozporządzenia Ministra Gospodarki właściciel punktu handlowego nie ma obowiązku, by podawać takie dane. Wyjściem z tej sytuacji może być wejście na stronę internetową naszego banku oraz sprawdzenie historii transakcji. Jest szansa, że właśnie tam znajdziemy czterocyfrowe oznaczenie, jednak wcale tak być nie musi. Natomiast gdy spytamy się sprzedawcy jaki jest kod MCC w danym sklepie, to istnieje spora szansa, że nie będzie on nawet wiedział co mamy na myśli. Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu w tej sytuacji jest skonsultowanie naszego problemu z pracownikiem banku. Kontakt z bankiem powinien nam umożliwić uzyskanie informacji na ten temat.
Możemy także spróbować skorzystać z pomocy dedykowanych stron internetowych- np. jakimcc.pl. Za pomocą tego narzędzia sprawdzimy raczej tylko większe sieci sklepów, jednak to przecież w nich zazwyczaj robimy zakupy.
Korzystasz z moneyback? Sprawdzaj kod MCC
Pamiętajmy, że gdy korzystamy z promocji bankowej (najlepsze banki oferują takie oferty bardzo często), która wymaga od nas robienia zakupów w sklepach o konkretnym numerze MCC, to w naszym interesie jest zorientowanie się, czy ten numer pokrywa się z tym, który jest w regulaminie promocji. Oszczędzimy sobie dzięki temu zbędnych emocji, gdyby okazało się, że bank nie może nam przyznać premii promocyjnej.