Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? To proste!

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? To proste!

jak wyliczyc urlop wypoczynkowy
Oceń tego posta!
[Głosów: 3 Średnio: 5]

Każdy z nas wykonując swoją pracę potrzebuje czasu na zregenerowanie się i odzyskanie sił. Jeśli mamy z naszym pracodawcą zawartą umowę o pracę, to w takiej sytuacji możemy skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Osobie korzystającej z takiego urlopu przysługuje również wynagrodzenie.

Długość takiego urlopu oraz wysokość wypłacanego wynagrodzenia w tym okresie czasu jest zależna od różnych czynników, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak wyliczyć urlop wypoczynkowy.

Czym jest i jak wyliczyć podstawę wynagrodzenia?

Aby wyliczyć wynagrodzenie za okres, w którym nie będziemy pracować, należy ustalić najpierw podstawę wynagrodzenia. Stanowi ona pensję zasadniczą oraz inne świadczenia wynikające z podejmowanej przez nas pracy. Nie powinniśmy włączać do podstawy wynagrodzenia kilku elementów. Są to m.in. cykliczne wypłaty za określone obowiązki, wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego, czy odprawy pieniężne. Przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop nie wlicza się premii uznaniowej, która nie ma charakteru roszczeniowego. Kiedy mamy jednocześnie zawartą umowę cywilnoprawną z naszym pracodawcą (np. dodatkową umowę zlecenie), jest ona ignorowana przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop.

Stałe i zmienne składniki wynagrodzenia

Stałymi składnikami wynagrodzenia nazywamy takie elementy pensji, które są wypłacane w niezmiennej stawce. Oznacza to, że, gdy otrzymujemy wynagrodzenie wypłacane w stałej stawce, to dokładnie taka sama kwota przysługuje nam w okresie urlopu wypoczynkowego.

Natomiast w sytuacji, gdy otrzymujemy wynagrodzenie złożone ze składników zmiennych, które jest wypłacane za okres maksymalnie jednego miesiąca, powinniśmy wyliczyć podstawę tego wynagrodzenia. Następnie musimy obliczyć liczbę godzin wykonywanej pracy w okresie, z której została wyliczona podstawa. Obliczamy iloraz tych dwóch elementów, tj. dzielimy podstawę wynagrodzenia przez wyliczoną liczbę godzin. Ostatnim etapem jest pomnożenie wyliczonego ilorazu przez liczbę godzin, którą pracownik przepracowałby, gdyby podczas urlopu wykonywał pracę według obowiązującego grafiku.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy?

W przypadku pracownika zatrudnionego na pełen etat oraz pracującego krócej niż 10 lat, długość urlopu wynosi 20 dni roboczych, natomiast, gdy osoba pracuje dłużej niż 10 lat, długość urlopu wynosi 26 dni roboczych. Podejmując pracę w innym wymiarze, np. na pół etatu, przysługuje nam odpowiednio krótszy urlop. Powinniśmy w tej sytuacji pomnożyć długość urlopu, którą uzyskalibyśmy, gdybyśmy pracowali na pełen etat przez 0,5. Naturalnie urlopu wypoczynkowego pracodawca udziela w dni, w które pracownik wykonuje pracę. Oznacza to, że jeżeli w nie pracujemy w niedzielę, to ten dzień nie powinien się wliczać do urlopu wypoczynkowego.

Czy powinniśmy korzystać z urlopu wypoczynkowego?

Wykonując pracę przez dłuższy okres, warto czasami rozważyć skorzystanie z urlopu wypoczynkowego. Umożliwi nam on zregenerowanie się oraz otrzymanie wynagrodzenia tak, jakbyśmy wykonywali obowiązki w pracy. Warto wobec tego wiedzieć jak wyliczyć urlop wypoczynkowy, aby mieć pełną kontrolę nad jego planowaniem.


Ostatnio popularne na blogu:

millennium konto firmowe - promocja rankomat 2

Ponad 3000 zł i darmowe konto firmowe Mój Biznes od Banku Millennium! Ostatnie dni promocji!

Bank Millennium ostro walczy o klientów firmowych - a my możemy na tym tylko skorzystać! Obecna edycja promocji jest wyjątkowa, ponieważ oprócz premii od Millennium zgarniemy bardzo łatwą ...
Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? To proste!

Znów dostępny! Zegarek Garmin o wartości 700 zł po założeniu karty kredytowej Citibank! Proste warunki!

Hit ostatnich miesięcy powrócił! Citibank oferuje po założeniu karty kredytowej zegarek Garmin Venu Sq o wartości 700 zł! Warunki są naprawdę banalne (wykonywanie płatności kartą)! Promocja posiada ograniczoną ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top