jak wyliczyc urlop wypoczynkowy

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy? To proste!

Każdy z nas wykonując swoją pracę potrzebuje czasu na zregenerowanie się i odzyskanie sił. Jeśli mamy z naszym pracodawcą zawartą umowę o pracę, to w takiej sytuacji możemy skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Osobie korzystającej z takiego urlopu przysługuje również wynagrodzenie.

Długość takiego urlopu oraz wysokość wypłacanego wynagrodzenia w tym okresie czasu jest zależna od różnych czynników, dlatego powinniśmy wiedzieć, jak wyliczyć urlop wypoczynkowy.

Czym jest i jak wyliczyć podstawę wynagrodzenia?

Aby wyliczyć wynagrodzenie za okres, w którym nie będziemy pracować, należy ustalić najpierw podstawę wynagrodzenia. Stanowi ona pensję zasadniczą oraz inne świadczenia wynikające z podejmowanej przez nas pracy. Nie powinniśmy włączać do podstawy wynagrodzenia kilku elementów. Są to m.in. cykliczne wypłaty za określone obowiązki, wynagrodzenia za okres urlopu wypoczynkowego, czy odprawy pieniężne. Przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop nie wlicza się premii uznaniowej, która nie ma charakteru roszczeniowego. Kiedy mamy jednocześnie zawartą umowę cywilnoprawną z naszym pracodawcą (np. dodatkową umowę zlecenie), jest ona ignorowana przy wyliczaniu wynagrodzenia za urlop.

Stałe i zmienne składniki wynagrodzenia

Stałymi składnikami wynagrodzenia nazywamy takie elementy pensji, które są wypłacane w niezmiennej stawce. Oznacza to, że, gdy otrzymujemy wynagrodzenie wypłacane w stałej stawce, to dokładnie taka sama kwota przysługuje nam w okresie urlopu wypoczynkowego.

Natomiast w sytuacji, gdy otrzymujemy wynagrodzenie złożone ze składników zmiennych, które jest wypłacane za okres maksymalnie jednego miesiąca, powinniśmy wyliczyć podstawę tego wynagrodzenia. Następnie musimy obliczyć liczbę godzin wykonywanej pracy w okresie, z której została wyliczona podstawa. Obliczamy iloraz tych dwóch elementów, tj. dzielimy podstawę wynagrodzenia przez wyliczoną liczbę godzin. Ostatnim etapem jest pomnożenie wyliczonego ilorazu przez liczbę godzin, którą pracownik przepracowałby, gdyby podczas urlopu wykonywał pracę według obowiązującego grafiku.

Jak wyliczyć urlop wypoczynkowy?

W przypadku pracownika zatrudnionego na pełen etat oraz pracującego krócej niż 10 lat, długość urlopu wynosi 20 dni roboczych, natomiast, gdy osoba pracuje dłużej niż 10 lat, długość urlopu wynosi 26 dni roboczych. Podejmując pracę w innym wymiarze, np. na pół etatu, przysługuje nam odpowiednio krótszy urlop. Powinniśmy w tej sytuacji pomnożyć długość urlopu, którą uzyskalibyśmy, gdybyśmy pracowali na pełen etat przez 0,5. Naturalnie urlopu wypoczynkowego pracodawca udziela w dni, w które pracownik wykonuje pracę. Oznacza to, że jeżeli w nie pracujemy w niedzielę, to ten dzień nie powinien się wliczać do urlopu wypoczynkowego.

Czy powinniśmy korzystać z urlopu wypoczynkowego?

Wykonując pracę przez dłuższy okres, warto czasami rozważyć skorzystanie z urlopu wypoczynkowego. Umożliwi nam on zregenerowanie się oraz otrzymanie wynagrodzenia tak, jakbyśmy wykonywali obowiązki w pracy. Warto wobec tego wiedzieć jak wyliczyć urlop wypoczynkowy, aby mieć pełną kontrolę nad jego planowaniem.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja karty kredytowej citibank 1200 serwujemy nagrody v2

Rekordowa oferta powraca! Aż 1200 zł po założeniu karty kredytowej Citibank Citi Simplicity + 700 zł po otwarciu DARMOWEGO konta osobistego!

Citibank powrócił ze swoją promocją karty kredytowej w nowej odsłonie. Premia wynosi tym razem 1200 zł i wypłacana jest w gotówce i w bonach – 600 zł w ...
mbank promocja konto dla dziecka 13 17 2024

Zyskaj 140 zł z całkowicie darmowym eKontem możliwości mBank dla osób w wieku 13-17 + 150 zł za polecenie rachunku!

mBank kojarzył mi się zawsze z rachunkiem, który jest jednym w pierwszych wyborów dla osób młodych, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę w bankowością. Nie bez powodu to właśnie ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 3 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *