Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Komisja Nadzoru Finansowego – jakie ma zadania?

Komisja Nadzoru Finansowego – jakie ma zadania?

komisja nadzoru finansowego zadania
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Kontrola nad rynkiem finansowym jest konieczna, aby zapewnić państwu bezpieczeństwo finansowe oraz chronić obywateli przed oszustwami. Przykładem może być sprawa Amber Gold, który wykorzystywał nieświadomość klientów w celach zarobkowych. Komisja Nadzoru Finansowego ma określone zadania, które mają przeciwdziałać właśnie takim sytuacjom i zapewnić nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce.

Czy i kiedy taki nadzór działa – to już temat na odrębny artykuł. Tymczasem kilka słów o funkcjach tej instytucji.

Czym jest Komisja Nadzoru Finansowego?

KNF została powołana w 2006 roku. Początkowo Komisja Nadzoru Finansowego przejęła zadania zniesionej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Następnie, 2 lata później, zaczęła wykonywać zadania Komisji Nadzoru Bankowego. Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce podlega bezpośrednio premierowi, co świadczy o istotności tego organu. W skład KNF wchodzi przewodniczący oraz dwóch zastępców, którzy są powoływani przez Prezesa Rady Ministrów oraz pięciu pozostałych członków. Wszyscy są mają 5-letnią kadencję.

Jakie są zadania Komisji Nadzoru Finansowego?

Zadaniem Komisji Nadzoru Finansowego jest sprawowanie kontroli nad rynkiem finansowym w Polsce oraz dbanie o to, aby rynek ten był stabilny, bezpieczny oraz przejrzysty. KNF sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, emerytalnym, ubezpieczeniowym, rynkiem kapitałowym oraz instytucjami pieniądza elektronicznego. Wspomniany organ jest odpowiedzialny również za inne zadania, takie jak kontrola instytucji kredytowych oraz przedsiębiorstw inwestycyjnych. KNF dba o interesy uczestników rynku oraz dąży do tego, aby rynek stale się rozwijał, w wyniku czego kraj może konkurować na arenie międzynarodowej.

KNF od początku swojego istnienia wydaje orzeczenia o łamaniu przepisów. Instytucje finansowe, które podlegały tej karze były zobowiązane zapłacić łącznie ponad 60 milionów złotych. Fakt ten świadczy o tym, że organ taki jak Komisja Nadzoru Finansowego jest w Polsce potrzebny. KNF stara się również uświadamiać obywateli w kwestii zagrożeń na rynku finansowym. Jednym z przykładów jest ostrzeganie przed przedsiębiorstwami finansowymi, którym wszczęto postępowanie karne. Informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie KNF. Komisja Nadzoru Finansowego organizuje również bezpłatne szkolenia, które mają na celu zwiększać świadomość finansową obywateli.

KNF cyklicznie wydaje ostrzeżenia przed działalnością instytucji finansowych, które budzą jej zastrzeżenia. Ich aktualna lista publikowana jest pod tym adresem.

Komisja  funkcjonuje w interesie całego państwa

Powołanie KNF w 2006 roku było decyzją, dzięki której do dzisiaj chronieni są zarówno mali, jak i więksi uczestnicy rynku finansowego w Polsce. Realizując określone zadania, Komisja Nadzoru Finansowego przyczynia się do tego, że Polacy czują się pewniej i mają większe zaufanie do instytucji finansowych, wiedząc, że są one stale nadzorowane.


Ostatnio popularne na blogu:

millennium konto firmowe - promocja rankomat 2

Ponad 3000 zł i darmowe konto firmowe Mój Biznes od Banku Millennium! Ostatnie dni promocji!

Bank Millennium ostro walczy o klientów firmowych - a my możemy na tym tylko skorzystać! Obecna edycja promocji jest wyjątkowa, ponieważ oprócz premii od Millennium zgarniemy bardzo łatwą ...
Komisja Nadzoru Finansowego – jakie ma zadania?

Znów dostępny! Zegarek Garmin o wartości 700 zł po założeniu karty kredytowej Citibank! Proste warunki!

Hit ostatnich miesięcy powrócił! Citibank oferuje po założeniu karty kredytowej zegarek Garmin Venu Sq o wartości 700 zł! Warunki są naprawdę banalne (wykonywanie płatności kartą)! Promocja posiada ograniczoną ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top