komisja nadzoru finansowego zadania

Komisja Nadzoru Finansowego – jakie ma zadania?

Kontrola nad rynkiem finansowym jest konieczna, aby zapewnić państwu bezpieczeństwo finansowe oraz chronić obywateli przed oszustwami. Przykładem może być sprawa Amber Gold, który wykorzystywał nieświadomość klientów w celach zarobkowych. Komisja Nadzoru Finansowego ma określone zadania, które mają przeciwdziałać właśnie takim sytuacjom i zapewnić nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce.

Czy i kiedy taki nadzór działa – to już temat na odrębny artykuł. Tymczasem kilka słów o funkcjach tej instytucji.

Czym jest Komisja Nadzoru Finansowego?

KNF została powołana w 2006 roku. Początkowo Komisja Nadzoru Finansowego przejęła zadania zniesionej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Komisji Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. Następnie, 2 lata później, zaczęła wykonywać zadania Komisji Nadzoru Bankowego. Komisja Nadzoru Finansowego w Polsce podlega bezpośrednio premierowi, co świadczy o istotności tego organu. W skład KNF wchodzi przewodniczący oraz dwóch zastępców, którzy są powoływani przez Prezesa Rady Ministrów oraz pięciu pozostałych członków. Wszyscy są mają 5-letnią kadencję.

Jakie są zadania Komisji Nadzoru Finansowego?

Zadaniem Komisji Nadzoru Finansowego jest sprawowanie kontroli nad rynkiem finansowym w Polsce oraz dbanie o to, aby rynek ten był stabilny, bezpieczny oraz przejrzysty. KNF sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, emerytalnym, ubezpieczeniowym, rynkiem kapitałowym oraz instytucjami pieniądza elektronicznego. Wspomniany organ jest odpowiedzialny również za inne zadania, takie jak kontrola instytucji kredytowych oraz przedsiębiorstw inwestycyjnych. KNF dba o interesy uczestników rynku oraz dąży do tego, aby rynek stale się rozwijał, w wyniku czego kraj może konkurować na arenie międzynarodowej.

KNF od początku swojego istnienia wydaje orzeczenia o łamaniu przepisów. Instytucje finansowe, które podlegały tej karze były zobowiązane zapłacić łącznie ponad 60 milionów złotych. Fakt ten świadczy o tym, że organ taki jak Komisja Nadzoru Finansowego jest w Polsce potrzebny. KNF stara się również uświadamiać obywateli w kwestii zagrożeń na rynku finansowym. Jednym z przykładów jest ostrzeganie przed przedsiębiorstwami finansowymi, którym wszczęto postępowanie karne. Informacje na ten temat możemy znaleźć na stronie KNF. Komisja Nadzoru Finansowego organizuje również bezpłatne szkolenia, które mają na celu zwiększać świadomość finansową obywateli.

KNF cyklicznie wydaje ostrzeżenia przed działalnością instytucji finansowych, które budzą jej zastrzeżenia. Ich aktualna lista publikowana jest pod tym adresem.

Komisja  funkcjonuje w interesie całego państwa

Powołanie KNF w 2006 roku było decyzją, dzięki której do dzisiaj chronieni są zarówno mali, jak i więksi uczestnicy rynku finansowego w Polsce. Realizując określone zadania, Komisja Nadzoru Finansowego przyczynia się do tego, że Polacy czują się pewniej i mają większe zaufanie do instytucji finansowych, wiedząc, że są one stale nadzorowane.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 900 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
pekao promocja konto oszczędnościowe 14

Odbierz 200 zł premii po założeniu Konta Przekorzystnego w Pekao SA + 200 zł za konto dla dziecka + 7% na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy!

Nowa edycja promocji Pekao z wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym! Po założeniu Konta Przekorzystnego i spełnieniu bardzo prostych warunków promocji zgarniemy 200 zł w gotówce. Otwierając rachunek w Pekao ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *