Przedawnienie długu bankowego – kiedy następuje?
Część należności do spłaty, z którymi zalegamy po pewnym czasie ulega przedawnieniu. Dotyczy to również rachunków bankowych. Kiedy następuje przedawnienie długu bankowego, kwota do zapłaty nie jest już wymagana, jednak wciąż wtedy musimy ponieść konsekwencje z tytułu nieuiszczenia odpowiedniej opłaty.
Jakie są przyczyny przedawnienia?
Różne typy długów są regulowane przez odmienne przepisy Kodeksu Cywilnego. Termin przedawnienia liczony jest począwszy od daty wymagalności danego roszczenia. Niekiedy tę datę można ustalić w łatwy sposób, ponieważ jest to np. data zapłaty na rachunku za prąd. Zdarza się jednak, że data wymagalności różni się w zależności od działań, które są podejmowane przez wierzyciela. Od lipca 2018 roku obowiązują nowe przepisy, wedle których data przedawnienia przypada na okres końca roku kalendarzowego. Oznacza to, że termin przedawnienia został wydłużony.
Kiedy następuje przedawnienie długu bankowego?
Przedawnienie długu bankowego w przypadku zaciągnięcia kredytu lub pożyczki ma miejsce w sytuacji, gdy upłynie okres płatności ostatniej raty albo w momencie ostatniego dnia okresu skutecznego wypowiedzenia umowy. Z kolei w przypadku, gdy mamy debet na koncie, przedawnienie długu następuje po upływie dwóch lat od daty, w której należało uregulować zobowiązanie.
Czy może nastąpić przerwanie biegu przedawnienia?
Możliwe jest także przerwanie biegu przedawnienia. Następuje to na skutek m.in. zawarcia ugody z bankiem lub uznania długu wobec banku. Termin przedawnienia będzie naliczany wtedy na nowo, nie uwzględniając dotychczasowego upływu terminu przedawnienia. Dzięki temu mamy więcej czasu na spłatę zobowiązań.
Jakie konsekwencje niesie za sobą przedawnienie długu bankowego?
Dłużnik w momencie przedawnienia długu nie musi regulować należności. Nie oznacza to jednak, że dług przestaje istnieć, a dłużnik nie ponosi z tego tytułu żadnych konsekwencji. Wierzyciel może bowiem nadal dochodzić należności na drodze postępowania sądowego. Przedawnienie długu bankowego zwalnia jednak dłużnika z obowiązku pokrycia należności wobec banku w przypadku zgłoszenia przez dłużnika zarzutu przedawnienia w trakcie postępowania sądowego wszczętego na podstawie roszczenia wierzyciela, czyli banku. Jedną z możliwych konsekwencji jest także wpisanie dłużnika na czarną listę biura informacji gospodarczej.
Jak widać przedawnienie długu bankowego jest korzystne, ale jednocześnie ma też swoje konsekwencje prawne, jak np. wpisanie na czarną listę.