wypowiedzenie umowy rachunku bitcoin

Banki wypowiadają wojnę przeciw kryptowalutom? Co teraz?

Kilka dni temu w mediach szerokim echem odbiła się sprawa wypowiedzenia umowy rachunku bankowego osobie fizycznej przez BZ WBK za handel kryptowalutami. Przedwczoraj z kolei giełda kryptowalut easycoin.pl poinformowała o wypowiedzeniu umowy konta przez PEKAO SA. Czy to początek wojny banków z rynkiem kryptowalut?

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego za handel kryptowalutami osobie fizycznej

W uzasadnieniu wypowiedzenia umowy konta bankowego, którego właścicielem była osoba fizyczna ze Zduńskiej Woli BZ WBK podaje: „Obrót walutą wirtualną/ kryptowalutą, który widoczny jest na Państwa rachunkach, nie jest objęty jednoznacznymi przepisami prawa polskiego- brak jest na rynku polskim regulacji lub rekomendacji regulatorów w tym zakresie”. Zgodnie z decyzją banku, rachunek zostanie zamknięty po upływie okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego giełdzie easycoin.pl przez bank PEKAO

Giełda easycoin.pl 29 grudnia w specjalnym komunikacie poinformowała o zaprzestaniu przyjmowania płatności i oferowania usług wymiany walut w ramach banku PEKAO w związku z wypowiedzeniem umowy rachunku bankowego przez w/w instytucję. Oficjalny przedstawiciel projektu jednocześnie potwierdził, że pracownicy easycoin.pl prowadząc działalność z zakresu wymiany walut i walut cyfrowych w internecie zgodnie z obowiązującym prawem, są zobligowani i wykonują założenia ustawy i przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Bank w uzasadnieniu swojej decyzji podaje, iż nie jest w stanie ustalić źródła pochodzenia środków na rachunku, przez co nie może wykonywać obowiązków zawartych w w/w ustawie. Jednocześnie zespół easycoin.pl poinformował, iż posiada konta w innych bankach i nie zamyka swojej działalności.

Komisja Nadzoru Finansowego – od niej się wszystko zaczęło

Okazuje się, że już 20 kwietnia b.r. prezesi 20 banków komercyjnych w Polsce otrzymali pismo ws. możliwości wypowiadania umów rachunków bankowych za handel kryptowalutami. Według KNF, konieczność wypowiedzenia umowy konta istnieje w przypadku braku możliwości wykonania wobec klienta choćby jednego ze środków bezpieczeństwa finansowego. Mowa jest tutaj o ustawie z dnia 16 listopada 2000r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz art. 50 ustawy Prawo Bankowe z dnia 29 sierpnia 1997r.  KNF w swoim piśmie wskazuje także jednoznacznie, że zamknięcie konta jest możliwie z woli banku w przypadku, kiedy istnieje uzasadnione podejrzenie, że rachunek wykorzystywany jest do działalności przestępczej, a także w sytuacji, w której klient dysponuje rachunkiem niezgodnie z jego przeznaczeniem bądź przepisami prawa.

Czy nastąpi teraz lawina pism do klientów banków w Polsce traktujących o wypowiedzeniu umowy rachunku bankowego? Czas pokaże, jak rozwinie się sytuacja.

Szwajcarzy oferują kupno i sprzedaż Bitcoinów w ramach swojej bankowości elektronicznej!

Temat kryptowalut budzi wielkie emocje także za granicami Polski. Poruszany jest w największych dziennikach ekonomicznych na świecie. Okazuje się, że nieprawdą jest, iż środowisko bankowe jest całkowicie przeciwne rynkowi kryptowalut. Szwajcarski Bank Falcon poinformował, iż zaoferuje kupno i sprzedaż bitcoinów. Bitcoinami będzie można zarządzać bezpośrednio z poziomu bankowości elektronicznej banku. W swojej siedzibie w Zurychu bank umieścił także specjalny bankomat przeznaczony do wpłaty środków na konto kryptowalutowe. Co więcej, szwajcarski odpowiednik naszego KNF wyraził oficjalną zgodę na wykonywanie tego typu operacji. Na tą chwilę rozwiązanie jest dostępne tylko dla zamożnych klientów banku.

Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *