jak działa wpłatomat

Jak działa wpłatomat? – praktyczna instrukcja obsługi

Jak działa wpłatomat – to warto wiedzieć w dobie dzisiejszej bankowości. Większość użytkowników kont bankowych nie ma problemu z obsługą bankomatu, jednak spora ich część nigdy nie korzystała z wpłatomatów. To bardzo przydatna umiejętność, ponieważ pozwala oszczędzić czas i zwiększa wygodę korzystania ze swoich środków.

Obecnie wpłata pieniędzy w oddziale banku staje się coraz mniej popularna. Wiąże się to bowiem z koniecznością poświęcenia czasu w kolejce oraz ograniczeniami czasowymi godzin pracy danej placówki. Dodatkowo kolejne banki zaczynają pobierać obecnie opłaty za wpłaty gotówki w oddziale. Dlatego właśnie wiedza o tym, jak działa wpłatomat jest tak ważna.

Zasada działania wpłatomatu jest odwrotna do zasady działania bankomatu. Wyglądem są to urządzenia bardzo zbliżone do siebie. Coraz częściej zdarza się, że urządzenie, które jest bankomatem jest jednocześnie wpłatomatem.

Jak działa wpłatomat w praktyce?

W zależności od operatora wpłatomatu, jego obsługa może się nieznacznie różnić. Podstawowe zasady korzystania są jednak bardzo zbliżone do siebie. Najpierw należy włożyć kartę debetową do czytnika wpłatomatu, po czym wpisać PIN w bezpieczny sposób. Następnie wybrać opcję „wpłata gotówki” i włożyć odliczoną gotówkę do szczeliny wpłatomatu. Wpłatomat przeliczy gotówkę, po czym zatwierdzamy poprawność jego odczytu. Bardzo ważnym jest, żeby nie przekraczać maksymalnej ilości banknotów umieszczanych we wpłatomacie. Informacja o ilości obsługiwanych banknotów wyświetlana jest zawsze przed włożeniem gotówki do szczeliny wpłatomatu. Zazwyczaj jest to 30szt. banknotów. Wpłacona kwota księguje się na rachunku klienta. Wpłatomat drukuje za każdym razem wydruk będący potwierdzeniem wykonanej transakcji.

Czy coś może pójść nie tak?

Wiesz już jak działa wpłatomat – teraz zobacz, na co musisz zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z niego. Przede wszystkim należy stosować się do komunikatów wyświetlanych na ekranie wpłatomatu, ponieważ poszczególne systemy wpłatomatowe mogą się nieznacznie od siebie różnić. Wpłacając banknoty pamiętajmy, żeby nie były w żaden sposób spięte ani pogniecione. Jeżeli wpłatomat wzbudzi nasze jakiekolwiek podejrzenie, należy z niego nie korzystać i niezwłocznie powiadomić operatora wpłatomat (czyli najczęściej bank) o naszych wątpliwościach.

Weź ze sobą wydruk!

Istotną kwestią jest także to, żeby zawsze po wykonanej transakcji zabrać ze sobą wydruk potwierdzający jej wykonanie. Będzie on bowiem bardzo pomocny w wypadku zgłaszania jakiejkolwiek reklamacji. Taka konieczność zdarza się niezwykle rzadko, jednak zawsze dobrze jest się zabezpieczyć.

Teraz już wiesz, jak działa wpłatomat – zacznij z niego korzystać już dziś i oszczędzaj czas!

Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *