jak obliczyć zysk z lokaty wzór

Jak obliczyć zysk z lokaty – wzór – prosty sposób

Wiedza o tym, jak obliczyć zysk z lokaty, mając do dyspozycji wzór obliczeniowy, jest bardzo ważna przy wyborze produktu oszczędnościowego. W prosty sposób możemy przeliczyć, ile naprawdę zarobimy na danym depozycie w banku.

Wybierając lokatę przede wszystkim należy pamiętać, że prezentowane przez bank oprocentowanie zawsze podawane jest w skali roku. Dlatego też decydując się na lokatę 3-miesięczną oprocentowaną na 4% nie oznacza to, że po jej upływie zarobimy 4%, a zakładając 3 kolejne takie lokaty przez następnie 3 kwartały łącznie osiągniemy 16% zysku! Oznacza to natomiast, że po upływie 3 miesięcy trwania lokaty uzyskamy 1% zysku, a zakładając 3 takie lokaty przez następne 3 kwartały zarobimy łącznie 4%.  Jak obliczyć zysk z lokaty najłatwiej przedstawia wzór:

Wzór – jak obliczyć zysk z lokaty?

Zysk z lokaty można w bardzo prosty sposób obliczyć za pomocą wzoru:

Z = x*p/100 * c/365

Gdzie:

Z – zysk z lokaty [zł]

x – kwota lokaty [zł]

p – oprocentowanie lokaty [%]

c – czas trwania lokaty [dni]

Dzielnik 100 wynika z tego, że oprocentowanie lokaty musimy zamienić na liczbę (4%=0,04 itp.). Z kolei podzielenie wartości „i” przez 365 odwołuje się do ilości dni w roku i pozwala na obliczenie odsetek uzyskanych w czasie trwania lokaty.

Wzór, jak obliczyć zysk z lokaty, najłatwiej jest przećwiczyć na przykładzie. Załóżmy więc, że nasza lokata trwa 4 miesiące, oprocentowana jest na 3,5% w skali roku oraz wpłacamy na nią 10.000zł. Przyjmujemy, że 4 miesiące to w naszym przypadku 120dni. Zgodnie z powyższym równaniem wynik wygląda następująco:

Z=10000*3,5/100*120/365=115,06[zł]

Wpłacając 10.000zł na lokatę oprocentowaną w skali roku na 3,5% i trwającą 4 miesiące nasz zysk według wzoru będzie wynosił 115,06[zł]. Od zysku należy odjąć jednak jeszcze podatek Belki w wysokości 19% zysku. Dla naszego przypadku wartość podatku od zysków kapitałowych wyniesie: 0,19*115,06=21,86[zł]. Kwota podatku Belki zaokrąglana jest do pełnych groszy. Realnie na opisywanej lokacie zarobimy więc 115,06 – 21,86 = 93,20zł.

Jaki rodzaj kapitalizacji odsetek jest najkorzystniejszy?

Na zysk z lokaty bankowej istotny wpływ ma to, jak często kapitalizowane są nasze odsetki. Odsetki na lokatach w zdecydowanej większości przypadków kapitalizowane są raz- na koniec czasu trwania lokaty. Przy kapitalizacji comiesięcznej natomiast (jak na przykład w wypadku kont oszczędnościowych) zarobimy więcej niż na lokacie, np. 3-miesięcznej, oprocentowanej na identyczny procent jak konto oszczędnościowe. Dlaczego? Zysk na koncie oszczędnościowym w drugim miesiącu przechowywania pieniędzy na rachunku zostanie bowiem obliczony od sumy kwoty początkowej wpłaty oraz odsetek uzyskanych po pierwszym miesiącu. Natomiast zysk z lokaty zawsze obliczany jest od kwoty bazowej. Nie jest to ogromna różnica, jednak warto o tym pamiętać przy optymalizacji finansowej.

Teoretycznie wydawałoby się, że najkorzystniejszą kapitalizacją jest kapitalizacja dzienna, ponieważ w najszybszy sposób następuje powiększanie kwoty naszego majątku. Tak jednak nie jest przez… podatek. Otóż w każdym momencie, kiedy odsetki są kapitalizowane następuje potrącenie podatku Belki. Według obecnie obowiązującego prawa podatek Belki zaokrąglany jest do pełnych groszy w górę. Jeśli odsetki z danego dnia wyniosłyby np. 2 grosze, to podatek wynosiłby 1gr, co realnie stanowiłoby 50%, a nie 19% podatku od zysków.

Lokaty antybelkowe – to już historia

Warto wspomnieć, że jeszcze kilka lat temu przed nowelizacją prawa bardzo powszechne były tzw. lokaty antybelkowe. Pozwalały one na ominięcie podatku Belki, jeśli kwota dziennej kapitalizacji odsetek nie przekraczała 2,50[zł]. Podstawę do obliczenia podatku zaokrąglało się do pełnych złotych (czyli w tym przypadku 2zł, a następnie obliczało kwotę podatku: dla naszego przykładu: 0,19*2=0,38[zł]. Następnie kwota podatku zaokrąglana była do pełnych złotych, zgodnie z zasadami arytmetyki. Realna kwota podatku wynosiła więc 0zł! Obecnie prawo zostało jednak znowelizowane i nie ma możliwości zakładania lokat antybelkowych.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja konto santander marzec 2024

Znów 600 zł po założeniu Konta Santander ze skróconym okresem + 300 zł zwrotu za rachunki!

Najnowsza, marcowa edycja bardzo popularnej promocji Konta Santander! Tym razem znów premia jest wysoka (600 zł), a do tego został skrócony okres karencji (względem dawnych edycji), czyli wykluczenia ...
promocja citibank karta kredytowa allegro

Mamy to! Aż 900 zł po założeniu karty kredytowej Citibank Citi Simplicity w bonach za wydanie… 700 zł + 450 zł po otwarciu DARMOWEGO konta osobistego!

Citibank powrócił ze swoją promocją karty kredytowej w nowej odsłonie. Premia wynosi tym razem 900 zł i wypłacana jest w bonach – 600 zł w bonach Allegro oraz ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 6 Średnio: 4.8]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *