podatek belki ile wynosi podatek od lokat

Podatek Belki – ile wynosi podatek od lokat?

Podatek Belki obniża zyski z lokat oraz opodatkowuje inne przychody, np. z tytułu nabycia akcji giełdowych czy wypłaconej dywidendy. W poniższym poradniku wyjaśniam, czym właściwie jest podatek Belki, ile wynosi i czy za każdym razem musimy go odprowadzać.

Kiedy został wprowadzony podatek od lokat i innych zysków kapitałowych?

Podatek Belki został wprowadzony w 2001r. jako podatek od zysków kapitałowych, powszechnie znany jest jako podatek od lokat.

Ile wynosi podatek Belki?

Od momentu wprowadzenia podatek Belki wynosi 19% (od zysku). Przykładowo jeśli lokata oprocentowana jest na 4%, to podatek belki obniża jej oprocentowanie o 19% z 4%, czyli faktyczne oprocentowanie takiej lokaty wynosi 3,24%. Zakładając lokatę na 10.000zł na okres 12 miesięcy zamiast 400zł otrzymujemy tylko 324zł. Pozostałe 76zł odprowadzane jest do budżetu państwa. Podatek ten budzi wiele kontrowersji, ponieważ de facto opodatkowuje pieniądze, które zostały już wcześniej opodatkowane, tj. nasze dochody.

Podatek Belki – ile wynosi od kapitałów pieniężnych innych niż lokaty?

Niezależnie od rodzaju przychodów z kapitałów pieniężnych, podatek Belki zawsze wynosi 19%. Opodatkowaniu podlegają oprócz lokat m.in.:

  • odsetki od środków zgromadzonych na kontach oszczędnościowych,
  • przychodu z tytułu dywidendy,
  • przychody z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych,
  • odsetki od obligacji.

Czy da się uniknąć podatku Belki?

Do 2012r. istniała furtka umożliwiająca na uniknięcie w łatwy sposób podatku Belki od lokat. Pozwalały na to lokaty jednodniowe z dzienną kapitalizacją odsetek. W praktyce lokaty były kilkumiesięczne, jednak z racji iż ich kapitalizacja następowała każdego dnia, kwota podatku była za każdym razem bardzo niska, poniżej 50gr. W wyniku zastosowania reguły matematycznej nakazującej zaokrąglanie kwoty podatku do pełnych złotych, w takich przypadkach nie było konieczności odprowadzania podatku od zysków kapitałowych, ponieważ kwota poniżej 50gr zaokrąglana do pełnych złotych za każdym razem wynosiła 0zł. Nowelizacja podatkowa zamknęła tą furtkę, nakazując bankom zaokrąglanie kwoty podatku do pełnych groszy, przez co ominięcie podatku za pomocą dziennej kapitalizacji odsetek stało się niemożliwe, a istnienie lokat jednodniowych nie ma od tego czasu sensu.

Obecnie jedyną opcją na uniknięcie podatku od zysków kapitałowych przed dodatkowym obciążaniem podatkowym jest możliwe tylko za pomocą IKE, czyli indywidualnych funduszy emerytalnych. Maksymalna kwota roczna gromadzonych środków wynosi trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia brutto w danym roku, czyli na tą chwilę około 13.000zł. Całość odsetek bez potrąconego podatku możemy jednak w ramach IKE zachować tylko w przypadku, kiedy nie wypłacimy pieniędzy na nich zgromadzonych do 60. roku życia. Dlatego też w większości przypadków pozostaje nam zadbać o trzymanie oszczędności na dobrze oprocentowanej lokacie, w wyborze której pomoże nam ranking lokat bankowych. Alternatywnie możemy także się zastanowić nad otwarciem konta oszczędnościowego – pomoże nam w tym ranking kont oszczędnościowych.

Podatek Belki – warto wiedzieć ile wynosi i kiedy jest stosowany!

Wiedza, ile wynosi podatek Belki przyda się w codziennych obliczeniach zysków. Warto mieć świadomość, że 19% musimy potrącić jako podatek od lokat i innych zysków kapitałowych prawie zawsze.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny – masz pewność

Pamiętajmy, że wszystkie środki zdeponowane w bankach w Polsce mają zabezpieczenie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) do kwoty równowartości 100.000 EUR. Jest to niezależne od tego, czy na myśli mamy banki z polskim kapitałem czy też tzw. banki zagraniczne.

Oceń tego posta!
[Głosów: 2 Średnio: 4.5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *