blik gdzie można płacić

BLIK – gdzie można płacić tym nowym systemem?

Dostęp do internetu z poziomu smartfona przekłada się na upowszechnienie wielu usług finansowych. Klienci banków działających na polskim rynkumogą zarządzać swoimi finansami korzystając z aplikacji bankowych. Banki z myślą o osobach, które wychodząc z domu mogą zapomnieć o zabraniu portfela, ale z pewnością zabiorą swój smartfon, stworzyły nowoczesny system płatności BLIK, gdzie można płacić korzystając ze smartfona.

Czym jest BLIK, gdzie można płacić smartfonem

BLIK jest polskim standardem płatności, oferowanym klientom wybranych banków. Klient banku udostępniającego płatności BLIK, musi na swoim smartfonie zainstalować aplikację bankową. Sam BLIK to sześciocyfrowy kod, generowany w aplikacji bankowej, który należy wpisać przy zatwierdzaniu płatności online lub przy wypłacaniu gotówki z bankomatu. Kod jest generowany automatycznie przez aplikację, ma również ograniczoną czasowo ważność. Po wpisaniu kodu aplikacja najczęściej prosi o wpisanie kodu potwierdzającego chęć skorzystania z BLIK-a. Ten szyfr z kolei użytkownik nadaje sobie indywidualnie w swojej aplikacji bankowej. Coraz więcej kont osobistych posiada taką opcję.

Sześciocyfrowy kod BLIK – gdzie można nim płacić?

BLIK umożliwia dokonywanie wpłat i wypłat gotówki z bankomatu, jest sposobem na dokonanie płatności w sklepach online oaz tych działających stacjonarnie, umożliwia dokonywanie przelewów na telefon oraz pozwala na wypłatę gotówki z bankomatu jedynie w oparciu o wygenerowany wirtualny czek.

BLIK – gdzie można płacić kodem BLIK?

Wszędzie tam, gdzie znajduje się charakterystyczne logo „BLIK”, przy czym liczba placówek usługowo-handlowych akceptujących płatności BLIK-iem ciągle rośnie.

Ile to kosztuje?

Korzystanie z BLIK-a jest bezpłatne. Dla klienta banku jest to jedynie inny sposób na potwierdzanie transakcji, których chce dokonać. W niektórych bankach BLIK stosowany jest zamiennie z kartą debetową wydawaną do rachunku, co oznacza, że klienci mogą zrezygnować z posiadania plastikowej karty na rzecz wygodnej aplikacji.

W celu upowszechnienia standardu płatności regularnie organizowane są konkursy dla osób, które płacą BLIK-iem. Na stronie internetowej poświęconej tej metodzie płatności udostępniane są również dodatkowe promocje dla użytkowników tej metody płatności. Coraz częściej realizowanie płatności z wykorzystaniem BLIK-a to dla użytkownika wymierne korzyści, np. brak opłaty za dostarczenie jedzenia zamówionego online, tańsze bilety do kina czy możliwość zebrania dodatkowych środków na kolejne zakupy w serwisie zakupowym.

Korzystanie z BLIK-a jest również bezpieczne, bowiem użytkownik ciągle widzi całą transakcję a nie tylko kwotę, którą zatwierdza np. przy płatności kartą.

Artykuł na podstawie: 

https://blikmobile.pl/

Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *