zastrzeżenie dowodu osobistego

Zastrzeżenie dowodu osobistego – jak to zrobić?

Utrata dowodu osobistego to przykre doświadczenie, które może dotknąć każdego z nas. Często ciężko jest nam stwierdzić, czy dokument został zagubiony czy też skradziony. Niezależnie jednak od przyczyny zdarzenia bardzo ważne jest zastrzeżenie dowodu osobistego. W jaki sposób to zrobić? Czy wystarczy zgłosić takie zdarzenie na policji czy też trzeba podjąć dodatkowe kroki?

Zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego na komisariacie nie jest wystarczające!

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć w momencie kiedy zorientowaliśmy się, że nasz dowód osobisty uległ zagubieniu powinno być jego zastrzeżenie.

Zastrzeżenie dowodu osobistego – procedura

Krok 1 – zastrzeżenie dowodu osobistego poprzez BIK lub w banku

Zastrzec dowód osobisty możemy na przykład za pomocą strony bik.pl. Po zastrzeżeniu dowodu, automatycznie wyłączamy go z obiegu. Poprzez system internetowy możemy tego dokonać z dowolnego miejsca na świecie. Nie ma konieczności szukania najbliższej placówki bankowej. Jeśli jesteśmy klientem BIK czynność taką możemy wykonać bezpłatnie. Informacja o zastrzeżeniu dowodu osobistego natychmiast trafia do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych, który prowadzony jest przez Związek Banków Polskich.

Alternatywnie dokument możemy zastrzec także w banku, w którym posiadamy konto. Część banków oferuje taką usługę bezpłatnie nawet dla osób, które nie są ich klientami. Pozostałe z nich za taką czynność pobiorą opłatę. Po zgłoszeniu zaginięcia dowodu osobistego w banku informacja ta trafia także do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych.

Dowód osobisty możemy zastrzec także w przypadku, kiedy nadal jesteśmy w jego posiadaniu, ale podejrzewamy, że ktoś pozyskał z niego dane.

Krok 2 – zgłoszenie sprawy na policję

Wbrew obiegowej opinii, samo zgłoszenie faktu utraty dowodu osobistego na policji niewiele pomoże! Policja nie prowadzi żadnej ewidencji ogólnokrajowej utraconych przez obywateli dokumentów!

Samo zawiadomienie policji jest jednak obligatoryjne w przypadku kradzieży dokumentu, dobrowolne natomiast w wypadku jego zagubienia.

Krok 3 – złożenie wniosku o wyrobienie nowego dokumentu

Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego złożymy we właściwym dla swojego adresu zameldowania urzędzie gminy. Powinniśmy zrobić to jak najszybciej.

Wiedza o procedurze zastrzeżenie dowodu osobistego jest kluczowa w nagłej sytuacji utraty dokumentu tożsamości. Warto udostępnić ten artykuł znajomym i przekazywać tą istotną wiedzę dalej!

Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *