podatek od sprzedaży samochodu

Podatek od sprzedaży samochodu- kiedy trzeba go zapłacić?

W Polsce, zawierając transakcje kupna-sprzedaży samochodu będziemy musieli zapłacić z tego tytułu podatek. O ile w przypadku nabycia samochodu jest to oczywistością, o tyle nie zawsze sprzedający mają świadomość, że w niektórych sytuacjach będą oni musieli zapłacić podatek od sprzedaży samochodu. Wyjaśniamy w jakich przypadkach jest to konieczne i w jaki sposób należy to zrobić.

Kupno samochodu – konieczność zapłaty podatku

W przypadku kupna samochodu (zawarcia umowy kupna-sprzedaży) nabywca ma obowiązek w przeciągu czternastu dni od daty transakcji zapłacić podatek w wysokości 2% wartości pojazdu. W tym celu należy wypełnić formularz PCC-3. Z obowiązku zapłaty podatku zwolnione są osoby, które nabyły samochód o wartości nie przekraczającej 1000zł. W przypadku celowego wpisania zaniżonej kwoty należy pamiętać o tym, że urząd może zakwestionować podejrzaną cenę pojazdu.

Wyjątkiem od tej sytuacji jest zakup samochodu od firmy, „na fakturę”- w takim przypadku kupujący nie ma obowiązku odprowadzenia podatku od transakcji.

W jakich sytuacjach będziemy musieli zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?

W niektórych sytuacjach również sprzedawca samochodu musi zapłacić podatek w związku z zawartą transakcją. Dotyczy to sytuacji, gdy sprzedawany jest pojazd, który jest w naszym posiadaniu krócej niż przez pół roku. Warto zwrócić uwagę na fakt, w jaki sposób ten okres jest obliczany. Otóż liczy się pierwszy dzień kolejnego miesiąca. Zgodnie z tą zasadą, jeżeli kupiliśmy samochód w styczniu, to półroczny okres mija 1. sierpnia.

W jaki sposób powinniśmy uregulować zapłatę podatku od sprzedaży samochodu?

Uregulowanie podatku od sprzedaży samochodu przed upływem okresu sześciu miesięcy od nabycia nie jest trudne. Dochód ze sprzedaży należy po prostu wykazać w zeznaniu podatkowym w formularzu PIT-36 za rok, w którym transakcja miała miejsce. Kwotę uzyskaną ze sprzedaży samochodu wpisujemy w pozycji “Dochody i straty” w rubryce nr 9 – “Inne źródła”. Wysokość podatku, który musimy zapłacić, będzie standardowo zależała od wysokości naszych zarobków. Może to być w zależności od progu podatkowego, w którym się mieścimy, 18 lub 32%.

Pamiętajmy, że podstawą do obliczenia podatku jest różnica pomiędzy przychodem, a kosztem jego uzyskania. Co ważne, w przypadku gdy po zakupie samochodu dokonywaliśmy jakichś napraw lub też w inny sposób w niego inwestowaliśmy np. w jego modernizację – te wydatki także możemy uwzględnić w polu “koszty uzyskania przychodu”.` Innymi słowy, należy od kwoty kupna samochodu odjąć kwotę jego sprzedaży oraz kosztów poniesionych na jego modernizację. Najbardziej prawdopodobny scenariusz, czyli strata- również musi zostać wykazana w zeznaniu rocznym PIT.

Pamiętaj, aby ubezpieczyć nowy pojazd!

Pamiętajmy, że po sprzedaży swojego starego auta konieczne będzie ubezpieczenie nowego pojazdu.

Kary za nieuwzględnienie dochodów ze sprzedaży samochodu w zeznaniu podatkowym

Nie opłaca się próbować zataić dochodów ze sprzedaży samochodu w zeznaniu podatkowym. Takie próby często wychodzą na jaw. Może nas to słono kosztować. W takim razie nie tylko będziemy musieli zapłacić zaległy podatek, ale i zostanie na nas nałożona kara – od 200zł do nawet 40.000zł.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 900 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
pekao promocja konto oszczędnościowe 14

Odbierz 200 zł premii po założeniu Konta Przekorzystnego w Pekao SA + 200 zł za konto dla dziecka + 7% na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy!

Nowa edycja promocji Pekao z wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym! Po założeniu Konta Przekorzystnego i spełnieniu bardzo prostych warunków promocji zgarniemy 200 zł w gotówce. Otwierając rachunek w Pekao ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *