Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony? – to trzeba wiedzieć!

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony? – to trzeba wiedzieć!

jak sprawdzić czy samochód nie jest kradziony
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

W dzisiejszych czasach nietrudno jest zostać oszukanym. Około 10 tys. samochodów zostało skradzionych w 2016r. Wiedza o tym, jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony jest bardzo istotna na etapie zakupu. Bardzo często tego typu auta są sprzedawane po okazyjnych cenach, ponieważ sprzedawcom zależy na tym, aby jak najszybciej spieniężyć skradziony samochód. Ludzie widząc taką okazję postanawiają kupić auto, często nie biorąc pod uwagę opcji, że może ono pochodzić z kradzieży. Po jakimś czasie puka do ich drzwi policja i toczy się postępowanie sądowe. Wystarczyłoby jednak trochę zdrowego rozsądku oraz cierpliwości, aby skutecznie przeciwdziałać takim sytuacjom.

Zobacz krok po kroku, jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony

W pierwszej kolejności powinniśmy wejść na stronę internetową Centralnej Ewidencji Pojazdów. Należy tam podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Numer VIN możemy znaleźć w dowodzie rejestracyjnym lub na wewnętrznej stronie przedniej strony pojazdu (obok drzwi). W ten sposób uzyskamy informacje m.in. o dacie pierwszej rejestracji, właścicielach oraz aktualnym przebiegu.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja sprzedawcy. Jeżeli nie potrafi on odpowiedzieć na nasze podstawowe pytania dotyczące samochodu, powinno to wzbudzić nasze wątpliwości. Warto jest sprawdzić, czy dane sprzedawcy występują na jakichkolwiek dokumentach.

Warto także udać się na policję i tam sprawdzić auto– policjanci mogą zweryfikować, czy numer VIN pojazdu jest w bazie kradzionych samochodów oraz dokonać sprawdzenia numeru silnika. Funkcjonariusze posiadają wiedzę o tym, jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony. Uczciwy sprzedawca nie powinien robić problemów, aby policjant dokonał czynności weryfikacyjnych.

Powinniśmy zwracać uwagę na szczegóły. Może zdarzyć się tak, że właściciel samochodu nie zgłosił jeszcze kradzieży. W takich przypadkach mogłoby się wydawać, że auto jest „czyste” i można się podjąć jego zakupu. Warto jest więc w każdym przypadku sprawdzić czy wszystkie numery w samochodzie są widoczne (numer VIN, numery szyb) i dokonać ich weryfikacji.

Niska cena? To może być pułapka!

Nasze wątpliwości powinna wzbudzić także podejrzana cena samochodu. Jeżeli jest ona zbyt niska, to może oznaczać potencjalne kłopoty. Całkiem możliwe, że w takim przypadku sprzedającemu po prostu może zależeć na tym, aby jak najszybciej sprzedać skradziony samochód i dostać pieniądze.

Sprawdźmy także, czy właściciel posiada komplet dokumentów (m.in. kartę pojazdu, dowód rejestracyjny).

Sprawdź dokładnie auto przed zakupem

Kupno kradzionego samochodu może mieć dla nas przykre konsekwencje. Auto może zostać nam odebrane. Dodatkowo zostanie nam wytoczone postępowanie sądowe i może zostać postawiony zarzut paserstwa. Za taki czyn grozi nam grzywna, a nawet więzienie. Z tego powodu wiedza o tym, jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony jest tak ważna.

Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top