anulowanie przelewu

Anulowanie przelewu – czy można to zrobić?

Przelew elektroniczny to jedna z form pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych. Zyskała na swej popularności dzięki wygodzie oraz szybkości. Tego typu przelew można otrzymać nawet natychmiast. Trzeba być jednak ostrożnym przy wypełnianiu danych. Wystarczy chwila nieuwagi i można się pomylić. Wtedy rodzi się pytanie: czy anulowanie przelewu jest możliwe?

Czy  łatwo jest się pomylić?

Wbrew pozorom pomyłka wynikająca z naszej nieuwagi nie jest zbytnio prawdopodobna. Banki w swoich numerach kont zawierają numery kontrolne, o czym szerzej piszę w tym artykule. W dużo większym stopniu należy obawiać się błędnego wysłania przelewu ze względu na zainfekowanie komputera wirusem podmieniającym numery kont bankowych.

W jakich bankach możliwe jest anulowanie przelewu?

Na nasze szczęście przelew można anulować w większości banków, za wyjątkiem Toyota Bank, ING Bank Śląski oraz Bank PEKAO SA. Taką transakcję można anulować do momentu realizacji w systemie Elixir. Jeżeli przelew znalazł się już w sesji rozliczeniowej, to nie mamy możliwości cofnięcia go. Zależnie od opcji jakie bank oferuje, można to zrobić telefonicznie, przez serwis internetowy lub w placówce bankowej. W niektórych bankach taka usługa jest odpłatna – np. w Banku Zachodnim WBK taka czynność kosztuje 25zł.

Na co trzeba szczególnie zwracać uwagę przy wysyłaniu przelewu?

Tak naprawdę tylko na rachunek odbiorcy. Transakcja nadal przejdzie jeżeli zawiera literówkę, np. w imieniu i nazwisku bądź w adresie zamieszkania. Natomiast jeżeli wyślemy pieniądze na błędny rachunek, to wtedy zaczynają się kłopoty.

Co jeżeli przelewu nie można cofnąć?

Niektóre banki zastrzegają, że przelewu online z datą bieżącą nie można już cofnąć. W takich przypadkach bank nadawcy kontaktuje się z bankiem odbiorcy i kieruje prośbę o zwrot środków. Jest to jednak prośba i należy się liczyć z tym, że odbiorca może nie wyrazić zgody na zwrot. W takim przypadku pozostaje wszczęcie postępowania sądowego pod zarzutem przywłaszczenia cudzego majątku wobec odbiorcy naszego przelewu.

Jak uniknąć wysłania przelewu na nieprawidłowy rachunek?

Rozwiązanie jest bardzo proste. Należy być ostrożnym. Pamiętajmy, że nie tylko nasza nieuwaga może spowodować wysłanie pieniędzy na niewłaściwe konto Coraz częściej złośliwe oprogramowanie, przez które infekowane są nasze komputery potrafi podmieniać numery kont bankowych podczas ich kopiowania do docelowego serwisu transakcyjnego. Dlatego warto wyposażyć nasz komputer w kompleksowy program zabezpieczający (najlepiej pakiet internet security). W razie pomyłki oczywiście wiedza o tym, jak powinno przebiegać anulowanie przelewu jest bezcenna, jednak po prostu zwykła ludzka ostrożność może oszczędzić nam tych wszystkich niepotrzebnych problemów.

Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *