co polska importuje

Co Polska importuje? Co z polskim eksportem?

Do niedawna PKB naszego kraju był redukowany ze względu m.in. na nadwyżkę importu nad eksportem. Jest to niekorzystna sytuacja, ponieważ w takim przypadku państwo więcej kupuje niż wytwarza. Na ten moment Polska może się pochwalić tym, że więcej towarów eksportuje niż importuje, co ma pozytywny wpływ na gospodarkę kraju. Wielkość importu zależy m.in. od tego co Polska importuje oraz w jakich ilościach. Dziś się temu przyjrzymy.

Czynniki wpływające na to, co Polska importuje

Gdy kraj sprowadza towary z zagranicy, to bardzo często nie ma odpowiednich warunków u siebie, aby te produkty wytworzyć. Może to być związane np. z klimatem, ponieważ Polska nie zawsze nadaje się pod uprawy. Kolejnym powodem, dla którego kraj decyduje się na import może być fakt, iż społeczeństwo potrzebuje więcej danego produktu niż go produkuje, np. ropy naftowej czy samochodów osobowych. Import jest więc nieunikniony i nawet najbardziej rozwinięte kraje na świecie sprowadzają towary z zagranicy.

Co Polska importuje?

Nasz kraj najwięcej importuje ropy naftowej oraz samochodów osobowych wraz z ich częściami. Jest to wartość plasująca w okolicach 15 mld zł. Polska sprowadza również dużo lekarstw, co może być spowodowane tym, iż nasze społeczeństwo od ostatniego czasu starzeje się, przez co znaczna część ludzi w podeszłym wieku wymaga opieki medycznej. W dalszej kolejności nasz kraj sprowadza aparaturę do telefonii, oleje ropy naftowej, maszyny oraz części urządzeń nadawczych. Dane na temat tych towarów pochodzą z  Ministerstwa Rozwoju.

Skąd Polska importuje?

Naszym największym partnerem handlowym zarówno w przypadku eksportu, jak i również importu są Niemcy. Kolejnym ważnym źródłem importu do naszego kraju są Chiny, które mają jednak w nim o połowę mniejszy udział niż Niemcy, wynoszący 11,7%. Na kolejnym miejscu znajduje się kolejno Rosja, Włochy, Francja, Holandia oraz Czechy. Widać więc, że w większości przypadków sprowadzamy towary z krajów Unii Europejskiej.

Jakie nietypowe produkty importujemy?

Chyba najbardziej nietypowym produktem, który Polska decyduje się importować jest tlen. Ma to jednak swoje uzasadnienie, ponieważ, tlen jest kupowany dla potrzeb medycznych. Bardzo dużo Polska sprowadza również papieru toaletowego. Według danych za 2014r. kupiliśmy ten produkt za 171,5 mln zł. Zwierzęta takie jak węże lub produkty pochodzenia zwierzęcego, np. sierść również są chętnie sprowadzane.

Rosnąca tendencja eksportu nad importem może napawać optymizmem. Dzięki temu nasz kraj wydaje się być bardziej rozwinięty, ponieważ ma dzięki temu więcej pieniędzy w swoim budżecie. Nie powinniśmy jednak na siłę ograniczać importu, ponieważ potrzeby naszej gospodarki oraz obywateli muszą być w pełni zaspokajane. Mając wiedzę o tym, co Polska importuje na bieżąco możemy obserwować rozwój naszej gospodarki w wielu dziedzinach.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja nest bank konto osobiste zwroty za płatności kartą lidl biedronka

Teraz więcej! Aż 600 zł po założeniu Nest Konta w Nest Banku + oszczędzaj na 7,1%!

Nest Bank, który w ostatnim czasie powrócił do oferowania premii pieniężnych po założeniu rachunku ma teraz jeszcze lepszą propozycję! Być może to próba pogodzenia Lidla i Biedronki, ponieważ ...
promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 1200 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 10 Średnio: 3.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *