jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego

Jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego? To warto wiedzieć!

Zapewne zdecydowana większość z nas natknęła się na sytuację, w której wymagane było wysłanie skanu dowodu osobistego. Jest to częsta praktyka stosowana m.in. przez banki w celu weryfikacji naszej tożsamości. Dane te co prawda są szyfrowane, jednak pomimo to ich przesyłanie czasem wzbudza obawy odnośnie tego, czy nasze informacje nie zostaną wykorzystane. Można się jednak przed tym ustrzec i nie wymaga to dużego wysiłku. Wiele osób nie wie jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego, dlatego dziś zastanowimy się nad tym problemem.

Niezależnie od tego, czy zakładamy przez internet lokatę bankową lub korzystamy rankingu kont oszczędnościowych – za każdym razem skan dowodu będzie konieczny.

Jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego?

Najczęściej podmiot, który domaga się wysłania skanu dowodu osobistego, nie potrzebuje tak naprawdę wszystkich danych znajdujących się na dowodzie. Ważne jest natomiast, aby było widoczne zdjęcie, imię, nazwisko, adres oraz numer dowodu. Pozostałe dane można zamazać korzystając z programu graficznego. Jednak najbardziej skutecznym sposobem ochrony skanu naszego dowodu osobistego jest umieszczenie napisu zawierającego informację, która wyjaśnia do jakich celów potrzebny jest skan dowodu, np. „skan wyłącznie do weryfikacji tożsamości w x banku”. Oczywiście napis ten nie może zasłaniać wspomnianych wcześniej danych. Dobrym pomysłem może być w tym przypadku ustawienie przezroczystości napisu, aby nie zasłaniał on potrzebnych informacji. Dzięki takiemu działaniu mamy pewność, że skan naszego dowodu osobistego zostanie wykorzystany tylko w jednym konkretnym celu.


Zyskuj SETKI ZŁOTYCH miesięcznie dzięki promocjom bankowym!


Jakie są konsekwencje dostania się dowodu osobistego w niepowołane ręce?

Konsekwencje mogą być bardzo przykre, dlatego ważne jest abyśmy wiedzieli jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego oraz pilnowali fizycznej reprezentacji tego dokumentu. Posiadając nasz dowód tożsamości można m.in. zaciągnąć chwilówki przez Internet, zapłacić za mandat czyimś kosztem, czy popełnić jakieś inne wykroczenie, za które ktoś obcy będzie musiał odpowiedzieć. Wystarczy jedynie chwila naszej nieuwagi i możemy mieć poważne kłopoty.

Czy jest możliwe monitorowanie każdej podejrzanej aktywności?

O fakcie, że ktoś inny przechwycił nasze dane dowiadujemy się bardzo często stosunkowo późno. Może być tak, że pewnego dnia odwiedzi nas komornik, ponieważ zalegaliśmy ze spłatą kredytu, który zaciągnął na nas oszust. Jesteśmy jednak bardzo zdziwieni, ponieważ żadnego kredytu nie zaciągaliśmy i domyślamy się, że zostaliśmy w coś wrobieni. Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji? Rozwiązaniem jest monitorowanie naszych danych w systemie Biura Identyfikacji Kredytowej – BIK. Zadaniem tego systemu jest poinformowanie nas o każdym zapytaniu składanym przez bank. Dzięki temu możemy natychmiast dowiedzieć się o podejrzanej aktywności, co pozwoli nam szybko interweniować sprawie. Aby móc korzystać z BIK musimy posiadać konto premium, jednak jest możliwość skorzystania z 60-dniowej wersji próbnej. Wersja podstawowa premium kosztuje 79zł rocznie. Jest to cena, w zamian której otrzymujemy spokojny sen.

W jakich sytuacjach nie powinniśmy podawać naszych danych?

Coraz częściej zdarzają się też sytuacje, gdzie docierają do nas maile z prośbą o przesłanie skanu dowodu osobistego. Pamiętajmy, że żaden bank, czy jakakolwiek instytucja nie ma prawa nas prosić o to za pośrednictwem drogi mailowej. Jest to wyłudzanie danych, na które część ludzi daje się niestety złapać.

Bezprawne jest również przetrzymywanie naszego dowodu osobistego, np. przez wypożyczalnię na czas wypożyczenia lub przez hotel. Grozi to karą pozbawienia wolności do 1 miesiąca.

Co zrobić w przypadku zgubienia dowodu osobistego?

Gdybyśmy przypadkiem zgubili nasz dowód tożsamości, to powinniśmy natychmiast udać się na policję i poinformować władze o tym fakcie. Innym sposobem jest zastrzeżenie dokumentu w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia od osób, które nie są klientami. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w tym artykule.

Nasz dowód osobisty to bardzo ważny dokument i powinniśmy go pilnować jak oka w głowie. Przestępcy mogą zrobić bardzo wiele z naszymi danymi, a my będziemy tak naprawdę odpowiadać za ich czyny, ponieważ popełnili przestępstwo, powołując się na naszą tożsamość. Właśnie dlatego bardzo ważna jest wiedza o ochronie naszych danych, np. jak zabezpieczyć skan dowodu osobistego.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja karty kredytowej citibank 1200 serwujemy nagrody v2

Rekordowa oferta powraca! Aż 1200 zł po założeniu karty kredytowej Citibank Citi Simplicity + 700 zł po otwarciu DARMOWEGO konta osobistego!

Citibank powrócił ze swoją promocją karty kredytowej w nowej odsłonie. Premia wynosi tym razem 1200 zł i wypłacana jest w gotówce i w bonach – 600 zł w ...
mbank promocja konto dla dziecka 13 17 2024

Zyskaj 140 zł z całkowicie darmowym eKontem możliwości mBank dla osób w wieku 13-17 + 150 zł za polecenie rachunku!

mBank kojarzył mi się zawsze z rachunkiem, który jest jednym w pierwszych wyborów dla osób młodych, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę w bankowością. Nie bez powodu to właśnie ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 9 Średnio: 4.4]

Jeden komentarz

  1. instytucje niby nie powinny nas prosić o skan dowodu osobistego, a przecież BIK przy rejestracji wymaga od nas przesłania tego skanu 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *