ile zarabia sędzia

Ile zarabia sędzia? Czy odprowadza składki?

Często słyszy się, że sędziowie należą do jednej z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Według polskiej Konstytucji warunki pracy i wynagrodzenie mają odpowiadać godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Ale tak naprawdę ile zarabia sędzia?

Ile zarabia sędzia w zależności od zajmowanego stanowiska?

Statystyki pokazują, że polscy sędziowie znajdują się w grupie 10% najlepiej zarabiających Polaków. Sędzia zarabia średnią pensję krajową z II kwartału poprzedniego roku pomnożoną przez mnożnik. Aby jednak dowiedzieć się ile zarabia sędzia, musimy przede wszystkim wiedzieć, że niebagatelne znaczenie dla kwoty jego comiesięcznego wpływu pieniężnego na konto odgrywa sąd, w jakim sprawuje on swój urząd. Okazuje się, że mnożnik jest różny w zależności od typu sądu, w którym sędzia sprawuje urząd. Sąd może być rejonowy, okręgowy lub apelacyjny. Kwota zarobku jest zależna także od zajmowanego stanowiska w danym sądzie. Warto nadmienić, że od pensji sędziego nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że sędziowie zarabiają więcej, nawet jeżeli de facto mają taką samą stawkę brutto jak np. lekarze. Taki system wynagrodzeń powoduje, że sędziowie dopiero zaczynający pracę znajdują się już na szczycie piramidy wynagrodzeń.

Ile zarabia sędzia w sądzie rejonowym, okręgowym oraz apelacyjnym?

Pensja sędziego wzrasta wraz z rangą zajmowanego stanowiska kolejno w sądach rejonowych, okręgowych oraz apelacyjnych. W sądach rejonowych przeciętne wynagrodzenie brutto sędziego wynosi 11 tys. zł, w sądach okręgowych 13,9 tys. zł, a najwyższe stawki odnotowano w sądach apelacyjnych, które wynoszą aż 16,5 tys. zł. Warto zauważyć, że wynagrodzenia w latach 2012-2016 wzrosły nawet o 3,6 tys. zł.

Jakie wynagrodzenie ma sędzia znajdujący się na najwyższym stanowisku?

Na najwyższe wynagrodzenie może liczyć Prezes Sądu Najwyższego, który zarabia 27,7 tys. zł brutto, czyli więcej nawet od głowy państwa. Taka osoba znajduje się w 0,37% najlepiej zarabiających Polaków.

Jakie przywileje ma sędzia?

Za podstawowy przywilej sędziego można uznać fakt, iż od jego wynagrodzenia sędziego nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto w przypadku delegowania sędziego do innej miejscowości, ma on prawo do nieodpłatnego zakwaterowania. Sędziowie mogą także skorzystać z dodatkowego urlopu, który wynosi od 6 do 12 dni, w zależności od stażu pracy. Możliwy jest również płatny urlop w celu poprawy stanu zdrowia. Sędzia ma prawo przejść w stan spoczynku, powszechnie nazywany emeryturą m.in. z powodu wieku lub niezdolności do pracy. Otrzymuje on wtedy 75% wynagrodzenia zasadniczego, dodatek za przepracowane lata na ostatnio zajmowanym stanowisku oraz jednorazową odprawę, której równowartością jest półroczna pensja.

Zawód sędziego jest zdecydowanie opłacalny. Wiąże się on jednak z ogromną odpowiedzialnością, którą rekompensuje wynagrodzenie oraz dodatkowe przywileje.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja nest bank konto osobiste zwroty za płatności kartą lidl biedronka

Teraz więcej! Aż 600 zł po założeniu Nest Konta w Nest Banku + oszczędzaj na 7,1%!

Nest Bank, który w ostatnim czasie powrócił do oferowania premii pieniężnych po założeniu rachunku ma teraz jeszcze lepszą propozycję! Być może to próba pogodzenia Lidla i Biedronki, ponieważ ...
promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 1200 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 3 Średnio: 4.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *