Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Ile zarabia sędzia? Czy odprowadza składki?

Ile zarabia sędzia? Czy odprowadza składki?

ile zarabia sędzia
Oceń tego posta!
[Głosów: 3 Średnio: 4.7]

Często słyszy się, że sędziowie należą do jednej z najlepiej zarabiających grup zawodowych w Polsce. Według polskiej Konstytucji warunki pracy i wynagrodzenie mają odpowiadać godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków. Ale tak naprawdę ile zarabia sędzia?

Ile zarabia sędzia w zależności od zajmowanego stanowiska?

Statystyki pokazują, że polscy sędziowie znajdują się w grupie 10% najlepiej zarabiających Polaków. Sędzia zarabia średnią pensję krajową z II kwartału poprzedniego roku pomnożoną przez mnożnik. Aby jednak dowiedzieć się ile zarabia sędzia, musimy przede wszystkim wiedzieć, że niebagatelne znaczenie dla kwoty jego comiesięcznego wpływu pieniężnego na konto odgrywa sąd, w jakim sprawuje on swój urząd. Okazuje się, że mnożnik jest różny w zależności od typu sądu, w którym sędzia sprawuje urząd. Sąd może być rejonowy, okręgowy lub apelacyjny. Kwota zarobku jest zależna także od zajmowanego stanowiska w danym sądzie. Warto nadmienić, że od pensji sędziego nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Oznacza to, że sędziowie zarabiają więcej, nawet jeżeli de facto mają taką samą stawkę brutto jak np. lekarze. Taki system wynagrodzeń powoduje, że sędziowie dopiero zaczynający pracę znajdują się już na szczycie piramidy wynagrodzeń.

Ile zarabia sędzia w sądzie rejonowym, okręgowym oraz apelacyjnym?

Pensja sędziego wzrasta wraz z rangą zajmowanego stanowiska kolejno w sądach rejonowych, okręgowych oraz apelacyjnych. W sądach rejonowych przeciętne wynagrodzenie brutto sędziego wynosi 11 tys. zł, w sądach okręgowych 13,9 tys. zł, a najwyższe stawki odnotowano w sądach apelacyjnych, które wynoszą aż 16,5 tys. zł. Warto zauważyć, że wynagrodzenia w latach 2012-2016 wzrosły nawet o 3,6 tys. zł.

Jakie wynagrodzenie ma sędzia znajdujący się na najwyższym stanowisku?

Na najwyższe wynagrodzenie może liczyć Prezes Sądu Najwyższego, który zarabia 27,7 tys. zł brutto, czyli więcej nawet od głowy państwa. Taka osoba znajduje się w 0,37% najlepiej zarabiających Polaków.

Jakie przywileje ma sędzia?

Za podstawowy przywilej sędziego można uznać fakt, iż od jego wynagrodzenia sędziego nie odprowadza się składek na ubezpieczenia społeczne. Ponadto w przypadku delegowania sędziego do innej miejscowości, ma on prawo do nieodpłatnego zakwaterowania. Sędziowie mogą także skorzystać z dodatkowego urlopu, który wynosi od 6 do 12 dni, w zależności od stażu pracy. Możliwy jest również płatny urlop w celu poprawy stanu zdrowia. Sędzia ma prawo przejść w stan spoczynku, powszechnie nazywany emeryturą m.in. z powodu wieku lub niezdolności do pracy. Otrzymuje on wtedy 75% wynagrodzenia zasadniczego, dodatek za przepracowane lata na ostatnio zajmowanym stanowisku oraz jednorazową odprawę, której równowartością jest półroczna pensja.

Zawód sędziego jest zdecydowanie opłacalny. Wiąże się on jednak z ogromną odpowiedzialnością, którą rekompensuje wynagrodzenie oraz dodatkowe przywileje.


Ostatnio popularne na blogu:

400 bnp paribas 2

TOP OFERTA: 400zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas!

Lubimy promocje bankowe, a najbardziej takie, które oferują nam wysoką premię w gotówce. Taka właśnie okazja pojawia się obecnie w ofercie BNP Paribas – w prosty sposób możemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
santander 500

WOW! HIT ROKU? 500zł w promocji Santander po założeniu Konta Jakie Chcę!

Takiej promocji Santander w tym roku jeszcze nie było. Mamy okazję w bardzo prosty sposób zyskać 500zł, z czego 350zł w gotówce a kolejne 150zł w formie bonu ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top