Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Płacenie kartą za granicą – czy to się opłaca?

Płacenie kartą za granicą – czy to się opłaca?

płacenie kartą za granicą
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Lato już za nami i wielu z nas skorzystało z upragnionego urlopu, wyjeżdżając za granicę. Taki wyjazd to niemałe przedsięwzięcie – trzeba m.in. zarezerwować hotel, zaplanować sobie pobyt, opłacić transfery itp. Wiele osób reguluje płatności za pomocą karty debetowej. Warto jednak wiedzieć z czym wiąże się płacenie kartą za granicą.

Czy płacenie kartą za granicą się opłaca?

Załóżmy, że pan Marek wraz z rodziną wyjeżdża na upragnione wakacje. Płatności ma zamiar regulować kartą prowadzoną w złotówkach. Płaci więc on za hotel, jedzenie oraz atrakcje turystyczne. Jest jednak nieświadomy tego, że z karty ubywa mu więcej pieniędzy niż myśli ze względu na prowizje za przewalutowanie oraz dodatkowe opłaty. Koszty płatności kartą złotówkową mogą go wynieść nawet 5,9% wartości wykonywanej transakcji. Jest to niemała suma, gdy uświadomimy sobie ile wykonywaliśmy transakcji kartą w czasie pobytu. Jak temu przeciwdziałać?

Karty walutowe oraz wielowalutowe

Rozwiązaniem może być założenie karty walutowej lub wielowalutowej. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że możemy otrzymać kartę prowadzoną w konkretnej walucie, np. w dolarach amerykańskich. Dzięki temu dokonując płatności kartą w USA unikniemy dodatkowych opłat. Jednak gdybyśmy chcieli zapłacić taką kartą w Polsce, to niestety bank pobierze od prowizję za przewalutowanie. Z pomocą w takim przypadku przychodzi do karta wielowalutowa. Możemy płacić nią w wielu krajach, nie martwiąc się o dodatkowe opłaty. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, szczególnie dla osób, które często podróżują. Gdy płacimy kartą wielowalutową, system zwykle sam rozpoznaje, w jakim kraju jesteśmy. Dzięki temu nasz wysiłek ogranicza się jedynie do przyłożenia karty do terminala.

Płacenie kartą za granicą czy może jednak gotówką?

Jak dobrze wiemy, w Polsce nie wszędzie możemy płacić kartą. Podobnie jest za granicą. Powinniśmy więc przed wyjazdem zaopatrzyć się w niewielką ilość lokalnej waluty, aby uniknąć dodatkowego stresu. Możemy co prawda wypłacić gotówkę w bankomacie, jednak bardzo często taka operacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Za wszelką cenę powinniśmy z pewnością unikać wizyt w kantorze na lotnisku. Tamtejsze kursy są bardzo niekorzystne i wykorzystują nieświadomość ludzi na temat lokalnej waluty.

Płacenie kartą za granicą ma niewątpliwie wiele zalet. Nie musimy wypychać naszych kieszeni banknotami, ponieważ wystarczy nam niewielki plastik, by zrealizować płatność. Należy jednak pamiętać, że płacąc kartą złotówkową nie unikniemy prowizji oraz opłat za przewalutowanie, co spowoduje, że niestety wydamy więcej pieniędzy. Wystarczy jednak założyć konto walutowe, by cieszyć się uczciwym kursem przewalutowania (lepszym w niż w polskim kantorze przed wyjazdem) oraz wygodą rozwiązania.

Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top

💥 OSTATNIE CHWILE 💥 REKORDOWE 1200 ZŁ W PROMOCJI CITIBANK!

X