Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Kwota wolna od zajęć komorniczych – ile wynosi i od czego zależy?

Kwota wolna od zajęć komorniczych – ile wynosi i od czego zależy?

kwota wolna od zajęć komorniczych
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Z roku na rok kwota wolna od zajęć komorniczych jest podwyższana, ponieważ wzrasta w Polsce również minimalne wynagrodzenie oraz stawki minimalnej renty i emerytury. Co się jednak stanie z naszymi pieniędzmi, gdy przekroczymy ten pułap?

Czym jest kwota wolna od zajęć komorniczych?

Kwota wolna od zajęć komorniczych charakteryzuje się tym, że nie ma prawa zabrać jej nam komornik, niezależnie od tego ile wynosi nasze zadłużenie. Wspomniana kwota jest zależna od wielu czynników, m.in. od tego czy jesteśmy na emeryturze, jaką mamy podpisaną umowę z zakładem pracy oraz czy otrzymujemy świadczenia socjalne.

Od czego zależy kwota wolna od zajęć komorniczych?

W sytuacji zatrudnienia na pełny etat, komornika obowiązuje limit zajęcia komorniczego, który wynosi 50% otrzymywanej pensji do limitu kwoty (obecnie) 1530zł netto. Gdy pracujemy w niepełnym wymiarze etatu, zajęcie komornicze obejmie proporcjonalnie mniejszą część wynagrodzenia. Świadczenia socjalne, m.in. 500+ oraz alimenty dla dzieci są zwolnione z zajęć komorniczych. Zdarza się jednak, że ludzie tracą również te pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że znajdują się one na zwykłym koncie bankowym. Tymczasem komornik nie ma pojęcia, że pieniądze te pochodzą ze świadczeń socjalnych. Aby temu przeciwdziałać, najlepiej jest założyć osobne konto osobiste, które nie podlega egzekucji komorniczej.

Jeśli pracujemy w oparciu o umowę o dzieło lub umowę zlecenie, to powinniśmy wiedzieć, że zajęcie komornicze może wynosić pełną kwotę dochodów. Jest jednak możliwość, aby przeciwdziałać takiej przykrej sytuacji poprzez wysłanie odpowiedniego pisma do komornika. Musimy w nim udowodnić, że nasze wynagrodzenie jest jedynym źródłem utrzymania.

Ile wynosi kwota wolna od zajęć komorniczych dla emeryta i rencisty?

Kwota wolna od zajęć komorniczych w przypadku emerytów oraz rencistów z tytułu całkowitej niezdolności do pracy jest równa 75% minimalnych świadczeń, czyli obecnie 772,35zł.

Tendencja do wzrostu minimalnego wynagrodzenia oraz emerytur napawa optymizmem. Ze względu na to, że poprawia sytuacja finansowa naszych obywateli, również kwota wolna od zajęć komorniczych jest coraz wyższa. Dzięki temu osoby, których majątek podlega egzekucji komorniczej mogą mieć choć trochę większy komfort finansowy.

Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top