Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Płatności NFC – jak wyglądają i czy są bezpieczne?

Płatności NFC – jak wyglądają i czy są bezpieczne?

płatności nfc
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Patrząc na otaczający nas świat możemy przyznać, że technologia rozwija się w bardzo szybkim tempie. Dowodem tego są m.in. coraz nowocześniejsze smartfony i komputery oraz inne rozwiązania technologiczne. Jeszcze parę lat temu nikt by nawet nie pomyślał, że telefonem będzie można płacić w sklepie. Dziś się to ziściło za sprawą możliwości płatności NFC.

Co to są płatności NFC?

Płatności NFC pozwalają nam zapłacić za zakupy telefonem. Aby taka płatność przebiegła pomyślnie, musimy jedynie przyłożyć telefon do terminala płatniczego. Nie ma nawet konieczności odblokowywania telefonu, jeżeli oczywiście odpowiednio skonfigurujemy wcześniej naszą kartę. Powyżej kwoty 50zł, podobnie jak przy płatności paypass, przy wykonywaniu transakcji zostaniemy poproszeni o podanie kodu PIN do karty.

Telefonem możemy zapłacić wszędzie tam, gdzie dozwolone są płatności kartą zbliżeniową. Możemy więc zapłacić w ten sposób naprawdę w wielu miejscach.

Jak zacząć korzystać z tego rozwiązania?

Aby móc korzystać z płatności NFC musimy mieć telefon wyposażony w antenę NFC, która jest standardem wśród obecnych modeli smartfonów oraz kartę SIM obsługującą NFC. Będziemy też potrzebować aplikacji do płatności zbliżeniowych. Ostatnim krokiem jest konfiguracja karty, czyli przypisanie karty płatniczej, którą będziemy płacić do pobranej aplikacji. Po przeprowadzeniu tej czynności, otrzymamy wirtualną kartę NFC zapisaną na karcie SIM, która posłuży nam do realizacji płatności.

Czy płatności NFC są bezpieczne?

Niektórzy twierdzą, że płatności NFC nie są bezpieczne, jednak specjaliści przekonują, że nie powinniśmy mieć powodów do obaw. Są one szyfrowane i ograniczone zwykle do pięciu operacji. Znacznie bardziej niebezpieczne jest noszenie ze sobą sporej gotówki lub przekazanie recepcjoniście naszej karty kredytowej, który może spisać wszystkie dane.

Przyszłość nowych technologii płatności

Chyba największym minusem płatności NFC jest to, że musimy posiadać specjalną kartę SIM obsługującą NFC. Z tego względu płatności NFC zaczynają powoli odchodzić do lamusa. Zaczynają się pojawiać inne rozwiązania, takie jak płatności HCE, Android Pay oraz Apple Pay. Idea działania jest właściwie taka sama jak w płatnościach NFC, jednak nie jest wymagane od nas posiadanie karty SIM wykorzystującej NFC.

Warto jednak jest zainteresować się tematem NFC, chociażby z tego względu, że w sytuacji zostawienia portfela w domu i zapłacenia za posiłek w restauracji nie narobimy sobie wstydu, tylko wyjmiemy nasz telefon i bez problemu uregulujemy rachunek. Myślę więc, że nawet osoby, które na co dzień płacą kartą kredytową lub debetową, mogą pomyśleć nad rozpoczęciem korzystania także z płatności NFC.


Ostatnio popularne na blogu:

400 bnp paribas 2

TOP OFERTA: 400zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas!

Lubimy promocje bankowe, a najbardziej takie, które oferują nam wysoką premię w gotówce. Taka właśnie okazja pojawia się obecnie w ofercie BNP Paribas – w prosty sposób możemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
santander 500

WOW! HIT ROKU? 500zł w promocji Santander po założeniu Konta Jakie Chcę!

Takiej promocji Santander w tym roku jeszcze nie było. Mamy okazję w bardzo prosty sposób zyskać 500zł, z czego 350zł w gotówce a kolejne 150zł w formie bonu ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top