wiek emerytalny w Polsce

Wiek emerytalny w Polsce – jak wpływa na wysokość emerytury?

1 października 2017r. została wprowadzona reforma dotycząca zmiany wieku emerytalnego. Dotychczas wiek emerytalny w Polsce miał być podwyższany każdego roku o 3 miesiące aż do osiągnięcia 67 dla mężczyzn oraz 65 dla kobiet.

Ile na ten moment wynosi wiek emerytalny w Polsce?

Po przeprowadzeniu wspomnianej reformy Polacy mają prawo skorzystać ze świadczenia emerytalnego w wieku 60 lat w wypadku kobiet oraz 65 lat w wypadku mężczyzn. Pamiętajmy, że pójście na emeryturę jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem. Osoby, które wykazują chęć dalszego kontynuowania swojej kariery zawodowej po przekroczeniu wieku emerytalnego, mają taką możliwość. Emerytury mogą w takiej sytuacji powiększyć się o ok. 8%, ponieważ zostanie zgromadzona większa kwota ze składek emerytalnych oraz obniży się średnia dalszej długości życia. Większość obywateli naszego kraju jest zadowolona ze zmian wprowadzonych przez rząd. Co ciekawe, w chwili przeprowadzenia reformy, z emerytury skorzystali głównie bezrobotni oraz osoby, które mało zarabiają. Warto dodać, że w wypadku osób pracujących, którym brakuje mniej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, obowiązuje okres ochronny. Dzięki niemu pracownika w wieku przedemerytalnym nie można zwolnić, jednak można mu zmienić warunki pracy oraz płacy. Przywilej ten otrzymują osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Jak wypada wiek emerytalny w Polsce na tle pozostałych krajów w Europie?

Polska jest jedynym krajem w Europie, który obniża wiek emerytalny – reszta krajów rozważa podwyższenie go. Nasz zachodni sąsiad, Niemcy, planuje podwyższenie wieku emerytalnego dla obu płci aż do 71 lat.

Od czego zależy wielkość otrzymanej emerytury?

Wielkość emerytury zależy od opłaconych i zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz statystycznego dalszego trwania życia. Warto o tym wiedzieć, ponieważ w przypadku dalszej pracy będziemy otrzymywać więcej pieniędzy po przejściu na emeryturę. Natomiast jeżeli nasza emerytura będzie bardzo niska, to może być nam przyznana emerytura minimalna, która wynosi 1000zł brutto. Aby ją otrzymać, staż ubezpieczeniowy w przypadku kobiet musi wynosić co najmniej 20 lat oraz 25 lat w przypadku mężczyzn. Niska emerytura może grozić osobom bezrobotnym, pracującym na czarno oraz w oparciu o umowę o dzieło.

Co trzeba zrobić, aby przejść na emeryturę?

Według przepisów prawnych, każdy kto chce przejść na emeryturę, musi złożyć wniosek co najmniej miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Doradcy emerytalni w oddziałach ZUS oferują nam pomoc w zakresie podjęcia decyzji o optymalnym momencie przejścia na emeryturę. Mają oni wiedzę na temat czynników, od których zależy wysokość emerytury, a co za tym idzie są w stanie powiedzieć ile będziemy otrzymywać od państwa, gdy podejmiemy decyzję o przejściu na emeryturę.

Wiek emerytalny w Polsce jest stosunkowo niski na tle pozostałych krajów europejskich. Dzięki temu obywatele otrzymują większą swobodę. Pamiętajmy jednak, że dodatkowy rok pracy zwiększa nasze świadczenie emerytalne o ok. 8%. Niski wiek emerytalny w Polsce potrzebny do wypłaty świadczeń doprowadzi najprawdopodobniej do coraz niższych wartości emerytur. Zasady ekonomii są w tym przypadku nieubłagane. W celu polepszenia wartości przyszłej emerytury możemy skorzystać z dedykowanych programów IKE i IKZE. Jeśli nie chcemy korzystać z tego typu zewnętrznych programów, zawsze lepiej jest odkładać na lokacie bankowej niż na koncie osobistym. W ten sposób obronimy nasze pieniądze przed wpływem inflacji oraz pomnożymy nasze oszczędności.

Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *