blokada konta bankowego przez urząd skarbowy

Blokada konta bankowego przez urząd skarbowy teraz jeszcze łatwiejsza!

Blokada konta bankowego przez urząd skarbowy może nastąpić zupełnie bez zapowiedzi. Fiskus ma prawo w uzasadnionych przypadkach zablokować nam dostęp do środków na rachunku bankowym nawet na trzy miesiące.

Kiedy możliwa jest blokada konta bankowego przez urząd skarbowy?

Fiskus może zablokować środki na rachunku bankowym jeśli będzie miał podejrzenia, że dane konto jest wykorzystywane do różnego rodzaju wyłudzeń skarbowych.

W ostatnich miesiącach metody analityczne urzędów skarbowych podległy znacznym zmianom. 30 kwietnia 2018r. weszły w życie przepisy o STIR (system teleinformatyczny do walki z oszustwami podatkowymi). STIR na bieżąco informuje urzędników o podejrzanych operacjach bankowych na naszych rachunkach. System analizuje przepływy środków na kontach i w wypadku wykrycia podejrzenia potencjalnego oszustwa, informację przekazuje do analityka. Weryfikuje on, czy blokada konta bankowego przez urząd skarbowy jest zasadna. Ostateczne postanowienie o zablokowaniu rachunku wydaje szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Jak działa algorytm STIR?

Typowanie podejrzanych rachunków jest w pełni zautomatyzowane za pomocą algorytmu. Analizuje on kryteria geograficzne, ekonomiczne, behawioralne oraz przedmiotowe. Dokładna zasada działania algorytmu nie jest jednak znana.

Na jaki czas fiskus może zablokować środki?

Teoretycznie blokada środków trwa tylko 72 godziny, jednak w praktyce urząd skarbowy może wydłużyć czas jej trwania nawet do 90 dni jeśli uzna, że kwota podejrzewanych nadużyć podatkowych przekracza 10 000 EUR.

Które rachunki podlegają ewentualnej blokadzie?

Blokada konta bankowego przez urząd skarbowy może wystąpić w przypadku rachunków, których jesteśmy zarówno  właścicielem, jak i współwłaścicielem.

Czy od decyzji urzędu skarbowego można się odwołać?

Postanowienie o blokadzie środków na rachunku bankowym podlega zaskarżeniu. Odpowiedź na skargę musimy uzyskać najpóźniej w ciągu 30 dni od złożenia pisma. Tego typu sprawy będą więc z pewnością stanowiły kolejne już obciążenie dla sądów administracyjnych. Konieczność priorytetowego odpowiedzenia na skargi przez sąd spowoduje opóźnienie zwykłych spraw sądowych.

Co ważne, odwołanie od blokady konta bankowego nie wstrzymuje jej wykonania. W przypadku klientów firmowych oprócz blokady rachunku bankowego zostają oni także w zaistniałej sytuacji wykrycia podejrzanych transakcji wykreśleni z rejestru płatników VAT. W ten sposób straci nie tylko firma, ale także kontrahenci, którzy nie będą mogli odliczyć podatku VAT.

Zdaniem wielu prawników nowe przepisy mogą niekorzystnie wpłynąć na uczciwie działające przedsiębiorstwa, które przez przypadek dokonały transakcji z podejrzanymi firmami. To może skłonić przedsiębiorców do rozważań na temat przeniesienia działalności za granicę Polski.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja nest bank konto osobiste zwroty za płatności kartą lidl biedronka

Teraz więcej! Aż 600 zł po założeniu Nest Konta w Nest Banku + oszczędzaj na 7,1%!

Nest Bank, który w ostatnim czasie powrócił do oferowania premii pieniężnych po założeniu rachunku ma teraz jeszcze lepszą propozycję! Być może to próba pogodzenia Lidla i Biedronki, ponieważ ...
promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 1200 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *