mienie ruchome

Mienie ruchome – czy podlega standardowemu ubezpieczeniu?

Wielu użytkowników posiadających ubezpieczenie mieszkania jest przekonanych, że nie musi się przejmować, że ktoś ukradnie z mieszkania ich laptopa. Okazuje się jednak, że laptop to mienie ruchome, a wykupione ubezpieczenie nieruchomości niestety nie zawsze oferuje ochronę mienia ruchomego. W przypadku braku takiego zapisu w umowie ubezpieczeniowej wypłata odszkodowania za skradziony sprzęt jest niemożliwa.

Co to jest mienie ruchome?

Mienie ruchome to przedmioty, które nie wymagają użycia narzędzi w celu przemieszczenia, np. wspomniany laptop, ubrania, książki itp. Mienie stałe to natomiast przedmioty zamontowane na stałe, które wymagają użycia narzędzi w celu przemieszczenia, np. kuchenki, podłogi oraz anteny satelitarne.

Jak wykupić ubezpieczenie od mienia ruchomego?

Ubezpieczenie nieruchomości składa się z umowy podstawowej oraz rozszerzonej. Umowa podstawowa najczęściej obejmuje mury oraz ściany nieruchomości. Umowa rozszerzona chroni nasze mienie ruchome przed pożarem, kradzieżą, powodzią oraz stłuczeniem. Aby skorzystać z umowy rozszerzonej, musimy posiadać również umowę podstawową. Niestety nie będziemy mogli liczyć na jakąkolwiek rekompensatę w przypadku kradzieży mienia ruchomego, gdy mamy z ubezpieczycielem zawartą jedynie umowę podstawową.

Warto wiedzieć, że w większości przypadków ubezpieczenie od mienia ruchomego nie obowiązuje nas, kiedy sprzęt elektroniczny zostanie skradziony poza naszym domem.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia nieruchomości?

Koszt polisy mieszkaniowej zależy od wielu czynników, m.in. od tego na jakim piętrze zlokalizowane jest mieszkanie, ile osób zamieszkuje mieszkanie, w którym roku mieszkanie zostało wybudowane, jaką wartość ma mieszkanie itp. Znacznie podrożyć koszt ubezpieczenie może także zawarcie umowy rozszerzonej. W internecie możemy znaleźć kalkulatory, które pomogą nam oszacować, jakiego rzędu to będzie wydatek.

Jak możemy przyspieszyć wypłatę odszkodowania?

Są pewne sposoby na przyspieszenie procedury wypłaty ubezpieczenia od mienia ruchomego. Warto prowadzić spis inwentarza – w formie fizycznej na kartce lub w formie zdjęć. Spis inwentarza niewątpliwie zyska na wiarygodności, gdy będziemy przechowywać wszelkie dowody zakupu sprzętu. Dzięki temu wartość mienia ruchomego zostanie precyzyjnie odtworzona. W przypadku, gdy ubezpieczamy wyjątkowo cenne ruchomości, to wykaz może wymagać poświadczenia wartości przez rzeczoznawcę.

Mienie ruchome może być zagrożenie utratą w przypadku nieodpowiedniego ubezpieczenia, a to potrafi być bardzo kosztowne. Warto więc wykupić dodatkowe zabezpieczenie, abyśmy nie musieli się martwić, że pewnego dnia ktoś może ukraść nasz wartościowy sprzęt.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 900 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
pekao promocja konto oszczędnościowe 14

Odbierz 200 zł premii po założeniu Konta Przekorzystnego w Pekao SA + 200 zł za konto dla dziecka + 7% na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy!

Nowa edycja promocji Pekao z wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym! Po założeniu Konta Przekorzystnego i spełnieniu bardzo prostych warunków promocji zgarniemy 200 zł w gotówce. Otwierając rachunek w Pekao ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *