Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Mienie ruchome – czy podlega standardowemu ubezpieczeniu?

Mienie ruchome – czy podlega standardowemu ubezpieczeniu?

mienie ruchome
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Wielu użytkowników posiadających ubezpieczenie mieszkania jest przekonanych, że nie musi się przejmować, że ktoś ukradnie z mieszkania ich laptopa. Okazuje się jednak, że laptop to mienie ruchome, a wykupione ubezpieczenie nieruchomości niestety nie zawsze oferuje ochronę mienia ruchomego. W przypadku braku takiego zapisu w umowie ubezpieczeniowej wypłata odszkodowania za skradziony sprzęt jest niemożliwa.

Co to jest mienie ruchome?

Mienie ruchome to przedmioty, które nie wymagają użycia narzędzi w celu przemieszczenia, np. wspomniany laptop, ubrania, książki itp. Mienie stałe to natomiast przedmioty zamontowane na stałe, które wymagają użycia narzędzi w celu przemieszczenia, np. kuchenki, podłogi oraz anteny satelitarne.

Jak wykupić ubezpieczenie od mienia ruchomego?

Ubezpieczenie nieruchomości składa się z umowy podstawowej oraz rozszerzonej. Umowa podstawowa najczęściej obejmuje mury oraz ściany nieruchomości. Umowa rozszerzona chroni nasze mienie ruchome przed pożarem, kradzieżą, powodzią oraz stłuczeniem. Aby skorzystać z umowy rozszerzonej, musimy posiadać również umowę podstawową. Niestety nie będziemy mogli liczyć na jakąkolwiek rekompensatę w przypadku kradzieży mienia ruchomego, gdy mamy z ubezpieczycielem zawartą jedynie umowę podstawową.

Warto wiedzieć, że w większości przypadków ubezpieczenie od mienia ruchomego nie obowiązuje nas, kiedy sprzęt elektroniczny zostanie skradziony poza naszym domem.

Od czego zależy koszt ubezpieczenia nieruchomości?

Koszt polisy mieszkaniowej zależy od wielu czynników, m.in. od tego na jakim piętrze zlokalizowane jest mieszkanie, ile osób zamieszkuje mieszkanie, w którym roku mieszkanie zostało wybudowane, jaką wartość ma mieszkanie itp. Znacznie podrożyć koszt ubezpieczenie może także zawarcie umowy rozszerzonej. W internecie możemy znaleźć kalkulatory, które pomogą nam oszacować, jakiego rzędu to będzie wydatek.

Jak możemy przyspieszyć wypłatę odszkodowania?

Są pewne sposoby na przyspieszenie procedury wypłaty ubezpieczenia od mienia ruchomego. Warto prowadzić spis inwentarza – w formie fizycznej na kartce lub w formie zdjęć. Spis inwentarza niewątpliwie zyska na wiarygodności, gdy będziemy przechowywać wszelkie dowody zakupu sprzętu. Dzięki temu wartość mienia ruchomego zostanie precyzyjnie odtworzona. W przypadku, gdy ubezpieczamy wyjątkowo cenne ruchomości, to wykaz może wymagać poświadczenia wartości przez rzeczoznawcę.

Mienie ruchome może być zagrożenie utratą w przypadku nieodpowiedniego ubezpieczenia, a to potrafi być bardzo kosztowne. Warto więc wykupić dodatkowe zabezpieczenie, abyśmy nie musieli się martwić, że pewnego dnia ktoś może ukraść nasz wartościowy sprzęt.


Ostatnio popularne na blogu:

citibank promocja karty kredytowej 1200 2

Hit Citibank powrócił (ale tylko na chwilę)! 1200 zł w najnowszej promocji karty kredytowej! Krótka karencja i powtórka historycznego REKORDU wysokości premii!

Citibank powrócił na kilka dni (tylko do 16.10.2023) ze swoją rekordową promocją karty kredytowej. Do zgarnięcia jest aż 1200 zł, z czego aż 900 zł w gotówce! Kolejne ...
Mienie ruchome – czy podlega standardowemu ubezpieczeniu?

Rekordowe 500 zł po założeniu Konta Jakże Osobistego Alior Bank + 240 zł zwrotu za płatności mobilne + oszczędzaj na 6,5%!

Alior Bank w swojej nowej edycji promocji Konta Jakże Osobistego podbija stawkę i oferuje jeszcze więcej! Teraz do odebrania jest aż 500 zł premii - całość w gotówce! ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top