wynajem mieszkania podatek

Wynajem mieszkania – ile wynosi podatek i czy zawsze trzeba go płacić?

Podatek od czynności, jaką jest wynajem mieszkania to kwestia, o którą pyta wielu właścicieli lokum, zastanawiając się nad ich wynajmem. Każdy, kto wynajmuje mieszkanie, musi liczyć się z koniecznością uiszczenia odpowiedniego podatku, osiąga bowiem z tego tytułu dochody pasywne.

Coraz więcej jest osób, które decydują się także na kredyt hipoteczny i kupno mieszkania właśnie przeznaczonego pod wynajem – w wielu przypadkach dzieje się tak, że mieszkanie “samo” się spłaca, jednak podatki oczywiście musimy odprowadzać, wynajmując mieszkanie zgodnie z prawem.

Wynajem mieszkania – podatek

Rozliczenie może odbywać się na dwa sposoby:

  • rozliczenie w oparciu o zasady ogólne – kwota podatku obliczana jest w zależności od uzyskanych przez osobę wynajmującą dochodów. W tym wypadku obowiązują dwa progi podatkowe (18% lub 32%),
  • rozliczenie ryczałtem – stawka ryczałtu to 8,5%, podatek w tym przypadku naliczany jest od przychodu, jednak nie mają znaczenia koszty jego uzyskania.

Ryczałt czy podatek – co się bardziej opłaca?

Podatek za wynajem mieszkania należy uiszczać według obranego wcześniej sposobu. W Polsce dominuje rozliczanie się w oparciu o zasady ogólne. Można jednak złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu w odpowiednim Urzędzie Skarbowym i płacić podatek w wysokości 8,5%. Jest on obliczany od całej kwoty czynszu, jaki najemca przekazuje właścicielowi mieszkania. Ryczałt nie oferuje bowiem możliwości obniżenia przychodu o koszty jego uzyskania. Wygodnie jest więc zastrzec w umowie wynajmu, że to najemca ponosi opłaty za media – wtedy właściciel otrzymuje ustaloną, comiesięczną kwotę czynszu i właśnie od tej sumy się rozlicza. Jest ona wtedy odpowiednio niższa (o wartość opłat za media), co skutkuje niższą wartością podatku do zapłacenia.

Obie możliwości opodatkowania (zasady ogólne i ryczałt) warto dokładnie przeanalizować i wykonać stosowane obliczenia, które powinny pokazać, która opcja jest naszym przypadku korzystniejsza.

Jak rozliczyć wynajem mieszkania w Urzędzie Skarbowym?

Wybór formy opodatkowania niesie za sobą także konsekwencje w corocznych rozliczeniach PIT. Wybierając rozliczenie w oparciu o zasady ogólne nie musimy zgłaszać tego Urzędowi Skarbowemu, rozliczamy się do 30 kwietnia kolejnego roku na formularzu PIT-36 lub PIT-37. W przypadku ryczałtu wybór metody należy zgłosić maksymalnie do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu w którym otrzymaliśmy pierwszy dochód z tytułu najmu. Deklarację roczną z tytułu uzyskiwania przychodów należy natomiast składać maksymalnie do 31 dnia stycznia na formularzu PIT-28.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 900 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
pekao promocja konto oszczędnościowe 14

Odbierz 200 zł premii po założeniu Konta Przekorzystnego w Pekao SA + 200 zł za konto dla dziecka + 7% na koncie oszczędnościowym na 5 miesięcy!

Nowa edycja promocji Pekao z wysoko oprocentowanym kontem oszczędnościowym! Po założeniu Konta Przekorzystnego i spełnieniu bardzo prostych warunków promocji zgarniemy 200 zł w gotówce. Otwierając rachunek w Pekao ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *