Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Wynajem mieszkania – ile wynosi podatek i czy zawsze trzeba go płacić?

Wynajem mieszkania – ile wynosi podatek i czy zawsze trzeba go płacić?

wynajem mieszkania podatek
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Podatek od czynności, jaką jest wynajem mieszkania to kwestia, o którą pyta wielu właścicieli lokum, zastanawiając się nad ich wynajmem. Każdy, kto wynajmuje mieszkanie, musi liczyć się z koniecznością uiszczenia odpowiedniego podatku, osiąga bowiem z tego tytułu dochody pasywne.

Coraz więcej jest osób, które decydują się także na kredyt hipoteczny i kupno mieszkania właśnie przeznaczonego pod wynajem – w wielu przypadkach dzieje się tak, że mieszkanie “samo” się spłaca, jednak podatki oczywiście musimy odprowadzać, wynajmując mieszkanie zgodnie z prawem.

Wynajem mieszkania – podatek

Rozliczenie może odbywać się na dwa sposoby:

  • rozliczenie w oparciu o zasady ogólne – kwota podatku obliczana jest w zależności od uzyskanych przez osobę wynajmującą dochodów. W tym wypadku obowiązują dwa progi podatkowe (18% lub 32%),
  • rozliczenie ryczałtem – stawka ryczałtu to 8,5%, podatek w tym przypadku naliczany jest od przychodu, jednak nie mają znaczenia koszty jego uzyskania.

Ryczałt czy podatek – co się bardziej opłaca?

Podatek za wynajem mieszkania należy uiszczać według obranego wcześniej sposobu. W Polsce dominuje rozliczanie się w oparciu o zasady ogólne. Można jednak złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu w odpowiednim Urzędzie Skarbowym i płacić podatek w wysokości 8,5%. Jest on obliczany od całej kwoty czynszu, jaki najemca przekazuje właścicielowi mieszkania. Ryczałt nie oferuje bowiem możliwości obniżenia przychodu o koszty jego uzyskania. Wygodnie jest więc zastrzec w umowie wynajmu, że to najemca ponosi opłaty za media – wtedy właściciel otrzymuje ustaloną, comiesięczną kwotę czynszu i właśnie od tej sumy się rozlicza. Jest ona wtedy odpowiednio niższa (o wartość opłat za media), co skutkuje niższą wartością podatku do zapłacenia.

Obie możliwości opodatkowania (zasady ogólne i ryczałt) warto dokładnie przeanalizować i wykonać stosowane obliczenia, które powinny pokazać, która opcja jest naszym przypadku korzystniejsza.

Jak rozliczyć wynajem mieszkania w Urzędzie Skarbowym?

Wybór formy opodatkowania niesie za sobą także konsekwencje w corocznych rozliczeniach PIT. Wybierając rozliczenie w oparciu o zasady ogólne nie musimy zgłaszać tego Urzędowi Skarbowemu, rozliczamy się do 30 kwietnia kolejnego roku na formularzu PIT-36 lub PIT-37. W przypadku ryczałtu wybór metody należy zgłosić maksymalnie do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu w którym otrzymaliśmy pierwszy dochód z tytułu najmu. Deklarację roczną z tytułu uzyskiwania przychodów należy natomiast składać maksymalnie do 31 dnia stycznia na formularzu PIT-28.


Ostatnio popularne na blogu:

konto 360 200

200zł po założeniu Konta 360 i 2,7% na koncie oszczędnościowym!

200zł premii możemy zyskać w kolejnej edycji promocji Konta 360 w Millennium! Oferta bardzo prosta, do tego w banku, w którym sam mam konto od lat. Premię otrzymamy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
200 pekao

200zł za otwarcie Konta Przekorzystnego PEKAO!

Promocja Konta Przekorzystnego w poprzedniej edycji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zapewne nie inaczej będzie także tym razem! ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top