Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Wynajem mieszkania – ile wynosi podatek i czy zawsze trzeba go płacić?

Wynajem mieszkania – ile wynosi podatek i czy zawsze trzeba go płacić?

wynajem mieszkania podatek
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Podatek od czynności, jaką jest wynajem mieszkania to kwestia, o którą pyta wielu właścicieli lokum, zastanawiając się nad ich wynajmem. Każdy, kto wynajmuje mieszkanie, musi liczyć się z koniecznością uiszczenia odpowiedniego podatku, osiąga bowiem z tego tytułu dochody pasywne.

Coraz więcej jest osób, które decydują się także na kredyt hipoteczny i kupno mieszkania właśnie przeznaczonego pod wynajem – w wielu przypadkach dzieje się tak, że mieszkanie “samo” się spłaca, jednak podatki oczywiście musimy odprowadzać, wynajmując mieszkanie zgodnie z prawem.

Wynajem mieszkania – podatek

Rozliczenie może odbywać się na dwa sposoby:

  • rozliczenie w oparciu o zasady ogólne – kwota podatku obliczana jest w zależności od uzyskanych przez osobę wynajmującą dochodów. W tym wypadku obowiązują dwa progi podatkowe (18% lub 32%),
  • rozliczenie ryczałtem – stawka ryczałtu to 8,5%, podatek w tym przypadku naliczany jest od przychodu, jednak nie mają znaczenia koszty jego uzyskania.

Ryczałt czy podatek – co się bardziej opłaca?

Podatek za wynajem mieszkania należy uiszczać według obranego wcześniej sposobu. W Polsce dominuje rozliczanie się w oparciu o zasady ogólne. Można jednak złożyć oświadczenie o wyborze ryczałtu w odpowiednim Urzędzie Skarbowym i płacić podatek w wysokości 8,5%. Jest on obliczany od całej kwoty czynszu, jaki najemca przekazuje właścicielowi mieszkania. Ryczałt nie oferuje bowiem możliwości obniżenia przychodu o koszty jego uzyskania. Wygodnie jest więc zastrzec w umowie wynajmu, że to najemca ponosi opłaty za media – wtedy właściciel otrzymuje ustaloną, comiesięczną kwotę czynszu i właśnie od tej sumy się rozlicza. Jest ona wtedy odpowiednio niższa (o wartość opłat za media), co skutkuje niższą wartością podatku do zapłacenia.

Obie możliwości opodatkowania (zasady ogólne i ryczałt) warto dokładnie przeanalizować i wykonać stosowane obliczenia, które powinny pokazać, która opcja jest naszym przypadku korzystniejsza.

Jak rozliczyć wynajem mieszkania w Urzędzie Skarbowym?

Wybór formy opodatkowania niesie za sobą także konsekwencje w corocznych rozliczeniach PIT. Wybierając rozliczenie w oparciu o zasady ogólne nie musimy zgłaszać tego Urzędowi Skarbowemu, rozliczamy się do 30 kwietnia kolejnego roku na formularzu PIT-36 lub PIT-37. W przypadku ryczałtu wybór metody należy zgłosić maksymalnie do 20 dnia miesiąca przypadającego po miesiącu w którym otrzymaliśmy pierwszy dochód z tytułu najmu. Deklarację roczną z tytułu uzyskiwania przychodów należy natomiast składać maksymalnie do 31 dnia stycznia na formularzu PIT-28.


Ostatnio popularne na blogu:

citibank promocja karty kredytowej 1200 2

Hit Citibank powrócił (ale tylko na chwilę)! 1200 zł w najnowszej promocji karty kredytowej! Krótka karencja i powtórka historycznego REKORDU wysokości premii!

Citibank powrócił na kilka dni (tylko do 16.10.2023) ze swoją rekordową promocją karty kredytowej. Do zgarnięcia jest aż 1200 zł, z czego aż 900 zł w gotówce! Kolejne ...
Wynajem mieszkania – ile wynosi podatek i czy zawsze trzeba go płacić?

Rekordowe 500 zł po założeniu Konta Jakże Osobistego Alior Bank + 240 zł zwrotu za płatności mobilne + oszczędzaj na 6,5%!

Alior Bank w swojej nowej edycji promocji Konta Jakże Osobistego podbija stawkę i oferuje jeszcze więcej! Teraz do odebrania jest aż 500 zł premii - całość w gotówce! ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top