Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Zaległy abonament RTV – czy przedawnienie jest możliwe?

Zaległy abonament RTV – czy przedawnienie jest możliwe?

zalegly abonament rtv przedawnienie
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Jak wiadomo, nie każdy płaci abonament RTV i tak naprawdę często trudno jest instytucjom rządowym wyegzekwować tę należność. Wielu Polaków nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że za niezapłacony abonament można trafić na listę dłużników i nabawić się sporych nieprzyjemności.

Warto wiedzieć, czy dług za abonament się przedawnia i czy faktycznie zawsze koniecznie należy opłacić zaległe opłaty z tego tytułu.

Kiedy przedawnia się dług za zaległy abonament RTV?

Jak każdy dług, również opłata za abonament może się przedawnić. Bywa, że w pewnym momencie otrzymujemy wezwanie do zapłaty abonamentu za ostatnich kilka lat – warto pamiętać o tym, że zaległy abonament RTV (a dokładniej jego przedawnienie) to kwestia 5 lat. Możemy dostać wezwanie do zapłaty, jednak jesteśmy zobowiązani do zapłaty zobowiązania za ostatnich 5 lat. Wcześniejszy dług tego typu ulega przedawnieniu i użytkownik odbiornika telewizyjnego czy radiowego wcale nie musi go regulować.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Przedawnienie zaległej opłaty za abonament RTV to nie jedyna szansa na uniknięcie opłat. W teorii każda osoba posiadająca zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny powinna opłacać abonament. W praktyce okazuje się jednak, że niektóre z nich są zwolnione z opłat. Za abonament RTV nie muszą płacić osoby które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, inwalidzi wojenni czy wojskowi, a także osoby powyżej 60 roku życia, które są uprawnione do pobierania emerytury o wysokości nieprzekraczającej 50% przeciętnego wynagrodzenia. O umorzenie długu lub rozłożenie go na raty mogą starać się także osoby, które nie posiadają odpowiednich środków do życia lub znalazły się w niekorzystnej sytuacji życiowej. Oczywiście zwolnienie z opłat abonamentowych nie odbywa się automatycznie. Osoby uprawnione muszą przedstawić na poczcie odpowiednie dokumenty, na podstawie których otrzymają specjalne zaświadczenie. W innym przypadku mogą otrzymywać wezwania do zapłaty.

Ile wynosi wysokość abonamentu?

Wysokość abonament RTV może nie jest wygórowana, ale dla wielu gospodarstw domowych mimo wszystko jest sporym obciążeniem. W przypadku płatności za okres 1 miesiąca, za radio należy zapłacić 7,00 zł a za telewizor 22,70 zł. Jeśli jednak właściciel odbiorników chce zapłacić z góry za cały rok, w przypadku radia będzie to opłata w wysokości 84,00 zł a w przypadku telewizora 272,40 zł. Jeśli opłatę uiścimy do 25 stycznia (za cały rok z góry) możemy liczyć na obniżkę abonamentu o 10%.


Ostatnio popularne na blogu:

konto 360 200

200zł po założeniu Konta 360 i 2,7% na koncie oszczędnościowym!

200zł premii możemy zyskać w kolejnej edycji promocji Konta 360 w Millennium! Oferta bardzo prosta, do tego w banku, w którym sam mam konto od lat. Premię otrzymamy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
200 pekao

200zł za otwarcie Konta Przekorzystnego PEKAO!

Promocja Konta Przekorzystnego w poprzedniej edycji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zapewne nie inaczej będzie także tym razem! ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top