zalegly abonament rtv przedawnienie

Zaległy abonament RTV – czy przedawnienie jest możliwe?

Jak wiadomo, nie każdy płaci abonament RTV i tak naprawdę często trudno jest instytucjom rządowym wyegzekwować tę należność. Wielu Polaków nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że za niezapłacony abonament można trafić na listę dłużników i nabawić się sporych nieprzyjemności.

Warto wiedzieć, czy dług za abonament się przedawnia i czy faktycznie zawsze koniecznie należy opłacić zaległe opłaty z tego tytułu.

Kiedy przedawnia się dług za zaległy abonament RTV?

Jak każdy dług, również opłata za abonament może się przedawnić. Bywa, że w pewnym momencie otrzymujemy wezwanie do zapłaty abonamentu za ostatnich kilka lat – warto pamiętać o tym, że zaległy abonament RTV (a dokładniej jego przedawnienie) to kwestia 5 lat. Możemy dostać wezwanie do zapłaty, jednak jesteśmy zobowiązani do zapłaty zobowiązania za ostatnich 5 lat. Wcześniejszy dług tego typu ulega przedawnieniu i użytkownik odbiornika telewizyjnego czy radiowego wcale nie musi go regulować.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Przedawnienie zaległej opłaty za abonament RTV to nie jedyna szansa na uniknięcie opłat. W teorii każda osoba posiadająca zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny powinna opłacać abonament. W praktyce okazuje się jednak, że niektóre z nich są zwolnione z opłat. Za abonament RTV nie muszą płacić osoby które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, inwalidzi wojenni czy wojskowi, a także osoby powyżej 60 roku życia, które są uprawnione do pobierania emerytury o wysokości nieprzekraczającej 50% przeciętnego wynagrodzenia. O umorzenie długu lub rozłożenie go na raty mogą starać się także osoby, które nie posiadają odpowiednich środków do życia lub znalazły się w niekorzystnej sytuacji życiowej. Oczywiście zwolnienie z opłat abonamentowych nie odbywa się automatycznie. Osoby uprawnione muszą przedstawić na poczcie odpowiednie dokumenty, na podstawie których otrzymają specjalne zaświadczenie. W innym przypadku mogą otrzymywać wezwania do zapłaty.

Ile wynosi wysokość abonamentu?

Wysokość abonament RTV może nie jest wygórowana, ale dla wielu gospodarstw domowych mimo wszystko jest sporym obciążeniem. W przypadku płatności za okres 1 miesiąca, za radio należy zapłacić 7,00 zł a za telewizor 22,70 zł. Jeśli jednak właściciel odbiorników chce zapłacić z góry za cały rok, w przypadku radia będzie to opłata w wysokości 84,00 zł a w przypadku telewizora 272,40 zł. Jeśli opłatę uiścimy do 25 stycznia (za cały rok z góry) możemy liczyć na obniżkę abonamentu o 10%.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja karty kredytowej citibank 1200 serwujemy nagrody v2

Rekordowa oferta powraca! Aż 1200 zł po założeniu karty kredytowej Citibank Citi Simplicity + 700 zł po otwarciu DARMOWEGO konta osobistego!

Citibank powrócił ze swoją promocją karty kredytowej w nowej odsłonie. Premia wynosi tym razem 1200 zł i wypłacana jest w gotówce i w bonach – 600 zł w ...
mbank promocja konto dla dziecka 13 17 2024

Zyskaj 140 zł z całkowicie darmowym eKontem możliwości mBank dla osób w wieku 13-17 + 150 zł za polecenie rachunku!

mBank kojarzył mi się zawsze z rachunkiem, który jest jednym w pierwszych wyborów dla osób młodych, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę w bankowością. Nie bez powodu to właśnie ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *