Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Zaległy abonament RTV – czy przedawnienie jest możliwe?

Zaległy abonament RTV – czy przedawnienie jest możliwe?

zalegly abonament rtv przedawnienie
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Jak wiadomo, nie każdy płaci abonament RTV i tak naprawdę często trudno jest instytucjom rządowym wyegzekwować tę należność. Wielu Polaków nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że za niezapłacony abonament można trafić na listę dłużników i nabawić się sporych nieprzyjemności.

Warto wiedzieć, czy dług za abonament się przedawnia i czy faktycznie zawsze koniecznie należy opłacić zaległe opłaty z tego tytułu.

Kiedy przedawnia się dług za zaległy abonament RTV?

Jak każdy dług, również opłata za abonament może się przedawnić. Bywa, że w pewnym momencie otrzymujemy wezwanie do zapłaty abonamentu za ostatnich kilka lat – warto pamiętać o tym, że zaległy abonament RTV (a dokładniej jego przedawnienie) to kwestia 5 lat. Możemy dostać wezwanie do zapłaty, jednak jesteśmy zobowiązani do zapłaty zobowiązania za ostatnich 5 lat. Wcześniejszy dług tego typu ulega przedawnieniu i użytkownik odbiornika telewizyjnego czy radiowego wcale nie musi go regulować.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV?

Przedawnienie zaległej opłaty za abonament RTV to nie jedyna szansa na uniknięcie opłat. W teorii każda osoba posiadająca zarejestrowany odbiornik radiowy lub telewizyjny powinna opłacać abonament. W praktyce okazuje się jednak, że niektóre z nich są zwolnione z opłat. Za abonament RTV nie muszą płacić osoby które ukończyły 75. rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, inwalidzi wojenni czy wojskowi, a także osoby powyżej 60 roku życia, które są uprawnione do pobierania emerytury o wysokości nieprzekraczającej 50% przeciętnego wynagrodzenia. O umorzenie długu lub rozłożenie go na raty mogą starać się także osoby, które nie posiadają odpowiednich środków do życia lub znalazły się w niekorzystnej sytuacji życiowej. Oczywiście zwolnienie z opłat abonamentowych nie odbywa się automatycznie. Osoby uprawnione muszą przedstawić na poczcie odpowiednie dokumenty, na podstawie których otrzymają specjalne zaświadczenie. W innym przypadku mogą otrzymywać wezwania do zapłaty.

Ile wynosi wysokość abonamentu?

Wysokość abonament RTV może nie jest wygórowana, ale dla wielu gospodarstw domowych mimo wszystko jest sporym obciążeniem. W przypadku płatności za okres 1 miesiąca, za radio należy zapłacić 7,00 zł a za telewizor 22,70 zł. Jeśli jednak właściciel odbiorników chce zapłacić z góry za cały rok, w przypadku radia będzie to opłata w wysokości 84,00 zł a w przypadku telewizora 272,40 zł. Jeśli opłatę uiścimy do 25 stycznia (za cały rok z góry) możemy liczyć na obniżkę abonamentu o 10%.


Ostatnio popularne na blogu:

400 bnp paribas 2

TOP OFERTA: 400zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas!

Lubimy promocje bankowe, a najbardziej takie, które oferują nam wysoką premię w gotówce. Taka właśnie okazja pojawia się obecnie w ofercie BNP Paribas – w prosty sposób możemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
santander 500

WOW! HIT ROKU? 500zł w promocji Santander po założeniu Konta Jakie Chcę!

Takiej promocji Santander w tym roku jeszcze nie było. Mamy okazję w bardzo prosty sposób zyskać 500zł, z czego 350zł w gotówce a kolejne 150zł w formie bonu ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top