Ile zarabia radny gminy

Ile zarabia radny gminy, a ile radny powiatu w 2019?   

Zarobki radnych bardzo często budzą ciekawość społeczeństwa. O tym, ile zarabia radny gminy czy powiatu decyduje kilka czynników. Z tego artykułu dowiesz się, ile zarabia radny gminy oraz radny powiatu w 2019.

Dieta, a nie wynagrodzenie

Formalnie pieniądze, które otrzymują radni w zamian za pełnienie swojej funkcji nie są wynagrodzeniem, a dietą będącą rodzajem zwrotu kosztów. Radni ponoszą go ze względu na pełnienie funkcji publicznej. Jest to rekompensata na przykład za utraconą część zarobków.

Ile zarabia radny gminy? Kluczowa kwota bazowa

Wysokość diety radnego ustalana jest w oparciu o kwotę bazową. W 2019 podobnie jak w 2017 i 2018 wynosi ona 1789,42zł. Wysokość miesięcznej diety nie może przekroczyć 1,5- krotności kwoty bazowej. Ile zarabia radny gminy maksymalnie? 2684,13zł – kwota ta dotyczy największych gmin, które są zamieszkiwane przez ponad 100tys. mieszkańców.

Mniejsza gmina to mniejsza dieta

Co ważne, im mniejsza gmina, tym mniejsza także dieta radnego. W gminach zamieszkanych przez 15-100tys. mieszkańców maksymalna dieta radnego gminy to 2013,10zł, a w gminach poniżej 15tys. mieszkańców tylko 1342,07zł. Z pewnością nie są to więc duże kwoty.

Ile zarabia radny powiatu?

Wysokość zarobków radnych powiatu opiera się na analogicznym rozporządzeniu jak w przypadku radnych gmin. W powiatach powyżej 120tys. mieszkańców maksymalna kwota to 2684,13zł, w powiatach o liczbie ludności z przedziału 60-120tys. kwota to 2281,51zł, natomiast w powiatach poniżej 60tys. mieszkańców zarobki w postaci diety nie mogą przekroczyć 1878,89zł.

Nie zawsze pełna kwota

Co warto podkreślić, nie zawsze pełna kwota diety radnego trafia do jego kieszeni. Często bowiem poszczególni radni rozliczani są z obecności na posiedzeniach rady. Chociaż zasadniczo nie mają oni obowiązku uczestnictwa w sesjach i komisjach, to niektóre rady nakładają kary finansowe (określone w odpowiednich statutach) na radnych, którzy według nich są nieobowiązkowi.

Dodatkowe ulgi dla radnych

Oprócz zwrotu kosztów utraconych korzyści w postaci diety radnym przysługują także dodatkowe przywileje. Zwrot kosztów podróży służbowych oraz brak opodatkowania diety do wartości 3000zł miesięcznie to tylko niektóre z nich.

Kadencja radnego i ilość mandatów

Radni są wedle obecnych przepisów wybierani na pięcioletnią kadencję. Osobno wybieramy radnych w gminach, powiatach i sejmikach wojewódzkich. Łącznie do objęcia w wyborach do rad gmin w 2018r. było 39256 mandatów radnego.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja karty kredytowej citibank 1200 serwujemy nagrody v2

Rekordowa oferta powraca! Aż 1200 zł po założeniu karty kredytowej Citibank Citi Simplicity + 700 zł po otwarciu DARMOWEGO konta osobistego!

Citibank powrócił ze swoją promocją karty kredytowej w nowej odsłonie. Premia wynosi tym razem 1200 zł i wypłacana jest w gotówce i w bonach – 600 zł w ...
mbank promocja konto dla dziecka 13 17 2024

Zyskaj 140 zł z całkowicie darmowym eKontem możliwości mBank dla osób w wieku 13-17 + 150 zł za polecenie rachunku!

mBank kojarzył mi się zawsze z rachunkiem, który jest jednym w pierwszych wyborów dla osób młodych, które rozpoczynają dopiero swoją przygodę w bankowością. Nie bez powodu to właśnie ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *