Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Co to jest przelew SORBNET? Kiedy z niego skorzystać?

Co to jest przelew SORBNET? Kiedy z niego skorzystać?

przelew SORBNET
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Banki w Polsce korzystają z kilku typów systemów przelewów. Najbardziej znanym jest rozliczenie w systemie ELIXIR. Zdecydowanie rzadziej spotkać się można z opcją przelew SORBNET.

Co to jest przelew SORBNET?

System SORBNET to najważniejszy w Polsce system płatności. Rozliczane są w nim operacje polityki pieniężnej, transakcje międzybankowe oraz wysokokwotowe zlecenia klientów detalicznych i firm. SORBNET, czyli System Obsługi Rachunków Bankowych został utworzony przez Narodowy Bank Polski już w 1996r. Celem jego stworzenia była obsługa rozliczeń wysokokwotowych pomiędzy bankami w Polsce. Od 2000r. korzystać mogą z niego także klienci prywatni oraz firmy. W 2013r. system SORBNET został zastąpiony przez swoją nowszą wersję – SORBNET 2. W dalszej części artykułu nadal widnieje jednak nazwa SORBNET z uwagi na tego typu nazewnictwo narzucone przez instytucje finansowe.

Jak działa SORBNET?

Standardowy system rozliczeń w Polsce to ELIXIR. Rozliczenia odbywają się w nim w sposób zbiorczy, trzy razy w ciągu dnia (trzy sesje rozliczeniowe). System SORBNET z kolei działa w dni robocze, w sposób ciągły. Środki przelewane za jego pomocą mogą być księgowane nawet w przeciągu kilkunastu minut, podobnie jak w systemie EXPRESS ELIXIR. Warunkiem szybkiego rozliczenia przelewu SORBNET jest zlecenie go maksymalnie do godziny 16:00 (w niektórych bankach jest to wcześniejsza pora). Realizacja przelewów w sposób ciągły oznacza, że rozliczenia dokonywane są na bieżąco. Tym samym nie następuje zbiorcze wysyłanie należności, przelewy poszczególnych odbiorców są wysyłane zupełnie rozdzielnie. Z tego powodu w przypadku przelewów SORBNET często pojawia się dopisek RTGS, co oznacza Real Time Gross Settlement – Rozrachunek brutto w czasie rzeczywistym.

System SORBNET jest obsługiwany przez wiele podmiotów związanych z bankowością. Są to centrale banków komercyjnych, zrzeszenia banków spółdzielczych, instytucje rozliczeniowe (np. Krajowa Izba Rozliczeniowa) czy Narodowy Bank Polski.

System SORBNET – to warto wiedzieć!

Z uwagi na to, że przelewy SORBNET zazwyczaj opiewają na spore kwoty, bank może zdecydować o konieczności dodatkowego potwierdzenia telefonicznego danego przelewu. Zazwyczaj kontakt i akceptacja występuje w ciągu kilku do kilkunastu minut. Trzeba jednak pamiętać, że potencjalnie takie działanie może wydłużyć porę realizacji zlecenia.

Przelew SORBNET możemy wykonać jedynie z datą bieżącą. Nie ma możliwości zaplanowania zlecenia przelewu w systemie bankowym. Co ważne, dla systemu SORBNET nie istnieją górne ograniczenia w kwestii kwotowej.

W przeciwieństwie do systemu EXPRESS ELIXIR, przy korzystaniu z SORBNET w historii operacji nie pojawia się pośrednik jako dostawca usługi. Wpisany jest bezpośrednio odbiorca przelewu. Co ważne, z systemu w większości banków mogą skorzystać tylko klienci, którzy korzystają z tzw. haseł sms. Osoby posiadające karty kodów jednorazowych do potwierdzania transakcji (popularnie nazywane zdrapkami) mogą mieć problem ze zleceniem przelewu SORBNET w swoim banku.

Każdorazowo wysyłając przelew do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie powinniśmy korzystać z SORBNET.

Kiedy trzeba korzystać z systemu SORBNET?

System SORBNET dedykowany jest dla przelewów wysokokwotowych. Jest to system obowiązkowy, zgodnie z polskim prawem, w przypadku zleceń przelania środków na kwotę powyżej 1 mln PLN. Jeśli klient wyrazi taką chęć, może skorzystać z tego systemu do przelania także mniejszej kwoty.

Jakie waluty obsługuje SORBNET?

Standardowo system SORBNET obsługuje tylko przelewy w złotych polskich. Od 2004r. istnieje jednak także system SORBNET-EURO, umożliwiający rozliczenia w walucie euro.

W przypadku chęci przelania większej kwoty w euro możemy także skorzystać z systemu rachunkowego TARGET 2. Z reguły jednak rozwiązaniem szybszym i wygodniejszym będzie zlecenie płatności w systemie SEPA lub SWIFT. Na terenie Europy, z wyłączeniem kilku państw najtańsze i najszybsze będzie skorzystanie z SEPA. W pozostałych przypadkach SWIFT będzie bardziej odpowiedni.

Ile kosztuje przelew SORBNET?

Opłata za wykonanie przelewu SORBNET jest zazwyczaj rzędu kilkudziesięciu złotych. W zależności od tabeli opłat i prowizji danego banku może ona jednak znacznie się wahać.

W przypadku przelewów na kwotę poniżej 1 mln zł opłata może wynieść nawet 50zł. Dla zleceń powyżej 1mln zł opłata z reguły jest stosunkowo niska i wynosi od 5 do 10zł. Oczywiście od tej zasady istnieją wyjątki, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualny cennik usług swojego banku.

W przypadku niektórych kont osobistych przelewy SORBNET mogą być darmowe. Co do zasady jednak dotyczy to w zdecydowanej większości sytuacji, kiedy nasze saldo środków na koncie osobistym bądź firmowym jest znaczne, najczęściej powyżej miliona złotych.

Kiedy korzystanie z systemu SORBNET ma sens?

System SORBNET warto wykorzystać w przypadku konieczności wykonania przelewu wysokokwotowego w złotych polskich. W pozostałych przypadkach powinniśmy rozważyć skorzystanie z systemu ELIXIR, EXPRESS ELIXIR, SEPA lub SWIFT. Banki zalecają korzystanie z systemu SORBNET szczególnie w przypadku transakcji związanych z kupnem domu lub mieszkania.


Ostatnio popularne na blogu:

konto 360 200

200zł po założeniu Konta 360 i 2,7% na koncie oszczędnościowym!

200zł premii możemy zyskać w kolejnej edycji promocji Konta 360 w Millennium! Oferta bardzo prosta, do tego w banku, w którym sam mam konto od lat. Premię otrzymamy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
200 pekao

200zł za otwarcie Konta Przekorzystnego PEKAO!

Promocja Konta Przekorzystnego w poprzedniej edycji cieszyła się sporym zainteresowaniem. Zapewne nie inaczej będzie także tym razem! ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top