Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Co to jest przelew SORBNET? Kiedy z niego skorzystać?

Co to jest przelew SORBNET? Kiedy z niego skorzystać?

przelew SORBNET
Oceń tego posta!
[Głosów: 0 Średnio: 0]

Banki w Polsce korzystają z kilku typów systemów przelewów. Najbardziej znanym jest rozliczenie w systemie ELIXIR. Zdecydowanie rzadziej spotkać się można z opcją przelew SORBNET.

Co to jest przelew SORBNET?

System SORBNET to najważniejszy w Polsce system płatności. Rozliczane są w nim operacje polityki pieniężnej, transakcje międzybankowe oraz wysokokwotowe zlecenia klientów detalicznych i firm. SORBNET, czyli System Obsługi Rachunków Bankowych został utworzony przez Narodowy Bank Polski już w 1996r. Celem jego stworzenia była obsługa rozliczeń wysokokwotowych pomiędzy bankami w Polsce. Od 2000r. korzystać mogą z niego także klienci prywatni oraz firmy. W 2013r. system SORBNET został zastąpiony przez swoją nowszą wersję – SORBNET 2. W dalszej części artykułu nadal widnieje jednak nazwa SORBNET z uwagi na tego typu nazewnictwo narzucone przez instytucje finansowe.

Jak działa SORBNET?

Standardowy system rozliczeń w Polsce to ELIXIR. Rozliczenia odbywają się w nim w sposób zbiorczy, trzy razy w ciągu dnia (trzy sesje rozliczeniowe). System SORBNET z kolei działa w dni robocze, w sposób ciągły. Środki przelewane za jego pomocą mogą być księgowane nawet w przeciągu kilkunastu minut, podobnie jak w systemie EXPRESS ELIXIR. Warunkiem szybkiego rozliczenia przelewu SORBNET jest zlecenie go maksymalnie do godziny 16:00 (w niektórych bankach jest to wcześniejsza pora). Realizacja przelewów w sposób ciągły oznacza, że rozliczenia dokonywane są na bieżąco. Tym samym nie następuje zbiorcze wysyłanie należności, przelewy poszczególnych odbiorców są wysyłane zupełnie rozdzielnie. Z tego powodu w przypadku przelewów SORBNET często pojawia się dopisek RTGS, co oznacza Real Time Gross Settlement – Rozrachunek brutto w czasie rzeczywistym.

System SORBNET jest obsługiwany przez wiele podmiotów związanych z bankowością. Są to centrale banków komercyjnych, zrzeszenia banków spółdzielczych, instytucje rozliczeniowe (np. Krajowa Izba Rozliczeniowa) czy Narodowy Bank Polski.

System SORBNET – to warto wiedzieć!

Z uwagi na to, że przelewy SORBNET zazwyczaj opiewają na spore kwoty, bank może zdecydować o konieczności dodatkowego potwierdzenia telefonicznego danego przelewu. Zazwyczaj kontakt i akceptacja występuje w ciągu kilku do kilkunastu minut. Trzeba jednak pamiętać, że potencjalnie takie działanie może wydłużyć porę realizacji zlecenia.

Przelew SORBNET możemy wykonać jedynie z datą bieżącą. Nie ma możliwości zaplanowania zlecenia przelewu w systemie bankowym. Co ważne, dla systemu SORBNET nie istnieją górne ograniczenia w kwestii kwotowej.

W przeciwieństwie do systemu EXPRESS ELIXIR, przy korzystaniu z SORBNET w historii operacji nie pojawia się pośrednik jako dostawca usługi. Wpisany jest bezpośrednio odbiorca przelewu. Co ważne, z systemu w większości banków mogą skorzystać tylko klienci, którzy korzystają z tzw. haseł sms. Osoby posiadające karty kodów jednorazowych do potwierdzania transakcji (popularnie nazywane zdrapkami) mogą mieć problem ze zleceniem przelewu SORBNET w swoim banku.

Każdorazowo wysyłając przelew do Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie powinniśmy korzystać z SORBNET.

Kiedy trzeba korzystać z systemu SORBNET?

System SORBNET dedykowany jest dla przelewów wysokokwotowych. Jest to system obowiązkowy, zgodnie z polskim prawem, w przypadku zleceń przelania środków na kwotę powyżej 1 mln PLN. Jeśli klient wyrazi taką chęć, może skorzystać z tego systemu do przelania także mniejszej kwoty.

Jakie waluty obsługuje SORBNET?

Standardowo system SORBNET obsługuje tylko przelewy w złotych polskich. Od 2004r. istnieje jednak także system SORBNET-EURO, umożliwiający rozliczenia w walucie euro.

W przypadku chęci przelania większej kwoty w euro możemy także skorzystać z systemu rachunkowego TARGET 2. Z reguły jednak rozwiązaniem szybszym i wygodniejszym będzie zlecenie płatności w systemie SEPA lub SWIFT. Na terenie Europy, z wyłączeniem kilku państw najtańsze i najszybsze będzie skorzystanie z SEPA. W pozostałych przypadkach SWIFT będzie bardziej odpowiedni.

Ile kosztuje przelew SORBNET?

Opłata za wykonanie przelewu SORBNET jest zazwyczaj rzędu kilkudziesięciu złotych. W zależności od tabeli opłat i prowizji danego banku może ona jednak znacznie się wahać.

W przypadku przelewów na kwotę poniżej 1 mln zł opłata może wynieść nawet 50zł. Dla zleceń powyżej 1mln zł opłata z reguły jest stosunkowo niska i wynosi od 5 do 10zł. Oczywiście od tej zasady istnieją wyjątki, dlatego zawsze warto sprawdzić aktualny cennik usług swojego banku.

W przypadku niektórych kont osobistych przelewy SORBNET mogą być darmowe. Co do zasady jednak dotyczy to w zdecydowanej większości sytuacji, kiedy nasze saldo środków na koncie osobistym bądź firmowym jest znaczne, najczęściej powyżej miliona złotych.

Kiedy korzystanie z systemu SORBNET ma sens?

System SORBNET warto wykorzystać w przypadku konieczności wykonania przelewu wysokokwotowego w złotych polskich. W pozostałych przypadkach powinniśmy rozważyć skorzystanie z systemu ELIXIR, EXPRESS ELIXIR, SEPA lub SWIFT. Banki zalecają korzystanie z systemu SORBNET szczególnie w przypadku transakcji związanych z kupnem domu lub mieszkania.


Ostatnio popularne na blogu:

citibank promocja karty kredytowej 1200 2

Hit Citibank powrócił (ale tylko na chwilę)! 1200 zł w najnowszej promocji karty kredytowej! Krótka karencja i powtórka historycznego REKORDU wysokości premii!

Citibank powrócił na kilka dni (tylko do 16.10.2023) ze swoją rekordową promocją karty kredytowej. Do zgarnięcia jest aż 1200 zł, z czego aż 900 zł w gotówce! Kolejne ...
Co to jest przelew SORBNET? Kiedy z niego skorzystać?

Rekordowe 500 zł po założeniu Konta Jakże Osobistego Alior Bank + 240 zł zwrotu za płatności mobilne + oszczędzaj na 6,5%!

Alior Bank w swojej nowej edycji promocji Konta Jakże Osobistego podbija stawkę i oferuje jeszcze więcej! Teraz do odebrania jest aż 500 zł premii - całość w gotówce! ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top