sepa lub swift

SEPA czy SWIFT – który typ przelewu zagranicznego wybrać?

SEPA a może SWIFT – przed takim wyborem możemy stanąć w momencie konieczności zlecenia przelewu zagranicznego. Są to dwa różne systemy, które różnią się pomiędzy sobą zakresem swoich możliwości i wysokością opłat za ich wykonanie.

SEPA czyli Single Euro Payments Area (Jednolity Obszar Płatności w Euro) to system służący do wysyłania przelewów bankowych pomiędzy państwami Unii Europejskiej, a także innymi krajami naszego kontynentu, jak np. Szwajcaria, San Marino czy Andora. Z rejonu europejskiego w tym systemie wyłączonych jest tylko kilka terytoriów zależnych, np. Grenlandia. Opłata za przelew SEPA zazwyczaj wynosi do 10zł.

W systemie SWIFT z kolei pieniądze możemy wysłać także do państw spoza Unii Europejskiej, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Opłaty kształtują się różnie w zależności od banku, rodzaju rachunku oraz wybranego typu opcji kosztowej. W praktyce prowizja za wykonanie przelewu SWIFT wynosi nawet do 300zł.

Wniosek jest prosty – jeśli wysyłamy przelew w granicach Starego Kontynentu, zdecydowanie bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie dla nas wykonanie przelewu w systemie SEPA. W przeciwnym wypadku pozostaje nam SWIFT.

Przelew SEPA – co to jest?

SEPA to typ przelewu funkcjonujący na Starym Kontynencie. Działa on tylko dla waluty euro. Standardowa opłata za taki przelew to zazwyczaj maksymalnie 10zł, jednak banki coraz częściej w swoich ofertach rachunków osobistych i firmowych proponują kilka darmowych przelewów tego typu w miesiącu.

Teoretycznie przelew SEPA możemy wysłać także z konta w walucie innej niż euro. Wtedy jednak musimy liczyć się z opłatą spread. Jest to prowizja bankowa wynikająca z przewalutowania waluty wyjściowej na walutę euro. Banki niestety często narzucają wysokie opłaty tego rodzaju, nawet do wysokości 10% wartości przelewu. Tego typu dodatkowy koszt staje się bardzo znaczący w przypadku przelewów na wyższe kwoty.

Ile trwa realizacja przelewu SEPA?

Standardowo przelewy SEPA są księgowane na wskazanym rachunku bankowym najpóźniej w następnym dniu roboczym (D+1).

W dobie przelewów ekspresowych szczególne znaczenie ma możliwość wykonania przelewu, który odbiorca może otrzymać jeszcze tego samego dnia lub nawet w ciągu kilkunastu minut. Kwestia ta ma szczególne znaczenie w przypadku firm. W takim przypadku warto w swoim banku zapytać o przelew ekspresowy w systemie Target.

Przelew SWIFT – droższy, lecz starszy

W przypadku przelewu SWIFT mamy możliwość wysłania pieniędzy do wielu krajów, również spoza Europy. System ten istnieje na rynku już od 1973r. Organizacją pośredniczącą w wysyłaniu tego typu przelewów jest Society of Worldwide Interbank Financial Telecommunication czyli Stowarzyszenie na Rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Opłaty za wykonanie przelewu SWIFT zazwyczaj są dużo wyższe niż w przypadku SEPA. Wynika to między innymi z tego, że SWIFT nie posiada swojej centrali. Wszystkie operacje w tym systemie wykonywane są przy wykorzystaniu banków pośredniczących.

W przypadku tego typu płatności mamy możliwość wybrania opcji kosztowej, wprost związanej z końcową opłatą za wykonany przez nas przelew. Do dyspozycji mamy:

BEN – koszty pokrywa odbiorca przelewu,

OUR – koszty pokrywa nadawca przelewu,

SHA – koszty są dzielone pomiędzy nadawcę i odbiorcę przelewu (nadawca pokrywa prowizję banku, odbiorca ponosi pozostałe koszty).

W przypadku opcji BEN i SHA opłata za przelew zostanie potrącona z wartości przesyłanej kwoty. Z kolei w przypadku SHA użytkownik poniesie wszystkie konieczne opłaty ze swojego konta bankowego. Tym samym do odbiorcy na konto trafi pełna zlecona kwota przelewu.

Opcja dzielenia kosztów może być dla nas sporym ułatwieniem w realizacji przelewów. Nie mamy konieczności oczekiwania na zwrot części lub całości opłaty za zlecenie dyspozycji w przypadku wybrania odpowiedniego dla nas typu transakcji.

System przelewów SWIFT obejmuje swoim zasięgiem ponad 200 krajów na całym świecie.

SEPA a może SWIFT – który jest szybszy?

Co istotne, w przypadku przelewu SWIFT mamy do wyboru kilka opcji czasu realizacji przelewu. Opcja ekspresowa (D+0) pozwala na otrzymanie przez odbiorcę przelewu tego samego dnia. W warrancie pilnym z kolei (D+1) czas realizacji to jeden dzień do nadaniu dyspozycji. Standardowa opcja (D+2) pozwala pojawienie się pieniędzy w banku odbiorcy dwa dni po zleceniu przelewu. Oczywiście opcja pilna i ekspresowa wiążą się koniecznością poniesienia dodatkowych opłat. Jeśli nie zależy nam na czasie, warto wybrać standardowy typ przelewu. Pamiętajmy, że każdorazowo w zdecydowanej większości przypadków mówimy o perspektywie dnia roboczego, a nie dnia kalendarzowego. Oznacza to, że jeśli zlecimy przelew w piątek wieczorem, procedura jego wysyłania rozpocznie się dopiero w poniedziałek rano. Z tego względu w momencie wysyłania przelewu warto dokładnie przemyśleć, który typ powinniśmy wybrać w naszym przypadku.

Ile kosztuje przelew SWIFT?

Opłata za wykonanie przelewu SWIFT może kształtować się bardzo różnie, jednak zazwyczaj oscyluje w granicach około 0,5% wartości transakcji. Przy wyższych kwotach może to być całkiem pokaźna prowizja, rzędu kilkuset złotych.

W jaki sposób zlecamy przelew zagraniczny?

Zlecenie przelewu SEPA lub SWIFT przebiega w bardzo prosty sposób, podobnie do standardowych operacji na koncie. Aby zlecić przelew SEPA, wystarczy wybrać rodzaj przelewu oraz kraj odbiorcy, a następnie wykonać wszystkie standardowe operacje, jak w przypadku najzwyczajniejszego przelewu bankowego. Konieczny będzie oczywiście numer rachunku oraz podstawowe dane dotyczące kwoty przelewu oraz personaliów odbiorcy.

Jakie dane trzeba dodatkowo posiadać w przypadku przelewu SWIFT?

Z kolei w przypadku przelewu SWIFT, dodatkowo musimy przygotować numer IBAN, kod BIC (oznaczający kraj odbiorcy) oraz walutę przelewu. Konieczne będzie także wybranie opcji kosztowej spośród typów: BEN, OUR, SHA. W przypadku wysyłania przelewy SWIFT do niektórych krajów konieczne będzie podanie jeszcze dodatkowych informacji, np. w przypadku Stanów Zjednoczonych wartości routing number, czyli numeru identyfikującego bank.

SEPA lub SWIFT – kiedy wybrać dany typ przelewu?

Jeśli przelew wykonujemy na terenie Europy, wybór jest bardzo prosty – trzeba wykorzystać system SEPA. Jest on szybki oraz dużo tańszy niż SWIFT. Z Kolei w przypadku konieczności wysłania pieniędzy poza Europę, powinniśmy skorzystać z opcji SWIFT.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku przelewu SEPA najkorzystniej kosztowo będzie nam wysłać go z rachunku bankowego prowadzonego w walucie euro. Nie poniesiemy wtedy niejednokrotnie sowitych opłat związanych ze spreadem. Koszty przelewu SEPA są często wielokrotnie niższe niż w przypadku SWIFT.

W opcji SWIFT mamy do wyboru wiele walut. W tym przypadku kwestia opłat spread traci na znaczeniu. Wzrastają natomiast koszty samej obsługi przelewu między innymi w związku z koniecznością zapłaty prowizji dla banków pośredniczących. Szczegółowe dane na temat kosztów realizacji przelewów znajdziemy w tabeli opłat i prowizji naszego banku.

Być może w niedalekiej przyszłości powstanie kolejny system przelewów zagranicznych, który będzie tańszy i szybszy od wspomnianych w tym artykule. Już teraz na rynku pojawia się wiele projektów, które mają na calu wykorzystanie pewnego rodzaju luki na rynku poprzez zaoferowanie innowacyjnych rozwiązań dla opcji płatności i przelewów za granicą.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja bnp paribas konto osobiste giga premia

Giga premia! Zyskaj aż 600 zł po otwarciu konta osobistego w BNP Paribas!

Najnowsza oferta od BNP Paribas: „Giga premia”! Tym razem otrzymamy łącznie 600 zł, z czego aż 520 zł w gotówce oraz 80 zł w bonach do Żabki po ...
santander konto dla dziecka promocja 2024 150

Teraz więcej! 150 zł za konto dla dziecka 7-17 lat + 500 zł dla dorosłego w Santander Bank Polska!

Santander wznowił ofertę promocyjną kont dla dzieci, podwyższając bonus względem poprzedniej edycji oferty! Teraz oferuje premię za konto dla dziecka w wieku 7-17 lat w wysokości 150 zł ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *