Jak zamknąć konto bankowe

Jak zamknąć konto bankowe? Zobacz poradnik

Zamknięcie konta bankowego z pewnością jest nieco trudniejsze niż jego otwarcie. Czasami jesteśmy zmuszeni zdecydować się na taki ruch ze względu na zbyt wysokie opłaty za prowadzenie rachunku lub użytkowanie karty.

Oferta banków konkurencji też może kusić i namawiać nas do zmiany swojego rachunku na całkowicie darmowy, często także z atrakcyjnym oprocentowaniem konta oszczędnościowego i premią na start lub za spełnienie warunków promocji.

Wypowiedzenie umowy konta bankowego to chleb powszedni dla osób, które aktywnie korzystają z różnych promocji bankowych na tym portalu. Sam wielokrotnie zamykałem konta w różnych bankach, by za określony w regulaminie banku czas stać się znów nowym klientem. Niestety banki zdecydowanie lepiej traktują klientów nowych niż takich, którzy są z nimi od lat. Oczywiście od tej reguły zdarzają się wyjątki, jednak generalnie sytuacja wygląda właśnie w opisany wcześniej sposób.

Jak zamknąć konto w banku? – sposoby

Wypowiedzenie umowy konta bankowego w oddziale banku

Podstawową i najpewniejszą metodą wypowiedzenia umowy rachunku bankowego jest wizyta w oddziale banku.  Niestety wiąże się to z koniecznością wybrania się osobiście do placówki, oczekiwania na obsłużenie przez pracownika oraz zazwyczaj kilkunastominutową procedurą.

Wypowiedzenie umowy konta wysłane mailem

Część banków respektuje także wypowiedzenia umowy wysyłane mailem z własnoręcznym podpisem (skan). Tutaj mały haczyk – jeśli korzystaliśmy z możliwości, jakie daje konto bankowe przez internet bez kuriera, czyli innymi słowy rachunek otwieraliśmy za pomocą przelewu weryfikacyjnego lub selfie, bank w swojej bazie nie posiada naszego wzoru podpisu. Jeśli w trakcie użytkowania konta wybraliśmy się do oddziału, wzór podpisu został najprawdopodobniej uzupełniony. Jednak w zdecydowanej większości przypadków bank nie będzie posiadał naszego podpisu, w związku z czym zamknięcie konta otwieranego przy pomocy przelewu weryfikacyjnego z użyciem skanu wysyłanego drogą mailową nie będzie możliwe.

Zamknięcie umowy rachunku przez bankowość internetową

Opcja rzadko spotykana, ale także zdarzyło mi się z niej skorzystać. Wiadomość o chęci wypowiedzenia umowy rachunku wysyłamy w takim przypadku bezpośrednio przez system bankowości elektronicznej w zakładce „kontakt” lub z odpowiedniej zakładki w menu. Jest to metoda bardzo szybka i wygodna, jednak dość rzadko spotykana.

Wypowiedzenie umowy przez infolinię

Część banków oferuje także opcję wypowiedzenia umowy rachunku poprzez telefon na infolinię banku. Konsultant przeprowadzi nas wygodnie przez cały proces zamknięcia umowy rachunku. W największych bankach działających w Polsce infolinie dostępne są przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Zwiększa to komfort i zapobiega przez odkładaniem decyzji o likwidacji rachunku bankowego na późniejszy termin.

Która metoda zadziała w moim przypadku?

Każdorazowo przed podjęciem procedury zamknięcia konta najlepiej jest skontaktować się z infolinią naszego banku w celu ustalenia możliwych sposobów zamknięcia rachunku.

Okres wypowiedzenia umowy konta bankowego

Pamiętajmy, że standardowy okres wypowiedzenia umowy rachunku bankowego wynosi 30 dni. Oznacza to, że formalnie rachunek zostanie zamknięty po 30 dniach od złożenia dyspozycji jego zamknięcia.

Czy zamknięcie konta jest płatne?

W zdecydowanej większości przypadków zamknięcie konta bankowego jest standardową procedurą, która jest całkowicie bezpłatna. Istnieją jednak jednostkowe przypadki, w których pobierana jest opłata za zamknięcie rachunku.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja nest bank konto osobiste zwroty za płatności kartą lidl biedronka

Teraz więcej! Aż 600 zł po założeniu Nest Konta w Nest Banku + oszczędzaj na 7,1%!

Nest Bank, który w ostatnim czasie powrócił do oferowania premii pieniężnych po założeniu rachunku ma teraz jeszcze lepszą propozycję! Być może to próba pogodzenia Lidla i Biedronki, ponieważ ...
promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 1200 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *