konto bankowe dla młodzieży

Konto bankowe dla młodzieży – jak je założyć?

Konto bankowe dla młodzieży to dla nastolatka jeden z ważniejszych kroków w stronę dorosłości. Posiadanie rachunku daje dużo możliwości. Wiele osób dorosłych nie wyobraża sobie funkcjonowania na co dzień bez niego. Dlaczego nie dać takiej możliwości także swoim dzieciom?

Za jego pomocą rachunku bankowego młodzi ludzie mogą podobnie operować swoim kontem, jednak z pewnymi ograniczeniami. Dziś przyjrzymy się czym jest konto bankowe dla młodzieży i czym się różni od konta dla osób dorosłych.

Świadomość finansowa nastolatków

Budowanie odpowiedzialności za swoje finanse już u kilkunastoletnich dzieci jest istotne. Ich odpowiednio wczesna edukacja finansowa zazwyczaj przekłada się na rozsądniejsze dysponowanie przez nich pieniędzmi w dorosłym życiu.

Czym jest konto bankowe dla młodzieży?

Kontem bankowym dla młodzieży określa się konto osobiste, które mogą założyć osoby w wieku od 13. do 18. roku życia. Młode osoby w wieku 13 lat mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych, jednak pozwala ona na gromadzenie pieniędzy na koncie osobistym. Banki stale zabiegają o pozyskanie młodych klientów, dzięki czemu nastolatkowie mogą liczyć na atrakcyjne oferty od banku, np. brak opłat za konto czy programy rabatowe. Młode osoby nie mają jednak pełnej kontroli nad swoim kontem z powodu nieosiągnięcia dojrzałości. Nadzór nad ich rachunkiem sprawuje rodzic. Może on w każdej chwili wejść na konto i dokonać weryfikacji stanu finansów swojej pociechy. Pełnomocnik ma również możliwość zarządzania rachunkiem nastolatka, dzięki czemu może m.in. zablokować wypłaty z konta lub zmienić dzienne limity wypłat z bankomatów.

Jak założyć konto bankowe dla młodzieży?

Konto bankowe dla młodzieży w większości przypadków należy założyć w placówce banku. Zdarza się jednak, że wizyta w banku nie jest konieczna i konto można założyć, nie wychodząc z domu. Wniosek o konto dla młodych możemy złożyć wtedy przez internet, a następnie czekamy na kuriera, który przywiezie umowę.

Do podpisania umowy konieczna jest obecność dziecka, które wyraża chęć założenia konta oraz opiekuna dziecka – rodzica. Warto wspomnieć, że do podpisania umowy nastolatek musi mieć przy sobie jeden z dokumentów tożsamości, tj. legitymację szkolną, dowód osobisty lub paszport. Co ciekawe, aby dwoje rodziców miało dostęp do konta nastolatka, potrzebny jest w tym celu podpis dziecka.

Możliwości wynikające z posiada konta bankowego przez nastolatka

Posiadając konto bankowe dla młodzieży, nastolatek może korzystać z bankowości mobilnej oraz internetowej, wpłacać oraz wypłacać środki z konta, dokonywać płatności za pomocą urządzeń mobilnych oraz wykonywać przelewy. Dzięki temu może on zaprzestać noszenia gotówki i dokonywać płatności za pomocą karty. Jest to doskonały wstęp do zarządzania jego domowym budżetem w dorosłym życiu.

Konto bankowe dla młodzieży po osiągnięciu pełnoletności

W przypadku osiągnięcia pełnoletności przez dziecko, banki stosują różne praktyki. Zdarza się, że po przekroczeniu 18. roku życia nastolatek ma obowiązek zgłoszenia tego faktu bankowi oraz poinformowania o decyzji dotyczącej zmiany lub zamknięcia rachunku bankowego. Zdarza się, że gdy klient jest już dorosły, rodzic ma nadal możliwość nadzoru nad kontem dziecka. Aby w pełni samodzielnie zarządzać swoim rachunkiem, nastolatek powinien po osiągnięciu 18. roku życia wypowiedzieć pełnomocnictwo.

Czy warto założyć konto bankowe dla młodzieży?

Dzięki posiadaniu konta osobistego, nastolatek nie musi nosić przy sobie gotówki, a za wszelkie płatności będzie płacić bezpiecznie i wygodnie. Fakt, iż rodzic ma możliwość nadzorowania wydatków dziecka sprawia, że pociecha może zmienić swoje podejście do pieniądza i traktować go z większym szacunkiem, co bez wątpienia będzie miało pozytywne skutki w przyszłości.


Ostatnio popularne na blogu:

promocja nest bank konto osobiste zwroty za płatności kartą lidl biedronka

Teraz więcej! Aż 600 zł po założeniu Nest Konta w Nest Banku + oszczędzaj na 7,1%!

Nest Bank, który w ostatnim czasie powrócił do oferowania premii pieniężnych po założeniu rachunku ma teraz jeszcze lepszą propozycję! Być może to próba pogodzenia Lidla i Biedronki, ponieważ ...
promocja citikonto citibank konto oszczędnościowe 7.1

300 zł premii po założeniu CitiKonta oraz 7,2% do 100.000 zł na koncie oszczędnościowym + 1200 zł po założeniu karty kredytowej!

Nowa oferta konta osobistego Citibank. To wyjątkowa edycja, bo prócz premii pieniężnej 300 zł możesz wziąć udział w specjalnej ofercie promocyjnego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, zakładanym wraz z ...
Oceń tego posta!
[Głosów: 2 Średnio: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *