Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Ile kosztuje przelew natychmiastowy? Jak go zrobić?

Ile kosztuje przelew natychmiastowy? Jak go zrobić?

ile kosztuje przelew natychmiastowy
Oceń tego posta!
[Głosów: 1 Średnio: 5]

W ostatnim czasie przelewy są jedną z dominujących form płatności. Swoją popularność zyskały m.in. dzięki wygodzie oraz bezpieczeństwu transakcji.

Standardowy czas dotarcia przelewu od nadawcy do odbiorcy to jeden dzień roboczy.

Jeśli w ciągu danego dnia roboczego wyślemy przelew odpowiednio wcześniej, najprawdopodobniej odbiorca dostanie go jeszcze w tym samym dniu roboczym.

Czasami jednak zależy nam na tym, aby pieniądze dotarły na konto szybciej. Z pomocą przychodzi wtedy usługa przelewu natychmiastowego. Najczęściej musimy za niego niestety zapłacić, a to ile kosztuje przelew natychmiastowy zależy od wielu czynników.

Czym jest przelew natychmiastowy?

Przelewem natychmiastowym nazywamy typ przelewu, dzięki któremu pieniądze mogą trafić do odbiorcy nawet w przeciągu kilku do kilkunastu minut. Aktualnie w Polsce możemy nadać przelew natychmiastowy za pośrednictwem dwóch systemów: Express Elixir obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową oraz BlueCash, za który odpowiada prywatna spółka Blue Media.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy?

Najczęściej za przelew natychmiastowy musimy zapłacić około 5 zł. Czasami banki umożliwiają wykonanie kilku przelewów natychmiastowych za darmo w przeciągu miesiąca. Najbardziej korzystną ofertę dla klientów, którzy często wysyłają przelewy natychmiastowe ma Santander Bank Polska (tutaj założyć konto osobiste w Santander). Klienci tego banku mogą dokonywać tych płatności bez jakichkolwiek opłat.

Ile kosztuje przelew natychmiastowy dla firm?

Co jednak jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą? W tym przypadku koszty przelewów natychmiastowych są często większe. Zwykle wahają się od 5 do 15 zł za pojedynczą płatność.

Bezpłatny przelew natychmiastowy – to możliwe

Zdecydowanie korzystniej wygląda sytuacja, gdy odbiorca i nadawca są klientami tego samego banku. Wtedy przelew natychmiastowy jest darmowy! W zdecydowanej większości przypadków (często z wyłączeniem godzin późnowieczornych i nocnych) przelew dotrze do odbiorcy od razu, bez konieczności ponoszenia przez nas żadnych dodatkowych kosztów! Nadajemy go jako zwykły przelew. Bank rozpoznając numer konta odbiorcy i ustalając tym samym, iż posiada on rachunek w tym samym banku co my, transferuje od razu do niego środki.

Czy w każdym banku możemy zrobić przelew natychmiastowy?

Chociaż przelewy natychmiastowe stają się standardem, to jednak wciąż możemy znaleźć banki, które nie oferują takiej usługi. Taki stan rzeczy powinien zmienić się w najbliższej przyszłości, jednak powinniśmy mieć na uwadze, że nie w każdym banku możemy obecnie zrobić przelew natychmiastowy.

Co jeżeli nasz bank nie oferuje przelewu natychmiastowego?

Okazuje się, że nawet jeżeli jesteśmy klientami banku, który nie oferuje przelewów natychmiastowych, to wciąż możemy szybko przelać pieniądze. Takie usługi oferuje wcześniej wspomniany system Blue Media. To, ile kosztuje przelew natychmiastowy w tym systemie zależy od kwoty jaką chcemy przelać. Za każde rozpoczęte 5 tys. zł koszt wynosi 5 zł.

Czy warto korzystać z przelewów natychmiastowych?

Przelewy natychmiastowe ułatwiają codzienne życie. Dzięki nim możemy być przekonani, że pieniądze w szybki sposób trafią do odbiorcy. Warto jednak porównać koszty przelewów natychmiastowych w różnych systemach i bankach, aby wybrać najlepszą dla nas opcję. Być może okaże się, że warto zmienić swoje konto osobiste na takie, które będzie oferowało bardziej atrakcyjne warunki użytkowania, także w aspekcie przelewów natychmiastowych.


Ostatnio popularne na blogu:

400 bnp paribas 2

TOP OFERTA: 400zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas!

Lubimy promocje bankowe, a najbardziej takie, które oferują nam wysoką premię w gotówce. Taka właśnie okazja pojawia się obecnie w ofercie BNP Paribas – w prosty sposób możemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
santander 500

WOW! HIT ROKU? 500zł w promocji Santander po założeniu Konta Jakie Chcę!

Takiej promocji Santander w tym roku jeszcze nie było. Mamy okazję w bardzo prosty sposób zyskać 500zł, z czego 350zł w gotówce a kolejne 150zł w formie bonu ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top