Jesteś tutaj
Główna > Konta oszczędnościowe > Jak działa konto oszczędnościowe? Czy warto je założyć?

Jak działa konto oszczędnościowe? Czy warto je założyć?

jak działa konto oszczędnościowe
Oceń tego posta!
[Głosów: 2 Średnio: 5]

Gromadząc oszczędności warto zadbać o to, aby ich realna wartość ulegała systematycznemu zwiększeniu. W tym celu możemy spróbować podjąć ryzyko inwestycyjne (np. kupno nieruchomości na wynajem) lub skorzystać z bezpieczniejszych, lecz mniej lukratywnych rozwiązań jak np. rachunek oszczędnościowy.

Zanim jednak zdecydujemy się na jego założenie, warto wiedzieć, co to jest i w jaki sposób funkcjonuje konto oszczędnościowe.

Jak działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe działa na podobnych zasadach jak konto osobiste. Znaczną różnicą jednak jest to, iż jest ono oprocentowane. Oznacza to, że od środków zgromadzonych na koncie, naliczane są odsetki. Następnie otrzymane w danym miesiącu odsetki dopisywane są do salda na naszym koncie oszczędnościowym.

Warto dodać, że w przypadku upadłości banku, środki zgromadzone na koncie oszczędnościowym są zwracane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Mamy tym samym pewność wypłaty wypracowanych odsetek przez bank.

Jakie są wady konta oszczędnościowego?

Główną wadą konta oszczędnościowego jest przeciętne oprocentowanie. Jest ono zwykle mniejsze od lokat, chociaż zdarzają się wyjątki od tej reguły.

Co ciekawe, oprocentowanie na niektórych kontach oszczędnościowych może być zależne od ilości środków, jakie posiadamy na koncie. Ponadto, z uwagi na zmiany zachodzące na rynku, oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym również może ulec zmianie w najbliższym czasie.

Osoby, które wiedzą jak działa konto oszczędnościowe, mają świadomość, że tego typu rachunek pozwala na wypłatę środków pod warunkiem, że nie przekroczono limitu wypłat w miesiącu. W przeciwnym wypadku musimy niestety za taką operację zapłacić. Zwykle jest to koszt od 7 do 10zł za wypłatę. Zazwyczaj banki oferują jedną bezpłatną wypłatę z konta oszczędnościowego w miesiącu.

W przeciwieństwie do lokat, mamy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie oszczędnościowym, ponieważ w dowolnym momencie możemy wypłacić środki bez straty wypracowanych w danym okresie odsetek. Takie rozwiązanie może okazać się wadą, jeżeli jesteśmy osobą, która w stosunkowo łatwy sposób ulega pokusom i impulsywnym decyzjom, przez co będziemy często wypłacać środki z konta, zamiast je gromadzić.

Czym się kierować przy wyborze konta oszczędnościowego?

Głównym faktorem, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na rachunek oszczędnościowy jest oprocentowanie. Okazuje się, że może się ono znacznie różnić w zależności od banku. Zdarza się również, że banki oferują dodatkowe oprocentowanie względem bazowego po spełnieniu określonych warunków. W takim przypadku należy zapoznać się z regulaminem danej promocji.

Wybierając konto oszczędnościowe, należy wziąć pod uwagę liczbę bezpłatnych wypłat w miesiącu oraz opłaty za  jego prowadzenie. Zdarza się także coraz częściej, że banki oferują konto oszczędnościowe pod warunkiem założenia konta osobistego.

Warto zwrócić uwagę na powtarzające się promocje kont oszczędnościowych w różnych bankach. Pamiętajmy także, że alternatywnie dla konta oszczędnościowego możemy założyć także lokatę bankową bez konta.

Czy powinniśmy się zdecydować na konto oszczędnościowe?

Wiemy już jak działa konto oszczędnościowe. Powstaje zatem pytanie czy warto się nim zainteresować. W sytuacji, gdy zależy nam na bezpieczeństwie oraz chcemy mieć swobodny dostęp do środków na rachunku, konto oszczędnościowe może być dla nas dobrym rozwiązaniem. Jest to bezpieczny sposób na oszczędzanie, jednak nieprzynoszący wysokich zysków jak np. wynajem nieruchomości w dobrych lokalizacjach.

Ile realnie zyskamy?

Można spotkać się z opinią, iż nie opłaca się oszczędzać na kontach oszczędnościowych, ponieważ inflacja i tak „zżera” nasze odsetki. Inflacja, czyli spadek wartości pieniądza, w ostatnich latach w Polsce przybiera na sile. Warto zaznaczyć, iż realny zysk z konta oszczędnościowego to różnica pomiędzy poziomem inflacji a oprocentowaniem rachunku. Rzeczywiście, po wykonaniu tego działania realny zysk będzie stosunkowo niewielki. Pamiętajmy jednak, iż trzymając pieniądze w tzw. „skarpecie” czy też na nieoprocentowanym koncie osobistym nasze środki będą realnie tracić na wartości, przez co w kolejnych miesiącach i latach będziemy mogli za nie kupić coraz mniej. Trzymanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym chroni nas więc przed szkodliwym wpływem inflacji, zachowując wartość naszych środków i pozwalając przy tym na niewielki zysk.


Ostatnio popularne na blogu:

millennium konto firmowe - promocja rankomat 2

Ponad 3000 zł i darmowe konto firmowe Mój Biznes od Banku Millennium! Ostatnie dni promocji!

Bank Millennium ostro walczy o klientów firmowych - a my możemy na tym tylko skorzystać! Obecna edycja promocji jest wyjątkowa, ponieważ oprócz premii od Millennium zgarniemy bardzo łatwą ...
Jak działa konto oszczędnościowe? Czy warto je założyć?

Znów dostępny! Zegarek Garmin o wartości 700 zł po założeniu karty kredytowej Citibank! Proste warunki!

Hit ostatnich miesięcy powrócił! Citibank oferuje po założeniu karty kredytowej zegarek Garmin Venu Sq o wartości 700 zł! Warunki są naprawdę banalne (wykonywanie płatności kartą)! Promocja posiada ograniczoną ...
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top

💥 OSTATNIE CHWILE 💥 REKORDOWE 1200 ZŁ W PROMOCJI CITIBANK!

X