Jesteś tutaj
Główna > Poradniki > Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?

jak sprawdzić numer księgi wieczystej
Oceń tego posta!
[Głosów: 2 Średnio: 5]

Kupno nieruchomości lub działki to spora inwestycja. Decydując się na taki ruch, warto zapoznać się ze stanem prawnym nieruchomości, jej powierzchnią oraz listą dotychczasowych właścicieli. Wgląd do tych informacji zapewnia księga wieczysta. Okazuje się jednak, że rzadko znamy jej numer, przez co mamy utrudniony dostęp do istotnych dla nas danych. Wobec tego ważne jest, żebyśmy wiedzieli jak sprawdzić numer księgi wieczystej, aby otrzymać wszystkie informacje potrzebne do sprawdzenia stanu nieruchomości przed jej kupnem.

Czym jest księga wieczysta?

Księga wieczysta stanowi jawne źródło informacji, co oznacza, że każda osoba może sprawdzić informacje dotyczące danej nieruchomości. Jest tylko jeden warunek: konieczna jest znajomość numeru księgi.

Dzięki podziałowi na cztery rozdziały, księga jest prowadzona w czytelny sposób. Pierwszy rozdział zawiera informacje dotyczące ewidencji gruntów. Drugi rozdział wspomina o właścicielach nieruchomości, w trzecim z kolei znajdują się informacje o obciążeniach nieruchomości. W czwartym rozdziale jest mowa o ewentualnej hipotece. Możemy być pewni, że informacje zamieszczone w księdze wieczystej są zgodne ze stanem faktycznym, ponieważ ich prowadzeniem zajmują się Wydziały Ksiąg Wieczystych działające przy Sądach Rejonowych.

Jak wygląda oznaczenie księgi wieczystej?

Numer księgi wieczystej składa się z trzech części oddzielonych ukośnikiem. Pierwszą część stanowi czteroznakowe oznaczenie Wydziału Ksiąg Wieczystych odpowiedniego Sądu Rejonowego, kolejno znajduje się 8-cyfrowy numer. Jest on nadawany dzięki repozytorium ksiąg wieczystych. Na końcu numeru widnieje cyfra kontrolna.

Jak sprawdzić numer księgi wieczystej?

Jest kilka sposobów, aby sprawdzić numer księgi wieczystej. Jednym z nich jest udanie się do odpowiednich instytucji, tj. Wydziału Ksiąg Wieczystych właściwego Sądu Rejonowego dla danej nieruchomości lub Powiatowego Urzędu Dokumentacji Geodezyjnej. Aby wniosek o podanie numeru księgi wieczystej został pozytywnie rozpatrzony, wnioskodawca powinien wykazać istnienie interesu prawnego. Jeżeli argumentem jest jedynie chęć zakupu nieruchomości, to możemy mieć problem z dostępem do księgi wieczystej.

Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z wyszukiwarek, takich jak ksiegiwieczyste.pl umożliwiających odnalezienie numeru księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości lub numeru działki. Za skorzystanie z tego portalu pobierana jest opłata, jednak w znacznym stopniu oszczędzimy w ten sposób czas potrzebny na podjęcie decyzji o zakupie.

Jak sprawdzić, co znajduje się w KW?

Gdy znamy już numer księgi wieczystej, możemy poznać jej treść, korzystając ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości – ekw.ms.gov.pl. Wystarczy w tym celu wpisać oznaczenie księgi wieczystej. Następnie możemy przeglądać informacje dotyczące nieruchomości.

Księgi wieczyste to kopalnia informacji

Kupno nieruchomości to poważna decyzja, dlatego w naszym interesie jest uważne zapoznanie się z księgą wieczystą. Jeśli potrzebujemy rzetelnych informacji na temat nieruchomości, istotnym jest wiedza na temat tego, jak sprawdzić numer księgi wieczystej.


Ostatnio popularne na blogu:

400 bnp paribas 2

TOP OFERTA: 400zł w gotówce po założeniu konta osobistego w BNP Paribas!

Lubimy promocje bankowe, a najbardziej takie, które oferują nam wysoką premię w gotówce. Taka właśnie okazja pojawia się obecnie w ofercie BNP Paribas – w prosty sposób możemy ...
CZYTAJ WIĘCEJ
santander 500

WOW! HIT ROKU? 500zł w promocji Santander po założeniu Konta Jakie Chcę!

Takiej promocji Santander w tym roku jeszcze nie było. Mamy okazję w bardzo prosty sposób zyskać 500zł, z czego 350zł w gotówce a kolejne 150zł w formie bonu ...
CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz
Moją misją jest dostarczanie Wam okazji bankowych najwyższej jakości. Chcę, aby Polak potrafił prawdziwie oszczędzać, żeby przestał w końcu płacić za swoje konto bankowe, żeby to bank płacił mu za posiadanie go w wybranym przez niego banku.

Dodaj komentarz

Top